Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2012-12-06 21:11:58

kamir
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné dle platné daňové legislativy používat zvláštní režim pro uplatnění DPH u dovozu ojetých automobilů ze zahraničí (od plátců DPH z EU). Jaký paragraf to řeší? Jaké jsou ještě jiné možnosti při pořizování automobilů z EU (plátce DPH ČR x plátce DPH EU) a druhá varianta (plátce DPH ČR x neplátce DPH EU). Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#27 2013-09-28 13:25:21

xxluky
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dovoluji si přidat odkaz na článek, kde máte velice hezky vysvětleno, jak na DPH u nových dopravních prostředků dovezených do ČR ze zahraničí.
http://www.portal-firem.cz/podnikani/dp … hranici-16

Offline

 

#28 2013-10-19 01:39:18

SMOLIK
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat,jak mám postupovat u nového auta,stáří 3 měsíce,najeto 1,2tis km do Německa. Auto jsem kupoval kvůli rodině,aby jsme se do něj všichni vešli,no a než auto od dealera došlo,tak se změnily rodinné podmínky doma a já sám tak velké auto nepotřebuji.  Zjistil sem,že u nás bych dost prodělal při prodeji 3 měsíce starého auta,ale při prodeji do Německa bude ztráta minimální. Jsem OSVČ ale neplátce DPH. Proto bych se zeptal,jak je to s DPH a kam nejlépe tento vůz postavit. Jestli mezi Turky a Rusy do autobazaru a nebo oslovit přímo autosalon pro prodej nových a ročních vozů? 
Moc děkuji za každou radu. S pozdravem Smolik.

Offline

 

#29 2013-10-20 19:33:27

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pokud jde o DPH, poraďte se na finančním úřadě. Pokud prodáte ještě jako nové auto (do 6 měsíců od prvního uvedení do provozu, najeto méně než 6 000 km), tak budete na FÚ podávat hlášení o dodání nového dopravního prostředku. Do 10 dnů od prodeje auta si můžete prostřednictvím přiznání vyžádat zpět daň, kterou jste zaplatil při koupi automobilu.

Kopíruji § 19/4 zákona o DPH:
(5) Osoba, která není plátcem, a příležitostně dodá nový dopravní prostředek, který je přemístěn do jiného členského státu, se považuje za osobu oprávněnou uplatnit nárok na odpočet daně, kterou zaplatila při nabytí nového dopravního prostředku ve sjednané ceně nebo při dovozu nebo při pořízení z jiného členského státu, a to maximálně do výše daně, kterou by byl povinen odvést plátce, pokud by dodání bylo zdanitelným plněním v tuzemsku. Tato osoba je oprávněna uplatnit nárok na odpočet daně u svého místně příslušného správce daně v daňovém přiznání, ke kterému přiloží kopii daňového dokladu, a s hlášením o dodání nového dopravního prostředku předloží daňové přiznání do 10 dnů ode dne dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu. Pokud nárok na odpočet daně neuplatní v tomto daňovém přiznání nebo na požádání správce daně neposkytne informace nutné ke správnému stanovení nároku na odpočet daně, její nárok zaniká.

Offline

 

#30 2013-10-21 20:57:05

SMOLIK
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Takže jestli chápu,tak ikdyž nejsem plátcem DPH,tak jsem si mohl vyžádat vratku na DPH. Ale jen max 10 dní od koupi auta. Já už ho mám stejně 3měsíce,takže mi to už nehrozí.
A když toto auto prodám v Německu,tak s daní,nebo bez daně,nebo vůbec daň nebudu uvádět?
Na FÚ se tedy chystám asi ve středu ráno. Takže pokud se něco dozvím,tak tu poreferuju.
Dík a s pozdravem Smolik.

Offline

 

#31 2013-10-21 21:42:49

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Omlouvám se, špatně jsem si přečetla dotaz, myslela jsem, že jste auto dovezl z Německa.

Nyní budete prodávat bez daně.

Offline

 

#32 2013-10-26 01:28:59

SMOLIK
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den,omlouvám se,byl jsem na FÚ a nakonec jsem zapomněl se zeptat na tento můj dotaz.
Ano auto budu prodávat do Německa,jelikož jsem zjistil,že nová auta tam jsou podstatně dražší. Byla to jen náhoda při které jsem to zjistil.
Takže v Německu budu auto prodávat bez daně?  A kdo mi pak dá tu daň? Musím si ji vyžádat u nás? 
Nerozumím tomu,proto se takhle hloupě ptám.
Jsem neplátce DPH.
Moc díky .-)

Offline

 

#33 2013-10-27 19:06:14

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Jste neplátce, takže budete prodávat bez daně. Daň, kterou jste zaplatil tuzemskému prodejci při koupi auta v ČR, Vám nikdo nevrátí.

V odpovědi z 20. 10. 2013 jsem mylně předpokládala, že jste auto koupil v Německu (nový dopravní prostředek se kupuje bez daně), při pořízení jste v ČR odvedl DPH, a nyní auto prodáváte zpět do Německa. V tom případě byste si mohl vyžádat daň, nebo její část, kterou jste odvedl při pořízení auta.

Offline

 

#34 2013-10-28 10:38:05

SMOLIK
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Paní Zdeno,moc díky za vysvětlení. V tomto případě je zjištění takové,že se mi toto auto nevyplatí prodat v Německu,ikdyž jsou tam ceny nových aut vyšší.
Ještě mě napadlo,po přečtení zde pár článků: jak by to vypadalo v případě,že počkám půl roku a najedu min. 6tis km? Auto už prodám s daní?
Děkuji.

Offline

 

#35 2013-10-28 23:47:28

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Nejste plátcem DPH, takže budete vždy prodávat bez daně. Je jedno, jestli dodáte nové auto (6 měs. od prvního uvedení do provozu, nebo najeto méně než 6 tis. km), nebo auto ojeté. Pokud byste  prodal nové auto německému neplátci, tak byste podával na FÚ hlášení. Klidně prodejte hned, když je to výhodné.

Offline

 

#36 2014-05-26 22:50:03

44pepino
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den Zdeno,
Pokud jsem správně pochopil paragraf 19/4 zákona o DPH, který jste vložila výše, tak bych i jako neplátce DPH měl mít nárok na odpočet při prodeji nového (najeto méně než 6000km) vozu neplátci DPH v EU. Jelikož jsem zaplatil DPH při prvotním nákupu vozu v ČR a teď jej budu prodávat do zahraničí stále jako nový, tak budu prodávat bez DPH. Jelikož kupující bude platit DPH v zemi dovozu, tak aby se předešlo dvojímu zdanění v rámci EU, měl bych mít nárok na vrácení DPH zaplaceného v ČR. Souhlasíte?
Přikládám link, kterým jsem se inspiroval.
http://europa.eu/youreurope/citizens/ve … dex_cs.htm

Děkuji předem za odpověď,
Ondřej

Offline

 

#37 2014-05-27 22:19:29

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den, Ondřeji, souhlasím. Pokud nejste plátcem a příležitostně prodáte nový dopravní prostředek neplátci do EU, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet daně, kterou jste zaplatil při koupi auta (odpočet maximálně do výše DPH, kterou byste odvedl v případě, že byste byl plátcem a prodával byste auto v ČR).

Do 10 dnů od prodeje je nutné podat přiznání a hlášení o dodání nového dopravního prostředku a přiložit kopii daňového dokladu. Na daňovém dokladu musí být uvedeno, že se jedná o nový dopravní prostředek a údaje tuto skutečnost potvrzující.

Upraveno v § 19 odst. 5 a odst. 8 zákona o DPH.

Offline

 

#38 2017-03-09 11:52:36

Catalina
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Budeme prodávat tahač, který je zařazen v drobném majetku (byl pořízen na leasing, uplatňovali jsme DPH). Prodej bude do EU (Německo) firmě registrované k DPH. Jak je to prosím s DPH? Fakturuji s nebo bez? A musím fakturovat v eurech? Musím kvůli tomu zřizovat eurový účet? Moc děkuji za radu.

Offline

 

#39 2017-03-09 18:24:05

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pokud prodáváte plátci registrovanému v jiném členském státu EU a prokážete, že tahač opustil území ČR, tak prodáváte bez DPH (osvobodíte podle § 64 ZDPH). Můžete fakturovat v jakékoliv měně, na které jste se s odběratelem dohodli, třeba v rupiích. Nemusíte si kvůli tomu zřizovat zvláštní účet, odběratel může zaplatit i na účet vedený v CZK.

Offline

 

#40 2017-04-04 15:41:23

Zdeněk151
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den.
Prosím o vysvětlení jednotlivých kroků v souvislosti s uplatňováním DPH při nákupu nákladního automobilu.
Jsme plátci DPH. Koupili jsme ojetý nákladní automobil v Německu od plátce DPH v roce 2016, který jsme v rámci podnikání používali. V letošním roce (2017) jej prodáváme v tuzemsku také plátci DPH.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB