Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-24 11:52:43

dagis
Člen/ka

zařazení do OM

Dobrý de paní Zdeno,
Obracím se na Vás s dotazem, zda-li mohu zařadit os. auto staré asi 6 let do OM aniž bych ho musela ocenit cenou obvyklou , třeba jenom evidenční zařazení. Jedná se mi o využití výdajů na toto vozidlo, které by sloužilo k mému podnikatelskému účelu. ( nemyslím tím peněžní vklad a případné odpisy) pokud to lze, kde najdu oporu v zákoně.
Děkuji mockrát a strašně moc si vážím vašich příspěvků

Offline

 

#2 2011-03-25 12:11:09

MirkaPl
Člen/ka

Re: zařazení do OM

Dobrý den paní Zdenko,
moc prosím o radu. Mám auto pořízené v roce 2008 nezařazené do majetku. V roce 2008 a 2009 jsem platila silniční daň a uplatnila výdaje PHM kráceným paušálem 4000/měs. a amortizaci podle ujetých km pro podnikání.
Za rok 2010 bych chtěla toto auto dát do majetku, abych mohla uplatnit odpisy a další výdaje (opravy,pojištění).
V jaké ceně půjde toto auto do majetku?
A pokud by vstupní cena byla nižší než 40000 Kč odpisy asi uplatnit nepůjdou?
Mockrát Vám děkuji za pomoc. Mirka P.

Offline

 

#3 2011-03-25 21:57:03

Zdena
Moderátorka

Re: zařazení do OM

dagis napsal(a):

Dobrý de paní Zdeno,
Obracím se na Vás s dotazem, zda-li mohu zařadit os. auto staré asi 6 let do OM aniž bych ho musela ocenit cenou obvyklou , třeba jenom evidenční zařazení. Jedná se mi o využití výdajů na toto vozidlo, které by sloužilo k mému podnikatelskému účelu. ( nemyslím tím peněžní vklad a případné odpisy) pokud to lze, kde najdu oporu v zákoně.
Děkuji mockrát a strašně moc si vážím vašich příspěvků

Movitý majetek, koupený v době delší než 1 rok před jeho vložením do OM by se měl ocenit reprodukční pořizovací cenou.
Půjde buď o hmotný majetek (vstupní cena nad 40 tis. Kč, určujete podle § 29/1/d) ZDP), nebo o ostatní majetek (cena do 40 tis. Kč, určujete podle § 7b ZDP, který odkazuje na § 25 ZoÚ a dostáváte se opět k reprodukční pořizovací ceně).   

Nikde není stanoveno, že by reprodukční pořizovací cenu musel stanovit znalec, můžete ji stanovit sama. Při chybném stanovení ceny by mohly nastat problémy pouze v případě, že půjde o hmotný majetek, jehož odpisy si uplatníte ve výdajích, správce daně by mohl rozporovat výši vstupní ceny a tím pádem výši odpisů.

Pokud stanovíte reprodukční pořizovací cenu auta v jakékoliv ceně až do 40.000,- Kč, tak vklad majetku nebude mít ani při vložení (vklad majetku není výdajem na dosažení příjmů podle § 24 ZDP), ani později (nebudete uplatňovat odpisy HM) žádný vliv na základ daně z příjmů. Je tedy celkem jedno, zda auto vložíte v ceně 39.999,- Kč, nebo v symbolické hodnotě 1,- Kč.

Offline

 

#4 2011-03-25 22:01:06

Zdena
Moderátorka

Re: zařazení do OM

MirkaPl napsal(a):

Dobrý den paní Zdenko,
moc prosím o radu. Mám auto pořízené v roce 2008 nezařazené do majetku. V roce 2008 a 2009 jsem platila silniční daň a uplatnila výdaje PHM kráceným paušálem 4000/měs. a amortizaci podle ujetých km pro podnikání.
Za rok 2010 bych chtěla toto auto dát do majetku, abych mohla uplatnit odpisy a další výdaje (opravy,pojištění).
V jaké ceně půjde toto auto do majetku?
A pokud by vstupní cena byla nižší než 40000 Kč odpisy asi uplatnit nepůjdou?
Mockrát Vám děkuji za pomoc. Mirka P.

Vizte moji odpověď pro člena/ku/ dagis.
Pokud stanovíte vstupní cenu vyšší než 40 tis. Kč, tak si budete moci uplatňovat odpisy hmotného majetku. Správnost stanovení reprodukční pořizovací ceny byste měla umět obhájit. Pokud nebudete mít znalecký posudek, tak například dobrozdání nejbližšího autobazaru, za kolik se v době vložení do OM prodávala auta shodného typu a stáří. Stačilo by stáhnout z internetu ceny nejbližších autobazarů, ale to už zpětně neseženete. 
Při vložení ve vstupní ceně do 40 tis. Kč si neuplatníte výdaj na podnikání, žádný jste nevynaložila, vklad majetku není výdajem.

Offline

 

#5 2011-04-12 21:16:39

Jitka Koutná
Člen/ka

Re: zařazení do OM

Dobrý den, prosím o radu. Mohu si uplatnit DPH u nového vozidla, které jsem koupil 18.2.2011 pro účely podnikání ,ale začal jsem podnikat jako OSVČ 1.3.2011 a tím dnem jsem se také stal plátcem DPH? Auto jsem vložil do obchodního majetkuDěkuji. Jitka

Offline

 

#6 2011-04-13 01:15:57

Zdena
Moderátorka

Re: zařazení do OM

Můžete uplatnit nárok na odpočet daně při změně režimu podle § 74 ZDPH (zákon ve znění platném do 31.3.2011).

Offline

 

#7 2016-11-08 10:42:59

Prochy75
Člen/ka

Re: zařazení do OM

Zdena napsal(a):

Pokud stanovíte reprodukční pořizovací cenu auta v jakékoliv ceně až do 40.000,- Kč, tak vklad majetku nebude mít ani při vložení (vklad majetku není výdajem na dosažení příjmů podle § 24 ZDP), ani později (nebudete uplatňovat odpisy HM) žádný vliv na základ daně z příjmů. Je tedy celkem jedno, zda auto vložíte v ceně 39.999,- Kč, nebo v symbolické hodnotě 1,- Kč.

Dobrý den,
trochu s touto větou bojuji. Přeci pokud má majetek při vkladu hodnotu 30 000 a nebo 1 Kč je to velký rozdíl pak při prodeji tohoto majetku. Nejsem si tedy zcela jist ale myslím, že při prodeji majetku vloženého do OM lze jako výdaj uznat cenu při vložení.

Opravte mě prosím pokud se pletu :)

Offline

 

#8 2016-11-09 20:14:18

Zdena
Moderátorka

Re: zařazení do OM

Zůstatkovou cenu lze uplatnit jako výdaj pouze u hmotného majetku, tzn. u majetku, jehož pořizovací cena (nebo reprodukční pořizovací cena) byla vyšší než 40 tis. Kč.

Při prodeji drobného majetku, který byl vložen do OM bez možnosti uplatnění výdajů, by bylo možné použít ustanovení § 23/4/e) ZDP. Je otázka, jak obhájí cenu např. 30 tis. Kč, za kterou vložil majetek do OM.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB