Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-09-09 21:08:14

Denisa2
Člen/ka

daň přijmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den,  mám takový zvláštní dotaz.  Můj přítel vlastní polovinu nemovitosti a druhou vlastní jeho otec.  přítel by rád nemovitost prodal a zároveň by podle zákona nerad platil daň z příjmu, otec není proti, ale problém je v tom, že otcovi na tuto nemovitost padají pořád nějaké exekuce, které za něj přítel platí. Napadlo nás tedy, abychom předešli další možné exekuci než se přítelovi podaří nemovitost někomu prodat toto řešení:

po zaplacení exekuce, otec daruje svému synovi svou polovinu  ( daň darovací se platit nebude podle zákona a daň z příjmu také ne protože je to bezúplatně)

poté by nemovitost mohl prodat, ale protože tu polovinu co získal po otci nevlastní déle jak 5 let, tak by musel platit z té poloviny daň z přijmu.  Tak nás napadla ještě jedna věc:

tu polovinu po otci by daroval mě.   Manželé nejsme ale žijeme ve společné domácnosti 14 let.  což podle zákona by mělo být také osvobozené od darovací daně.

a pak zkusíme nemovitost prodat.  On svou polovinu vlastní  déle jak 5let  a já mám na této nemovitosti trvalé bydliště déle jak 2 roky.  takže bychom se měli vyhnout dani z příjmu.

je toto možné?  nebo nám něco uniklo a nelze to takto řešit?  Vím řeknete si asi "typický čecháček" ale peníze potřebujeme a máme 3 malé děti..  takže šetříme naprosto kde se dá....

děkuji za odpověd

Offline

 

#2 2016-09-10 14:54:23

Marko78
Člen/ka

Re: daň přijmu z prodeje nemovitosti

A kde skutečně žijete? Možná by jste tento bezúplatný příjem měla od daně z příjmu (darovací daň už není) měla osvobozený rovnou Vy. Osvobozené jsou i příjmy osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou.

Offline

 

#3 2016-09-10 22:13:48

Denisa2
Člen/ka

Re: daň přijmu z prodeje nemovitosti

My zatím žijeme v tomto baráku, ale budeme se stěhovat z důvodu právě prodeje.  Otec přítele s námi nežije. On vlastní pouze polovinu nemovitosti, ale bydlí a trvalé bydliště má jinde. Společnou domácnost tedy spolu nemáme.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB