Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-03-08 06:26:28

HankaS
Člen/ka

účetnictví s.r.o

Dobrý den paní Zdeno.
Fyzická osoba, která má založeno s.r.o. mně požádala o kontrolu a následné vedení účetnictví. Vzhledem k tomu, že s s.r.o. fyzické osoby nemám žádneé zkušenosti, tak budou asi mé dotazy "hloupé"
1)V účetnictví jsou vedeny daňové i nedaňové náklady. Tudíž v konečné předvaze vychází větší ztráta. Ve výpočtu přiznání k dani se
    pak tyto náklady samozřejmě odečtou a daní 19%.
2) Hotovost, kterou majitel vybírá musí brát ze zisku a danit srážkovou daní 15% Ano?
3) Je možné aby majitel s.r.o. si účtoval sám sobě nájem nebytových prostor?
Mé dotazy jsou zmatečné jako celý můj pohled na toto účtování, tak se ještě jednou omlouvám.
Zdraví Hanka

Offline

 

#2 2017-03-08 08:32:21

Marko78
Člen/ka

Re: účetnictví s.r.o

Dobrý den, nejsem sice paní Zdena :-), ale někdy je člověk vděčný, za co nejrychlejší odpověď, paní Zdena, určitě upřesní :-)
ad a) ano, v DPPO tab. A
ad b) hotovost, kterou vybírá? záleží na okolnostech, jak je na tom pokladna, banka.... přes 261 z banky do pokladny, přes 365 příp.355 půjčky společníka, pokud si vyloženě nechce vyplácet podíly na zisku a ty zdaňovat
ad c) domnívám se, že je, ale určitě je vhodné dodržovat cenu obvyklou, v tomto případě si asi nejlépe nechat zpracovat odborný odhad. a FO pak bude mít příjem dle §9

Offline

 

#3 2017-03-08 09:39:26

HankaS
Člen/ka

Re: účetnictví s.r.o

Děkuji za odpověď a zařídím se podle ní. Zdravím.

Offline

 

#4 2017-03-08 12:09:27

Zdena
Moderátorka

Re: účetnictví s.r.o

Dobrý den, postupovala bych, jak píše p. Marko 78. Majitel neúčtuje nájem sám sobě, nýbrž právnické osobě. Měl by respektovat cenu, za kterou se na daném místě pronajímají obdobné nemovitosti. Z příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP bude majitel platit pouze daň z příjmů (a ještě si bude moci uplatnit k příjmům výdaje), nemusí odvádět SP a ZP.
V každém případě upozorněte fyzickou osobu, že si zkrátka nemůže jen tak vybírat ze s.r.o. hotovost. Peníze nepatří fyzické osobě, jak si možná myslí, ale společnosti. Pokud převedete peníze do pokladny, tak ať si pan majitel podepisuje inventury pokladní hotovosti.

Offline

 

#5 2017-03-08 19:57:19

HankaS
Člen/ka

Re: účetnictví s.r.o

Paní Zdeno děkuji za doplňující skutečnosti. Jestli mohu tak mám ještě jeden nevyřešený dotaz. Jak by se účtovalo půjčení auta fyzické osobě. Toto auto je v majetku zmíněné s.r.o. Děkuji Hanka

Offline

 

#6 2017-03-08 20:43:21

Zdena
Moderátorka

Re: účetnictví s.r.o

Bezplatné půjčení? Firemní auto využívá jednatel /společník/ pro soukromé účely?

Nebo uzavřete nájemní smlouvu s fyzickou osobou? Pokud nájemní smlouva, tak bych účtovala nájemné na účet 602.

Offline

 

#7 2017-03-09 05:55:09

HankaS
Člen/ka

Re: účetnictví s.r.o

Děkuji, bude se jednat o nájemní smlouvu. Snad už jsem vyčerpala veškeré dotazy a už nebudu obtěžovat. Hezký den přeje Hanka

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson