Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názorya zkušenosti

#1 2016-03-28 16:05:30

ilcap
Člen/ka

Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názorya zkušenosti

Dobrý den,
již několik let mne trápí jedna věc.
V roce 2007 jsem si jako studentka pořídila živnostenský list. Jelikož jsem na živnostenský úřad přišla po úředních hodinách, žádost o vydání za mne rychle vyplnila pracovnice úřadu, já tedy nevím, co kde zaškrtla.  Krátce po vydání ŽL jsem usoudila, že ve firmě, pro práci u níž jsem si ŽL nechala vydat, pracovat nechci. Činnost na živnostenský list jsem tedy nezahájila. Vím, že mi zhruba měsíc po vydání živnostenského listu přišel dopis, dle mého názoru z finančního úřadu, o tom, že mi bylo přiděleno nějaké registrační číslo. Ač se mi to teď zdá nepochopitelné, dopis jsem založila a nic neřešila, časem jsem ho ztratila. V únoru 2008 jsem účetní ve firmě, kam jsem chodila na brigádu a která mi chtěla provést zúčtování daně, sdělila, že mám ŽL, účetní mi řekla, že jsem měla povinnost hlásit se na finančním úřadě a taky, že si mám podat daňové přiznání. Na FÚ jsem se strachem a vidinou, že dlužím miliony, došla, měla jsem tam s sebou ten ŽL, daňové přiznání jsem podala, paní úřednice mi řekla, ať jelikož mám ŽL, vyplním i přílohu č. 1, s tím, že jako počet měsíců výkonu činnosti uvedu nulu. Na VZP jsem si mailem ověřila, že když mi byl ŽL vydán v roce 2007 a ještě jsem ale podnikat nezačala, nemusím se u nich hlásit, na OSSZ jsem se neptala, předpokládala jsem, že je tam situace stejná jako u VZP. Následovalo několik let, kdy jsem na FÚ podávala nulová přiznání, případně čestná prohlášení, že nepodnikám. V roce 2014 jsem ovšem na internetu narazila na informaci o JRF. A začala jsem se opět bát. Co když mne tehdy úřednice na ŽÚ přihlásila i na pojišťovnách? V roce 2015, když jsem byla na FÚ, jsem se úřednice zeptala, zda jsem tam hlášená jako živnostník, bylo mi řečeno, že jsem. Nevím ale, jestli mne tam nahlásili v roce 2007 ŽÚ, nebo jestli mne tam nahlásila úřednice FÚ při návštěvě v roce 2008, když jsem tam ?mávala? živnostenským listem. Nyní mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou, jelikož jsem zatím práci nenašla, potřebuji využít služeb ÚP. A již několik dní mám strach a nevím, co dělat. Ve formuláři stojí, že prohlašuji, že nejsem OSVČ. Znamená to, že když člověk je registrován jen na ŽÚ a FÚ, má tedy aktivní ŽL, ale nepodniká a není hlášen u pojišťoven (VZP, OSSZ), může zaškrtnout, že není OSVČ? Je možné zjistit na ŽÚ, kam mne tehdy hlásil? Je možné přerušit na ŽÚ činnost tím způsobem, že jim oznámím, že nejsem hlášena u pojišťoven a přeji si, aby obeznámili jen FÚ? Je to se sociálním pojištěním stejně jako se zdravotním, povinnost hlásit se je tedy až, když začnu výkon SVČ, třeba několik let po vydání ŽL?  Od roku se různě měnil můj status, byla jsem student VŠ do 26 let, student VŠ nad 26let, nezaměstnaná absolventka VŠ bez nároku na podporu, zaměstnanec na DPČ, zaměstnanec na HPP, zaměstnanec na DPP platící si pojištění sám, naposledy jsem byla rok zaměstnána na HPP. Když jsem dosáhla věku 26 let a nešla se sama nahlásit na VZP, přišel mi od nich po nějaké kratší době dopis, že neznají mého plátce pojištění, tento dopis mi přišel i loni na jaře, tentokrát proto, že zaměstnavatel mne nepřihlásil k pojištění. Říkám si, že kdybych byla u VZP hlášena jako OSVČ, nikdy by mi dopis, že neznají plátce nepřišel, nebo ano? Taky si říkám, že není moc pravděpodobné, že by mne ani jedna ze dvou institucí za devět let nekontaktovala, že dlužím. Ale jistá si nejsem a bojím se. Předem moc děkuji za názory a přeji pěkný zbytek Velikonoc!

Offline

 

#2 2016-03-28 16:54:46

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názorya zkušenosti

Dobrý den. Myslím, že můžete být v klidu. V roce 2007, kdy jste si vyřizovala živnost, ještě žádný JRF neexistoval. OSVČ, které zahajovaly činnost (tím bylo myšleno faktické zahájení výdělečné činnosti, nikoliv pouhé získání živnostenského listu) musely samy na předepsaných formulářích oznámit zahájení činnosti své zdravotní pojišťovně a na OSSZ. Na FÚ jste se měla registrovat už při pouhém získání ŽL (bez ohledu na to, zda jste skutečně podnikala) a myslím, že to už tenkrát oznamoval živnostenský úřad. Jestliže jste neoznámila zahájení činnosti své zdravotní pojišťovně a na OSSZ, tak jste z jejich pohledu nezačala podnikat. Kdyby Vás vedli jako OSVČ, tak už by od Vás určitě požadovali odevzdání přehledů o příjmech a výdajích. Z dopisu od VZP vyplývá, že u nich nebyla přihlášená jako OSVČ. Na OSSZ bude situace stejná, jako na VZP.

Ve formuláři pro ÚP můžete zaškrtnout, že nejste OSVČ. ÚP považuje za OSVČ takovou osobu, která je registrována na OSSZ, jiné registrace je nezajímají. Pro klid duše si ověřte na OSSZ, že u nich nejste registrovaná.

Nejlepší bude, když zajdete na ŽÚ a přerušíte živnost, například na 10 nebo 20 let. Máte možnost kdykoliv před uplynutím uvedené doby živnost opět obnovit (vše bez poplatků). Také můžete zajít na FÚ a zrušit registraci k dani z příjmů fyzických osob a budete mít klid.

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názorya zkušenosti

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB