Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Převod auta do osobního vlastnictví

#1 2014-10-29 15:24:31

Slávka
Člen/ka

Převod auta do osobního vlastnictví

Jsem OSVČ, vedu DE jsem plátce DPH. Od 1.3. 2014 jsem přerušila živnost, jsem stále plátce DPH. Pokud letos živnost neobnovím, budu zřejmě muset provést úpravu odpočtu DPH podle § 78 u osob. auta, které je v OM - a to zřejmě 1/5 - alikvotní část roku.  A též bych se odhlásila jako plátce DPH.
Pokud živnost ještě letos obnovím a neodhlásím se jako plátce DPH a příští rok převedu osob. auto do osobního vlastnictví, budu muset odvést DPH z ceny obvyklé?
Jedná se mi o to, co bude pro mě výhodnější, zda převést osob. auto do osob. vlastnictví ještě letos, nebo až příští rok. Moc a moc děkuji za radu.

Offline

 

#2 2014-10-29 15:27:49

Slávka
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Ještě jsem zapomněla napsat, že osobní auto je koupeno 16.3.2010. Ještě jednou děkuji za rady.

Offline

 

#3 2014-10-30 22:41:20

Zdena
Moderátorka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Počkala bych do příštího roku. Při zrušení registrace v roce 2015 nebudete muset snižovat uplatněný nárok na odpočet, neboť už uplyne 5 letá lhůta pro úpravu odpočtu. Při zrušení registrace v roce 2014 budete vracet 1/5 uplatněného odpočtu. Při trvalém vyřazení auta do osobního užívání ještě před zrušením registrace budete odvádět DPH z ceny obvyklé.

Offline

 

#4 2014-10-31 10:19:53

Slávka
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Paní Zdeno, když os. auto převedu do osob. užívání až po zrušení registrace, tak už logicky žádné DPH z ceny obvyklé neodvádím. Je to tak? Jinak moc děkuji za vaše fundované odpovědi.

Offline

 

#5 2014-10-31 10:41:01

Zdena
Moderátorka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Při vyřazení auta z OM do osobního užívání po zrušení registrace žádné DPH neodvádíte, neboť už nebudete plátcem této daně:-)

Offline

 

#6 2015-07-05 21:05:41

tendeez
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Dobrý den paní Zdeno,
prosím o radu jak postupovat při vyřazení nákladního automobilu vedeného v obchodním majetku plátce do osobního vlastnictví. Vozidlo bylo zakoupeno v roce 2012 a byl uplatněn celý odpočet DPH, není používáno k soukromým účelům. Protože ještě neuběhlo pět let od jeho nákupu je třeba upravit odpočet DPH, nebo ke dni převodu odvést DPH z ceny obvyklé? Jaký by byl postup při jeho prodeji FO neplátci? Nejedná se o zrušení registrace k DPH.
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Offline

 

#7 2015-07-05 22:12:03

Zdena
Moderátorka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Dobrý večer. Trvalé vyřazení obchodního majetku (u kterého byl uplatněn nárok na odpočet) do osobního užívání je považováno za dodání zboží podle § 13/4 ZDPH. Základem daně je podle § 36/6/a) ZDPH cena obvyklá.

Pokud auto prodáte z obchodního majetku, tak s DPH a je jedno, komu je prodáte.

Pokud auto prodáte až po vyřazení z OM do osobního užívání (a po dodanění), tak už nepůjde o výkon ekonomické činnosti, takže budete prodávat bez DPH.

Příjem z prodeje auta bude podléhat dani z příjmů při prodeji do 5 let od vyřazení z OM. Jde o příjem podle § 10 ZDP, nepodléhá odvodům na ZP a SP. Jako výdaj lze uplatnit zůstatkovou cenu auta, výdaje spojené s prodejem (např. provize autobazaru) a výdaje na opravy, údržbu, případně TZ vozidla prokazatelně vynaložené v období mezi vyřazením z OM a prodejem.

Offline

 

#8 2015-07-06 11:33:41

tendeez
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Paní Zdeno velmi Vám děkuji, moc jste mi pomohla, nebyla jsem si vůbec jistá, obdivuji Vaše znalosti. Moc a moc díky.

Offline

 

#9 2015-12-01 11:04:07

Kajula
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem plátce DPH a momentálně mám přerušenou živnost. V OM mám osobní automobil dovezený ze zahraničí  a koupený od neplátce 4.5.2010. Chtěla bych jej prodat soukromé osobě. Myslím, že by bylo nejvhodnější vyřadit z OM např. den před prodejem. Jak to bude s DPH, když nebyl uplatněn odpočet při nákupu? Děkuji za radu.

Offline

 

#10 2015-12-03 00:09:21

Zdena
Moderátorka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Také si myslím, že je vhodné před prodejem auto vyřadit z obchodního majetku. Jestliže jste neuplatnili nárok na odpočet při nákupu (nebo při TZ), tak při trvalém vyřazení do osobního užívání nemusíte odvést DPH (§ 13 odst. 4 a 5 zákona o DPH).

Offline

 

#11 2017-02-24 21:42:54

avatavs
Člen/ka

Re: Převod auta do osobního vlastnictví

Moc prosím o radu.
V březnu 2016 byl doplacen leasing a auto bylo zařazeno do DHM /zůstatková hodnota 5.300/. Chtěli bychom v letošním roce auto vyřadit do osobního úžívání s tím, že by pro potřebu firmy bylo používáno jen sporadicky. /budeme uplatňovat náhradu za ujeté km nebo paušál na dopravu 4000,-/
A ted to o co mi jde....na auto byl uplatněn odpočet DPH v plné výši. Pokud ho vyřadíme z Om, tak odvedeme DPH z ceny obvyklé? Nebo je to nějak jinak když je to tak krátká doba po ukončení leasingu? Děkuji za každou radu/názor.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Převod auta do osobního vlastnictví

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson