Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-12-01 13:37:56

luciel
Host

Plátce/ Neplátce

Zdravím všechny!!
Milí lidičkové, mohli byste mi prosím poradit, zda být plátce nebo neplátce DPH? Chci si založit menší obchůdek a budu prodávat konečným spotřebitelům. Mám možnost, udělat si ŽL na sebe, nebo se připojit k manželově firmě (s.r.o.) který je plátcem DPH. Jde i o to, že kdybych nemusela podnikat na sebe ale na manžela, nemusela bych platit odvody soc. a zdrav. jako podnikatel ale jako zaměstnanec (nechala bych se od něj zaměstnat), takže bych ušetřila. Ale není mi jasné, tak je to se zmiňovanou DPH. Za vaše odpovědi budu moc a moc šťastná :o)))

Editoval luciel (2008-12-01 13:38:31)

 

#2 2008-12-01 22:11:23

Zdena
Moderátorka

Re: Plátce/ Neplátce

Jestliže budete zaměstnaná v s.r.o., tak nebudete řešit otázku DPH. Zboží nebudete prodávat vy, nýbrž společnost, která už je plátcem této daně, takže je bude prodávat s daní.
V případě, že byste si vyřídila živnostenské oprávnění a podnikala jako OSVČ, byste nemusela (alespoň pro začátek) být plátcem DPH. Povinné plátcovství by vám vzniklo až po překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, při pořizování zboží od plátců ze zemí EU už tehdy, pokud by hodnota pořízeného zboží (bez DPH) přesáhla 326.000,- Kč za kalendářní rok.
Pokud budete prodávat jen české zboží (nebo zboží z EU od neplátců), tak si počkejte až na povinné plátcovství, můžete tak být pro zákazníky levnější. Jestli plánujete nakupovat zboží od plátců v EU, tak bude vhodné stát se dobrovolným plátcem DPH ještě před pořízením zboží, abyste mohla nakupovat bez daně.

Offline

 

#3 2008-12-02 21:20:06

luciel
Host

Re: Plátce/ Neplátce

Milá Zdeni, moc díky za vysvětlení mého dotazu, moc a moc jste mi pomohla :o)) Přeji Vám moc pěkný a pohodový den!

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson