Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » krátící koeficient

#1 2017-01-16 14:19:11

Marko78
Člen/ka

krátící koeficient

dobrý den paní Zdeno, moc prosím o radu, nějak jsem se zasekla při vyplňování přiznání k DPH. Jde mi o vypořádání DPH, když vyjde krátící koeficient. Pro rok 2016 žádný používán nebyl, jelikož za rok 2016 vyšel vyšší než 95%. Jak ho spočítám vím, jak spočítám úpravu odpočtu vím, ale nejsem si jistá, zda se nemusí něco uvádět do sl. krácený odpočet. vyplním pouze ř. 53? a sloupeček krácený odpočet začnu používat až 2017 anebo tam teď musím nějak přesunou zpětně odpočty za rok 2016, nejsou krácené všechny odpočty, jen některé. a co KH teď ve IV.Q.? Moc děkuji za radu

Offline

 

#2 2017-01-16 17:58:54

Zdena
Moderátorka

Re: krátící koeficient

Dobrý den. Podle mého názoru vyplníte jenom řádek 53 v přiznání. V levém sloupečku vypořádací koeficient, jak vyšel podle skutečnosti roku 2016. V pravém sloupečku rozdíl mezi daní, kterou jste si v průběhu roku nárokovali a daní, na kterou máte skutečně nárok. Tím srovnáte rok 2016. Nic víc není třeba, nemusíte zpětně opravovat přiznání ani KH. Údaje z řádku 53 (vypořádání odpočtu) se v kontrolním hlášení neuvádějí.

Vypočítaný koeficient budete používat v roce 2017 jako zálohový.

Offline

 

#3 2017-01-16 21:14:32

Marko78
Člen/ka

Re: krátící koeficient

Moc dekuji za ujisteni.

Offline

 

#4 2017-05-02 14:19:35

Marko78
Člen/ka

Re: krátící koeficient

Paní Zdeno, prosím Vás vracím se k výše uvedené problematice, jelikož jsem měla telefonát z FÚ s tím, že máme podat dodatečné přiznání za iv.q. a opravit ř. 53, že není důvod vypořádávat odpočet, ale správce mi vůbec nebyl schopen vysvětlit proč?jediné, co mi sdělil je odkaz na §76 odst.7 ZDPH. údajně dostal na stůl sestavu z Krajského FÚ, kterým poplatníkům má zavolat a sdělit jim, aby podali dodatečné DPH. Koeficient za rok 2016 vyšel 92%, tak vůbec nevím, proč bych neměla krátit. bylo by to sice v náš prospěch, ale ráda bych věděla zdůvodnění, když mám podávat dodatečné přiznání. a ještě mi přijde divné, že je to v náš prospěch a údajně Krajský FÚ požaduje podání dodatečného přiznání???
tak se chci zeptat, je možné, že by tím důvodem bylo, že zálohový koeficient pro rok 2016 nebyl používán, protože vypořádací pro 2015 vyšel 100% a tak se v roce 2016 nekrátilo a tudíž nebylo, co vypořádávat? a prostě ho jen vypočítám a budu ho používat až v následujícím roce? jinak nevím, já si tedy myslela, že ho počítám a vypořádávám vždy, bez ohledu na to, zda bylo v průběhu roku kráceno nebo ne, ale možná jsem to špatně pochopila. správce mi prostě tvrdí, že pro ř. 53 není náplň. děkuji moc.

Offline

 

#5 2017-05-03 00:35:10

Zdena
Moderátorka

Re: krátící koeficient

Dobrý večer. Podle § 76/7 ZDPH se vypořádání vypočte jako rozdíl mezi celkovým nárokem na odpočet daně v krácené výši a součtem uplatněných nároků na odpočet daně v krácené výši. Je pravda, že jste v průběhu roku neuplatňovali nárok na odpočet v krácené výši (vypořádací koeficient za rok 2015 byl 100%), ale připadá mi to jako slovíčkaření. Také si myslím, že by se mělo vypořádávat vždy, i když se v průběhu roku nekrátilo. Jestliže Vám vyšel za rok 2016 koeficient 92%, tak byste si neměli uplatnit plný odpočet. Nevím, jakou jinou cestou vrátit 8%, na které jste neměli nárok.

Offline

 

#6 2017-05-03 08:08:47

Marko78
Člen/ka

Re: krátící koeficient

Moc děkuji. No já tomu rozumím úplně stejně jako vy. a tohle mě napadlo, jako jediné vysvětlení, že když jsem nekrátila v průběhu roku tak nemám nároky v krácené výši a tudíž nemusím vypořádávat. ale 100 % je jen zálohový koef., osvobozené plnění bylo, tak si myslím, že bych vypořádat měla. Ještě jsem si říkala, jestli jsem v průběhu roku neměla vykazovat odpočty, které byly použity i na osvobozené plnění do ř. 40, ale do sloupečku pro krácený odpočet, ale to se přeci tak nedělá, když mám koef. 100% ne? nebo to v tom posledním čtvrtletí do sloupečku krácený přesunout. já nevím, já si myslím, že by se to zpětně zkrátit mělo a celé to na mě působí tak, že jim vyhodil systém, že nebyl nikde krácený odpočet a proto nemá být vypořádání, ale třeba kdybych v průběhu roku nebo v posledním q. uvedla do sl. krácení, už by to bylo dobře. Jestli mi rozumíte, podstata je stejná, jen jde o vyplnění přiznání. on totiž tento pan správce vždycky čeká, co na to systém a pak jedná a vždycky systémem argumentuje, jako kdyby neznal postup jakým se to počítá, tak se mi s ním těžko domlouvá a stanovisko typu: nekrátili jste v průběhu roku, nemusíte vypořádávat z něj nedostanu. Paní Zdeno a vy nikdy nespíte? :-)

Offline

 

#7 2017-05-03 23:25:36

Zdena
Moderátorka

Re: krátící koeficient

Ano, vnímám to stejně, jako Vy, jde o způsob vyplnění přiznání. Krácení odpočtu nedělám, takže s konkrétním postupem neporadím. Zřejmě měl být vyplněný sloupec pro krácený odpočet, i když byl zálohový koeficient 100%. Ale na to by Vás snad měl upozornit správce daně, který vidí, že vykazujete údaje v řádku 50.   

Pospím si ráno:-)

Offline

 

#8 2017-05-04 19:37:52

Marko78
Člen/ka

Re: krátící koeficient

Dobrý den paní Zdeno, děkuji za reakce. ponořila jsem se do toho a nabyla názoru, že opravdu pokud je osv.plnění a vstupy, které by mohly souviset jak s osv. tak neosv. plněním je potřeba i přes koeficient 100 vyplňovat sloupec krácený odpočet. správce mě na to upozornit nemůže, protože on neví, jestli mám nějaké vstupy související s osv. plněním, takže to nutně chybně být nemusí. asi to udělám v dodatečném přiznání, ale jen za iv.q. přesunu tam prostě ty krácené odpočty za celý rok a bude to vycházet a systém mu to nevyhodí. snad to nebude chybně, nebudu přeci podávat 4 dodatečná přiznání, když se nic nemění, příp., kdyby šlo o měsíčního plátce tak 12...

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » krátící koeficient

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB