Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Cenová nabídka neplátce DPH

#1 2016-04-16 14:16:14

Jiří1983
Člen/ka

Cenová nabídka neplátce DPH

Dobrý den,
Potřebuji vědět, zda mohu v cenové nabídce uvádět i ceny bez DPH, když plátcem DPH nejsem. Jedná se o cenovou nabídku pro obec. Ostatní firmy, které byly také osloveny o zaslání cenové nabídky jsou plátci DPH. Zakázku vyhraje cituji: "Hodnotícím kritériem bude nejnižší cenová nabídka podaná uchazečem o zakázku včetně způsobu realizace".
Zde není uvedeno,zda vyhraje nejnižší cena bez DPH, nebo s DPH. Pokud to ve skutečnosti bude nejnižší cena bez DPH, tak já jako neplátce DPH, který ceny bez DPH neuvede (protože bez DPH nic nekoupí) jsem tímto diskriminován.
Obec pak celou zakázku stejně zaplatí včetně DPH a tím pádem zaplatí tedy vyšší cenu, než kterou jsem nabízel za práci já.
Příklad:
Cenová nabídka- (já) neplátce DPH , celkem 10 000 Kč.
Cenová nabídka- (firma) plátce DPH , 9000 Kč bez DPH.
Nejnižší nabídka je tedy ta od firmy. Vyhraje výběrové řízení. Faktura po dokončení díla od této firmy: 9000 Kč + 21% (1890 Kč) = celkem 10890 Kč. A obec tedy zaplatí ve skutečnosti o 890 Kč více,než by zaplatila za stejnou práci mě.
Děkuji za rychlou odpověď.
Jirka.

Offline

 

#2 2016-04-16 18:05:17

Zdena
Moderátorka

Re: Cenová nabídka neplátce DPH

Jako neplátce musíte uvádět ceny bez DPH. Můžete zdůraznit, že nejste plátcem.
Předpokládám, že plátci uvedou ceny bez daně i s daní.

Offline

 

#3 2016-04-17 12:02:30

Jiří1983
Člen/ka

Re: Cenová nabídka neplátce DPH

Jako neplátce DPH nemůžu přeci uvádět ceny bez DPH, když každé zboží (např. pytel malty) koupím pouze s DPH a to DPH mi pak nikdo nevrátí. Kdežto plátci DPH tu daň za "pytel malty" vrátí.
Předpokládám, že stejné je to i s provedenou prací. Nemůžu přeci v nabídce napsat např. , že za 1m2 betonáže budu účtovat 100Kč bez DPH , protože k tomu by patřilo +21% DPH, tj celkem za 1 m2 121 Kč s DPH. Když plátcem DPH nejsem.
Já si myslím, že v cenové nabídce jako neplátce DPH mohu uvádět pouze ceny konečné, tedy s DPH.
Když pak po dokončení díla vystavím fakturu, tak na ní přece nemohou být ceny bez a s DPH, když nejsem plátce.
Nebo se pletu?
Děkuji za každou odpověď, je to moc důležité, zítra odevzdávám cenovou nabídku a v tomhle zásadním si nevím rady.
Děkuji.

Offline

 

#4 2016-04-17 14:40:47

Zdena
Moderátorka

Re: Cenová nabídka neplátce DPH

Proč byste nemohl v nabídce uvést, že za 1m2 betonáže budete účtovat 100Kč bez DPH? Nejste plátcem, takže v cenové nabídce k tomu nebude patřit + 21% DPH.

Po dokončení díla vystavíte fakturu. Jako neplátce nebudete ve faktuře rozdělovat cenu na základ daně + DPH, takže nabízená ceny byla cenou konečnou. 

Zkuste si ale představit situaci: v nabídce výslovně uvedete, že se jedná o cenu včetně DPH. Zakázku získáte a než dojde na její realizaci, tak překročíte obrat a stanete se plátcem. Pak uděláte co? Budete muset účtovat s daní, ale konečná cena už bude sjednaná, takže daň na výstupu odvedete ze svého?

Offline

 

#5 2016-04-18 08:09:51

Jiří1983
Člen/ka

Re: Cenová nabídka neplátce DPH

Myslím si, že v nabídce mohu napsat: 1m2 betonáže 100Kč. Ale nemohu napsat 100Kč bez DPH. Jako od neplátce by to mohlo být bráno, jako na podvod, protože těch 100Kč je už prostě konečných a nikdo si od 100Kč nic neodečte, ani nepřičte.
Vámi uvedený příklad dole v tomto mém případě, resp. v případě této nabídky a zakázky nepřipadá v úvahu. Termín je hodně blízko a obrat do té doby určitě nepřeskočím.
Děkuji Vám.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Cenová nabídka neplátce DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB