Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2016-03-28 12:25:16

katca
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den Zdeno, vše jsem v dodatečném DAP vyplnila dle pokynů, vše naskákalo na správná místa (vypočítala jsem si to pro jistotu i sama), jediné, co se mi moc nelíbí je, že i když je zaškrtnuté "dodatečné" přiznání, a vyplněný pouze oddíl 6, interaktivní formulář sám napíše (a vymazat nelze) do oddílu 7 na pozici 91 celkovou daňovou povinnost (tedy tu navýšenou část). Logicky to chápu, když je to "vylepšené" přiznání, ale ve skutečnosti mi to rok poté, co jsem původní daň zaplatila píše, že mám zaplatit vše :-(. Myslela jsem si, že se už v tabulce 7 nic neobjeví.
Přeji slunečno a pohodovo.

Offline

 

#27 2016-03-28 16:18:21

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

částky na řádku 91 si nevšímejte. Kdybyste vyplňovala ručně, tak můžete 7. oddíl vynechat. Zkusila jsem vyplnit dodatečné přiznání na daňovém portálu a i tam je na řádku 91 vyčíslena nová celková daňová povinnost. Jestli Vám ta vysoká částka moc vadí, tak flákněte do řádku 85 zaplacenou daň (i když jste v průběhu zdaňovacího období 2014 žádnou zálohu neplatila) a na řádku 91 vyskočí skutečný doplatek. Je to celkem jedno, oddíl Placení daně je určený pro poplatníka, FÚ si tam stejně doplní částky, které má ve své evidenci.

Offline

 

#28 2016-03-28 17:29:52

katca
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Díky moc, patrně jsme obě vyplňovali tentýž interaktivní formulář. Budu šetřit lesy - už jsem to vytiskla, ve své kopii si udělám poznámku, jak se věci mají-kdo ví, co si budu za měsíc pamatovat:-). Mějte se moc fajn.

Offline

 

#29 2016-03-28 18:28:25

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Hezké dny i Vám.

Offline

 

#30 2016-04-18 11:54:51

klfranz
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den, jsem zaměstnanec a od 08/2015 k tomu vedlejšák-řemeslo, nejsem plátce dph. Dříve jsem byl zprostředkovatel obchodu a služeb, to přerušeno 2014, měl jsem d. evidenci. Teď daně narychlo a dle skutečných nákladů, paušálem mi to nevonělo (neznalost), vyšlo mi že mám doplácet asi 4000 daň. Až po podání jsem zjistil, že když bych měl paušálem tak mi ještě vrátí nějaký přeplatek, tak jako pokaždé.
Můžu prosím Vás ještě podat opravné dap s paušálem a jak ? Vždycky jsem našel nějaký interaktivní formulář, letos nic, nevíte o nějakém zdarma?
Prosím, prosím...
Děkuji za odpovědi klfranz.

Offline

 

#31 2016-04-18 17:57:32

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Nyní budete podávat dodatečné, nikoliv opravné přiznání.

Interaktivní formulář si můžete stáhnout na stránkách finanční správy:
http://www.financnisprava.cz/cs/danove- … an=T_WEB01
nebo zde:
http://finance.idnes.cz/danove-priznani … p_dane_sov

Nevím, zda projde dodatečné přiznání na nižší daň z důvodu změny způsobu uplatňování výdajů. Nenašel by se nějaký zapomenutý příjem, třeba tisícovka? Pak už byste měl povinnost podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém byste mohl změnit způsob uplatňování výdajů ze skutečných na výdaje procentem z příjmů.

Pokud uplatňujete slevu na vyživovanou manželku, nebo daňové zvýhodnění na vyživované dítě, tak porovnejte dílčí daňové základy.

Offline

 

#32 2016-04-20 21:01:37

klfranz
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Děkuji za odpověď, mám k tomu ještě toto:

1) dá se použít i zapomenutý příjem od fyz.osoby (pokladní doklad...)?
2) mám na syna odpočty to se ruší při paušalu automaticky, co úroky a krev?
3) má to nějaký vliv že jsem zaměstnanec-úhrn sraž.záloh na daň...?
4) je nějaký čas. limit na podání dodatečného dap?
5) pokud to tak udělám co se zaplacenou daní, když mi vyjde v dodatečném přeplatek
6) myslíte že se tímto krokem moc zviditelním např. pro kontrolu atd.?(pomsta)
7) dají se použít i staré inerakt. formuláře 2012,13 - je to každý rok jinak?

Prosím o trpělivost pokud jsou otázky primitivní.
Děkuji klfranz

Offline

 

#33 2016-04-21 22:34:45

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

1) Ano.
2) Daňové zvýhodnění na vyživované dítě se uplatněním paušálu automaticky neruší. Dílčí základ daně ze zaměstnání ale musí být vyšší, než dílčí základ daně z podnikání, což zřejmě splníte. Nárok na daňový bonus máte podmínky, že jste dosáhl příjmu alespoň 55.200,- Kč, což zřejmě také splníte. Na možnost uplatnění úroků z úvěru a na odpočty darů nemá paušál žádný vliv.
3) Nemá to žádný vliv.
4) Do konce měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém jste zjistil, že daň byla stanovena v nesprávné výši.
5) Požádáte si o vrácení přeplatku, žádost je součástí daňového přiznání (tabula na str. 4 dole)
6) Nemyslím.
7) Musí se použít formulář, který platil pro příslušný rok, každý rok je to jinak.

Offline

 

#34 2016-04-21 22:57:30

klfranz
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Jste opravdu poklad a moc děkuji za odpovědi, doufám, že se máte skvěle :)
Ještě k tomu přeplatku - o tom jak o něj požádat vím, já jen že zaplacená daň v tom přeplatku asi není, žádá se o to zvlášť nebo už to nevrátí ?
Příklad : zaplacena daň 4000,-;na dodatečném přeplatek 3800,-; kolik dostane klfranz zpátky?
Děkuji

Offline

 

#35 2016-04-21 23:23:09

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dostane zpátky 7.800,- Kč:-)

Při vyplňování dodatečného přiznání můžete skončit u 6. oddílu a vyplnit žádost o vrácení přeplatku, údaje o placení daně má FÚ zanesené ve svém systému. Nebo vyplňte i 7. oddíl a zaplacenou daň 4.000,- Kč dejte do řádku 85.

Offline

 

#36 2016-04-21 23:44:04

klfranz
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Moc děkuji, jste jako anděl, přeji vše dobré

Offline

 

#37 2016-04-21 23:55:08

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Nemáte zač:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB