Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-03-05 04:52:08

acc745
Člen/ka

přepočet měn: jednotný kurz pro DP FO a denní kurz pro DPH

Dobrý den,

Nevedu účetnictví ani daňovou evidenci. Vedu jen evidenci příjmů, protože výdaje uplatňuji paušálem. Jsem plátce DPH a vedu evidenci pro účely DPH. V roce 2014 jsem několikrát vystavoval faktury v dolarech a přišli mi tak i platby v dolarech. Pro účely DPH jsem po celý rok používal denní kurzy ČNB pro přepočet dolarů na koruny.

Teď se chystám vypracovat přiznání k dani z příjmu FO za rok 2014 a zajímalo by mě, jestli musím zmíněné dolarové platby opět přepočítávat pro účely daně z příjmu stejnými denními kurzy, které jsem použil pro účely přiznání k DPH. Můžu si zvolit místo toho pro daň z příjmu jednotný kurz vyhlášený ministerstvem? Jinými slovy, můžu pro účely daně z příjmů používat jiný kurz (jednotný), než pro účely DPH (denní)?

Druhý dotaz: Čistě teoreticky, můžu pro účely DPH používat v mé situaci jiný kurz než denní kurz ČNB?

Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#2 2015-03-06 00:13:12

Zdena
Moderátorka

Re: přepočet měn: jednotný kurz pro DP FO a denní kurz pro DPH

Pro daň z příjmů můžete použít jednotný kurz vyhlášený ministerstvem.

Pro účely DPH přepočítáváte podle § 4 odst. 5 zákona o DPH. Kurzem platným pro osobu provádějící přepočet může být denní, nebo pevný kurz ČNB (jako v účetnictví). Pevný kurz si musíte stanovit předem na určité období, například čtvrtletí, nebo rok. Můžete si například stanovit, že budete celý rok přepočítávat kurzem platným k 1. lednu příslušného roku.

Offline

 

#3 2016-04-18 12:33:55

Catalina
Člen/ka

Re: přepočet měn: jednotný kurz pro DP FO a denní kurz pro DPH

Prosím o radu. Naposledy jsem přepočítávala kurzem předloni a použila jsem pevný kurz. Letos musím přepočítat kvůli přenesení daňové povinnosti znovu (budu odvádět na ř. 5 a zároveň uplatňovat na ř. 43, jedná se pouze o 1,24 eur, ale musím). Mohu letos používat denní kurz? Nevím, co je pro mě lepší, protože mám sice i další faktury ze zahraničí, ale ty přepočítávat nemusím, ty přepočítá banka a o DPH se bude žádat zvlášť. Pokud mám použít denní kurz, tak je to kurz platný ke dni, kdy jsem obdržela fakturu nebo platný k datu, které je uvedeno na faktuře? (je tam jen datum dokladu, ne DUZP, je to fa ze zahraničí). Moc děkuji, jsem z toho vedle.

Offline

 

#4 2016-04-18 17:58:56

Zdena
Moderátorka

Re: přepočet měn: jednotný kurz pro DP FO a denní kurz pro DPH

Pokud nemáte kurz pro přepočet cizí měny pro účely DPH stanoven vnitřní směrnicí, tak můžete letos použít denní kurz. Přepočet ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (většinou den poskytnutí služby), nebo ke dni poskytnutí úplaty a to k tomu dni, který nastane dříve.

Offline

 

#5 2016-04-18 19:39:11

Catalina
Člen/ka

Re: přepočet měn: jednotný kurz pro DP FO a denní kurz pro DPH

Moc moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB