Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-21 00:41:09

David_D
Člen/ka

Řemeslná nebo volná živnost?

Dobrý den,

potřebuji poradit, mám řemeslnou živnost (Vodoinstalatérství, topenářství) a k tomu mám ještě volnou (Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy).
Jde mi o to, že jsem vykonal pro jednu firmu odečty měřičů tepla (spotřeba tepla) a vodoměrů (spotřeba vody) . A teď nevím do jaké sazby to můžu zahrnout. Chodil jsem po bytových jednotkách a zapisoval hodnoty na měřičích.
Mám ověření (certifikát) i tyhle měřiče montovat a měnit. Při montáži nebo výměně se zapisují také stavy měřičů a to celé dávám do řemeslné živnosti.


Dále potřebuji poradit, chtěl bych si najmout brigádníka na DPP, ale nevím, co proto musím udělat. Jak začít? Je mi jasné, že za prvé musíme podepsat smlouvu, ale není mi úplně jasné, jak odvedu z jeho měsíčního výdělku tu 15% daň (do 10 000Kč za měsíc bez soc. a zdrav. pojištění to je mi jasné, víc to ani nebude), v daňovém přiznání je nějaká taková kolonka? Jen pro upřesnění nejsem plátce DPH a jak je již jasné, daním paušálem. :) Vím že to sem nepatří, ale přijde mi zbytečné zakládat další téma.

Děkuji

Offline

 

#2 2016-03-21 07:40:31

taxi
Člen/ka

Re: Řemeslná nebo volná živnost?

Dobrý den, brigádník na DPP, sepsat DPP, vy jako zaměstnavatel se přihlásíte na FU jako plátce zálohové či srážkové daně, to dle toho, zda Vám zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka či ne. Také by jste se měl přihlásit a platit zákonné pojištění za zaměstnance (Kooperativa a.s.).
A zvážit nástupní lékařskou prohlídku. 
Daň 15% z příjmu, buď ji pokryje sleva na dani na poplatníka při podepsaném prohlášení, nebo ji odvedete každý měsíc na FU.
Na začátku každého roku jste pak povinen podat vyúčtování daní na FU, i když bude třeba nulové díky podepsanému prohlášení.

Offline

 

#3 2016-03-21 09:48:59

janavk
Administrátorka

Re: Řemeslná nebo volná živnost?

Výdaje procentem z příjmů viz http://jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

Offline

 

#4 2016-03-21 22:01:22

David_D
Člen/ka

Re: Řemeslná nebo volná živnost?

Děkuji za objasnění DPP.

Výdaje procentem z příjmů chápu, ale otázka zní, jestli odečty meřičů můžu zahrnout do živnosti řemeslné?

Offline

 

#5 2016-03-21 22:12:53

Zdena
Moderátorka

Re: Řemeslná nebo volná živnost?

Samostatně provedené odečty měřičů bych zahrnula do živnosti volné a uplatnila výdaje ve výši 60% příjmů.

Offline

 

#6 2016-03-22 09:15:08

janavk
Administrátorka

Re: Řemeslná nebo volná živnost?

Tak ještě živnosti - kam která činnost patří :) viz http://jakpodnikat.cz/zivnosti-volne-vazane.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB