Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-08-31 10:19:37

rehurekz
Člen/ka

Přenesená daňová povinnost

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu.
OSVČ, plátce DPH, vede DE, má živnost na Vodoinstalatérství, topenářství.
Dotaz:
V jaké sazbě DPH bude fakturovat za svoji práci?
   Moje mínění:
1) za instalatérské a topenářské práce pro plátce DPH = režim přenesené DP v základní sazbě 
     21%,
2)  za instalatérské a topenářské práce pro neplátce DPH = ve snížené sazbě 15%,

3) za dodání zboží (např. prodej sprchového koutu) pro plátce DPH = sazba 21%
4) za dodání zboží (např. prodej sprchového koutu) pro neplátce DPH = sazba 21%.

Je to tak správně?

A bude mít ještě povinnost podávat kromě daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení také "Výpis z evidence pro účely DPH" nebo něco dalšího? Dočetl jsem se, že v některých případech přestala povinnost podávat "Výpis z evidence pro účely DPH" platit. Prosím o radu koho se to tedy týká.

Děkuji Zdeněk

Offline

 

#2 2016-08-31 11:45:38

Zdena
Moderátorka

Re: Přenesená daňová povinnost

Dobrý den, moje mínění:

1) pro plátce DPH = režim přenesené DP. Sazbu neuvádíte, objednatel si ji určí sám (ví, na jaké stavbě byly práce provedeny, a odpovídá za správnost vypočtené daně). Podle § 29/3 ZDPH nemusí Vámi vystavený doklad obsahovat sazbu daně a výši daně. Musí obsahovat formulku: daň odvede zákazník.

2) pro neplátce DPH = fakturujete s DPH. Sazbu musíte určit podle stavby, na které pracujete. Například práce na dokončené stavbě pro bydlení nebo pro sociální bydlení = 15%, práce při výstavbě stavby pro sociální bydlení = 15%. Upraveno v § 48 - 49 zákona o DPH:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

3) sazba 21%

4) sazba 21%

Výpis z evidence pro účely DPH se už nepodává. Údaje z původně samostatného formuláře Výpis z evidence pro účely DPH se od roku 2016 uvádějí v kontrolním hlášení. Informace zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a- … laseni-DPH

Online

 

#3 2017-01-11 13:55:31

Marko78
Člen/ka

Re: Přenesená daňová povinnost

dobrý den paní Zdeno i ostatní, prosím Vás o radu.
osvč v pozici subdodavatele (betonářské práce) pro stavební firmu a zároveň v pozici odběratele (čerpání betonu), vše v režimu plátců DPH. Jde mi o správnou sazbu DPH. Domnívám se, že jestliže se jedná o výstavbu splňující §48-49 ZDPH mělo by být celé v režimu snížené sazby. mám tu však faktury od firem za čerpání betonu (a není to jen jedna firma, tak jsem začala být na pochybách) které jsou sice v režimu PDP, ale uvedena sazba 21%. Vím, že za správné samovyměření DPH odpovídá odběratel, a že sazba na faktuře ani být nemusí, ale všichni mi to uvádějí v 21%. a já bych zařadila do snížené, ale přeci jen si tedy nejsem jistá, jestli bych si neměla vyměřit základní. setkala jsem se i s názorem, že pokud nejde o konečného zákazníka, jehož bytové potřeby se uspokojují, že nelze uplatnit sníženou sazbu? a nevíte při režimu PDP, jestli FÚ postihuje chybnou sazbu?  Předem děkuji

Offline

 

#4 2017-01-11 20:12:01

Zdena
Moderátorka

Re: Přenesená daňová povinnost

Dobrý den, pokud výstavba splňuje podmínky § 48 - 49 ZDPH, tak bych uplatnila sníženou sazbu. Podle ZDPH se uplatňuje snížená sazba při poskytnutí stavebních nebo montážních prací. Z hlediska sazby daně zákon nerozlišuje, komu práce poskytujete. 
Nevím, zda FÚ postihuje při režimu PDP chybnou sazbu. Chybu by zjistili až při kontrole Vašich dokladů, dodavatel do kontrolního hlášení sazbu daně neuvádí.

Online

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson