Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-02-10 10:52:57

Verusina
Člen/ka

OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP, ale minulý rok jsem si založila IČO a zkouším si něco málo vydělat i bokem - je to tedy vedlejší činnost. Zatím jsem si tímto prodejem vydělala cca 5 tis. Jak je to tedy s daňovým přiznáním? Na Internetu jsem našla totiž tuto informaci: "Pokud jste zaměstnaní a souběžně podnikáte a máte vedle příjmů ze zaměstnání vedlejší příjmy z podnikání, pronájmu nebo příležitostné příjmy (tj. příjmy podle § 7 až 10 ZDP) nižší než 6 tis. Kč, pak daňové přiznání v roce 2016 podávat nemusíte." Je mi jasné, že z HPP daňové přiznání udělat musím, ale co jsem si vydělala jako OSVČ tak to do danového přiznání zahrnovat tedy vubec nemusím? A jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Zdravotní pojištění jako OSVČ neplatím, sociální budu. To se také vyplnuje nějaký formulář a posílá na ČSSZ?
DĚKUJI

Offline

 

#2 2016-02-10 15:35:01

jaromira
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Dobrý den,

v případě, že jste měla vedle příjmů ze závislé činnosti pouze příjmy nižší jak 6 tis.Kč, nemusíte podávat DAP. Doporučuji odevzdat FÚ čestné prohlášení, že Vám nevznikla povinnost podat DAP k DPFO. V zaměstnání požádejte o RZÚD v termínu do 15.02.2016.

Pokud by jste se rozhodla DAP podat, pak by jste musela vedle příjmů ze zaměstnání uvést i příjmy ze živnosti, i když jsou nižší jak 6 tis.Kč.

Pojistné - na OSSZ i ZP musíte v termínu do 2.5.2016 podat Přehledy. ZP je posílají i pro vedlejší činnosti, OSSZ jen pro hlavní, ale tiskopisy
najdete na stránkách ZP, OSSZ. Podle uvedených příjmů Vám vznikne za rok 2015 min.doplatek ZP ( zálohy nejste povinna platit) a SP = 0

Offline

 

#3 2016-02-29 12:49:11

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Děkuji za odpověd. Koukám na ten formulář k dani z příjmu. Jako zaměstnanec na HPP si vyplním tedy růžový formulář na daně a k tomu pak jen přiložím to prohlášení, že na vedlejší činnost jako OSVČ jsem si vydělala méně než 6 tis? A své IČO tedy nemusím do nikam uvádět? Nebo ano? A mám k tomu prohlášení něco přikládat - např. faktury? děkuji

Offline

 

#4 2016-02-29 15:00:48

taxi
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Paní Jaromíra výše psala, že pokud budete DPFO za rok 2015 podávat, musíte uvést i ty příjmy z podnikání. Vyplníte je do přílohy č.1. Žádné faktury, nic nepřikládáte. Platíte li si životní či penzijní poj, které lze použít na snížení základu daně, či úroky z úvěru, hypotéky, to k DPFO přiložíte.

Podat přehledy na OSSZ a ZP musíte.

Offline

 

#5 2016-02-29 15:44:02

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Dobrý den, omlouvám se, ale trochu tomu stále nerozumím. Chápu to správně, že si tedy vůbec daňové přiznání dělat nemusím? Ani když pracuji jako zaměstanec na HPP? To si myslim že tak není, ne? Protože každý rok za mě daňové přiznání dělala firma, tento rok jsem to odmítla, protože jsem nechtěla aby firma viděla, že jsem si založila IČO....... Firma mi dala jen RZÚP.

Offline

 

#6 2016-02-29 15:58:09

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Napsala jsem to blbě. Od firmy jsem dostala jen Potvrzení o zdanitelných příjmech že závislé činnosti, sraženych zalohach na dan.

Offline

 

#7 2016-02-29 16:06:02

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Už to asi chápu. Protože jsem nechtěla udělat od firmy RZÚD tak DPFO udělat musím. Jinak by asi
stačilo kdyby firma za mě udělala to RZÚD. Takhle musím udělat DPFO a tam zahrnu jak tedy příjmy z HPP tak i příjmy z vedlejší činnosti OSVČ a to i když jsem měla za tyto vedlejší příjmy méně než 6.tis.Kč. Trefila jsem se?😀

Offline

 

#8 2016-02-29 16:14:39

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Pracovala jste celý rok jenom u té jedné firmy? Měla jste u nich podepsané prohlášení k dani? Pokud ano, tak není bezpodmínečně nutné, abyste podávala daňové přiznání. Stačí, když místo přiznání napíšete na FÚ prohlášení, že nevznikla povinnost podat přiznání. Pokud přiznání podáte, tak do něj musíte uvést všechny příjmy, kterých jste v roce 2015 dosáhla, tedy i vedlejší příjmy z podnikání i když byly nižší než 6 tis. Kč.

Offline

 

#9 2016-02-29 16:21:43

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Ano u jedné firmy celý rok. A to prohlášení mi  podepsat firma dávala, ale ja se bála., že tam budu muset dodávat i ty faktury z vedlejší činnosti a že se to firmě nebude líbit, tak jsem to vlastně nepodepsala a dostala jen to potvrzení o zdanitelných příjmech

Offline

 

#10 2016-02-29 16:51:22

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Zeptám se jinak. Je na potvrzení o zdanitelných příjmech uvedeno (hned nahoře, pod jménem a bydlištěm) uvedeno, že jste podepsala prohlášení?

Offline

 

#11 2016-02-29 16:54:56

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Mám tu přeškrtnuto nepodepsal😀

Offline

 

#12 2016-02-29 17:09:54

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Tak jste asi podepsala prohlášení (pouze jste nepodepsala žádost o roční zúčtování záloh) a tím pádem nejste povinna podat daňové přiznání. Pokud ale můžete uplatnit nějaké úlevy, například jste darovala krev, nebo jste si platila životní pojištění atd., tak by pro Vás mohlo být výhodné, kdybyste přiznání podala. Zkuste si to propočítat. Stáhněte si nějaký interaktivní formulář, cvičně jej vyplňte a uvidíte. Můžete stahovat například zde: http://finance.idnes.cz/danove-priznani … p_dane_sov

Offline

 

#13 2016-02-29 17:31:41

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Tak úroky z hypotéky bych určitě uplatnit chtěla

Offline

 

#14 2016-02-29 17:38:31

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Tak podejte přiznání. Pokud je podáte, tak vyplníte i přílohu č. 1, ve které uvedete příjmy z podnikání.

Offline

 

#15 2016-03-13 18:46:14

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Děkuji moc za rady. Ještě mám několik dotazů. Do přílohy č. 1 tedy uvedu veškeré příjmy z podnikání..... Tzn. že tam měla bude součet všech fatkur za minulý rok. Ale když mi na fakturách figuruje i poštovné/dopravné, tak to se tam počítá taky? Anebo z faktur sečtu pouze cenu výrobku? dám příklad: prodala jsem obrázek za 100 Kč + 21% DPH, tzn, že jsem si účtovala 121 Kč + 30 Kč za poštovné = celkem tedy 151 Kč. DO přílohy tedy uvedu celou částku? Jinak když zboží prodávám přes portál, který si za prodej pak ode mně účtuje 11%, tak to mohu taky nějak zohlednit nebo ne? Jinak když jsem platila například i za zřízení ŽL, tak to si taky mohu nějak uplatnit? Nebo by to byklo v případě paušálního výpočtu? děkuji

Offline

 

#16 2016-03-13 18:50:14

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Pardon, DPH na fakturách nemam, jsem to zblbla....

Offline

 

#17 2016-03-13 20:00:30

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Do přílohy č. 1 uvedete PŘÍJMY z podnikání, tzn. peníze, které jste přijala, tedy celé částky včetně poštovného a dopravného.

Provizi, kterou platíte prodejnímu portálu, můžete uplatnit jako výdaj na podnikání. Poplatek za zřízení ŽL je také výdajem na podnikání. Pokud byste neuplatňovala skutečné výdaje, tak můžete uplatnit výdaje ve výši 60% příjmů.

Offline

 

#18 2016-03-13 20:46:37

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Paní Zdeno děkuji. Účetnictví si nevedu, takže výdaje bych uplatnila paušálem, tzn. že z celkové vydělané částky na OSVČ vezmu 60% a těch 40% co zbydou daním? Jinak protože splácím hypotéku, rozhodla jsem se tedy daňové přiznání udělat, aby mi nějaká částka z úroků byla vrácena. Jak jste mi zde ale psala, pokud přiznání dělám, musím tak uvést do formuláře i ty moje vedlejší příjmy (za minulý rok byly cca 4.500 Kč). Jenže když je tam dám, tak se mi to daní a já zbytečně přicházím o 500 Kč. Přitom vlastně dle zákona takovéhle příjmy do 6 tis. danit nemusím, tak nevím, co s tim. To není nějaká jiná možnost aby mi to ty vedlejší příjmy nedanilo?

Offline

 

#19 2016-03-13 21:24:36

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Jak tak na to koukám, tak bude asi nejlepší uplatňovat skutečné výdaje. Sice je to více práce, ale v mém případě, jelikož jsem vlastně v minusu, bych pak neplatila daň žádnou......... Mohla byste mi tedy říct, jak v tomto případě postupovat? Opět jen vyplním přílohu č.1 a k tomu musím něco dokládat? Určitě asi tabulku jednoduchého účetnictví a pak veškeré účtenky o nákupu materiálu? Mám jich poměrně dost, ale některá nejsou orazítkovaná ani podepsané. To nevadí? A i mé faktury budu dokládat? moc děkuji

Offline

 

#20 2016-03-13 22:00:12

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Tak ještě jeden postřeh. Jako začínající OSVČ jsem si nevšimla toho, že když si vedu základní daňovou evidenci, tak si musím vést i tabulku počátečních a koncových stavů zásob a dělat inventuru a vést přehled majetku?...... to si vůbec nevedu!  Já prodávám levné rukodělné výrobky a majetek jsou nůžky, pravítka, pastelky, papíry, malý lis, atd....nic velkého, jen samé "drobnosti". K tomu přeci nemusím vést přehled majetku ne?.............Tvořím už několik let, ale až příští rok jsem začala výrobky prodávat, takže zásob mám hodně, ale nevím, jak bych u toho jako měla dělat třeba inventuru.................... Kupovala jsem si materiál pro vlastní potřebu, takže si to nepamatuji. Za poslední rok, kdy jsem OSVČ, jsem schopná dohledat, kolik jsme si třeba koupila čtvrtek, nebo papírů. nebo knoflíků, ale to jen díky účtenkám o nákupu.  Mám tedy smůlu a budu muset uplatňovat výdaje ve výši 60% příjmů? děkuji

Offline

 

#21 2016-03-13 23:17:24

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Verusina napsal(a):

Paní Zdeno děkuji. Účetnictví si nevedu, takže výdaje bych uplatnila paušálem, tzn. že z celkové vydělané částky na OSVČ vezmu 60% a těch 40% co zbydou daním? Jinak protože splácím hypotéku, rozhodla jsem se tedy daňové přiznání udělat, aby mi nějaká částka z úroků byla vrácena. Jak jste mi zde ale psala, pokud přiznání dělám, musím tak uvést do formuláře i ty moje vedlejší příjmy (za minulý rok byly cca 4.500 Kč). Jenže když je tam dám, tak se mi to daní a já zbytečně přicházím o 500 Kč. Přitom vlastně dle zákona takovéhle příjmy do 6 tis. danit nemusím, tak nevím, co s tim. To není nějaká jiná možnost aby mi to ty vedlejší příjmy nedanilo?

Není pravda, že podle zákona nemusíte danit příjmy do 6 tis. Kč. Podle zákona pouze nejste (za splnění zákonem stanovených podmínek, v tomto případě podepsaného prohlášení k dani) povinna podat daňové přiznání a tím se vlastně vyhnete zdanění. Neznamená to ale, že příjmy z podnikání jsou osvobozeny od daně. Pokud se však rozhodnete podat přiznání, nebo kdyby Vás FÚ vyzval k podání přiznání, tak musíte uvést do přiznání veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě osvobozených příjmů a kromě příjmů zdaněných srážkovou daní (příjmy zdaněné srážkou nemusíte, ale můžete uvést). Jedinou možností, jak tyto vedlejší příjmy nedanit, bylo požádat zaměstnavatele o roční zúčtování záloh.

Offline

 

#22 2016-03-13 23:17:50

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Verusina napsal(a):

Jak tak na to koukám, tak bude asi nejlepší uplatňovat skutečné výdaje. Sice je to více práce, ale v mém případě, jelikož jsem vlastně v minusu, bych pak neplatila daň žádnou......... Mohla byste mi tedy říct, jak v tomto případě postupovat? Opět jen vyplním přílohu č.1 a k tomu musím něco dokládat? Určitě asi tabulku jednoduchého účetnictví a pak veškeré účtenky o nákupu materiálu? Mám jich poměrně dost, ale některá nejsou orazítkovaná ani podepsané. To nevadí? A i mé faktury budu dokládat? moc děkuji

V přiznání můžete uplatnit skutečné výdaje. Pokud jsou vyšší, než příjmy, tak nebudete platit z příjmů z podnikání žádnou daň. Osobně bych uplatnila výdaje pouze do výše příjmů, abych si kvůli pár korunám nebo stovkám ztráty zbytečně neprodlužovala lhůtu pro doměření daně a nemusela jsem archivovat doklady o 5 let déle, než je nutné. Pouze vyplníte přílohu č. 1, ke které nemusíte nic dokládat. Pro případ kontroly si udělejte jednoduchou daňovou evidenci http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php
a schovejte si vydané faktury, výpis z účtu a všechny účtenky o nákupu materiálu a o případných dalších výdajích. Na účtenkách ani na fakturách nemusí být razítka, ani podpisy.

Offline

 

#23 2016-03-13 23:23:50

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Verusina napsal(a):

Tak ještě jeden postřeh. Jako začínající OSVČ jsem si nevšimla toho, že když si vedu základní daňovou evidenci, tak si musím vést i tabulku počátečních a koncových stavů zásob a dělat inventuru a vést přehled majetku?...... to si vůbec nevedu!  Já prodávám levné rukodělné výrobky a majetek jsou nůžky, pravítka, pastelky, papíry, malý lis, atd....nic velkého, jen samé "drobnosti". K tomu přeci nemusím vést přehled majetku ne?.............Tvořím už několik let, ale až příští rok jsem začala výrobky prodávat, takže zásob mám hodně, ale nevím, jak bych u toho jako měla dělat třeba inventuru.................... Kupovala jsem si materiál pro vlastní potřebu, takže si to nepamatuji. Za poslední rok, kdy jsem OSVČ, jsem schopná dohledat, kolik jsme si třeba koupila čtvrtek, nebo papírů. nebo knoflíků, ale to jen díky účtenkám o nákupu.  Mám tedy smůlu a budu muset uplatňovat výdaje ve výši 60% příjmů? děkuji

Jestli máte jenom levné drobnosti, tak nemusíte vést přehledy majetku a sledovat stavy zásob. Zkrátka koupíte materiál, spotřebujete jej a výrobek prodáte. Starší výtvory bych neevidovala.

Offline

 

#24 2016-03-15 09:10:20

Verusina
Člen/ka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

Dobré ráno paní Zdeno, tak daňové přiznání už mám hotové, jen se chci pro jistotu ještě zeptat na pár otázek:
    1. Přehledy majetku a zásob tedy nemusím vést, jak píšete. Je to stanovené v nějakém zákoně? Abych mohla případně nějak argumentovat, kdyby to po mně FÚ chtěl.
    2. V návaznosti na předchozí dotaz tedy vyplývá, že v příloze č. 1 v odstavci D (body 1-8) nevyplňuji absolutně nic?     
    3 .V daňovém přiznání jsem vůbec nenašla ani jednu kolonku, kam by se mělo zadávat IČO. Pouze kolonky na DIČo jsem tam našla, ale na IČO ne. To to FÚ nezajímá?
    4. Jinak budu v přiznání zohledňovat i úroky z hypotéky. Mám k přiznání rovnou odevzdávat i smlouvu o hypotéce nebo třeba i výpis z katastru? A protože v bytě, na který tu hypotéku mám, nemám napsané trvalé bydliště, ale bydlím 
        tam pořád, tak budu muset vypsat nějaké čestné prohlášení, že ho používám jen pro vlastní bydlení? Nebo mám se všemi těmito dokumenty počkat, až si je FÚ vyžádá?
    5. Daňové přiznání jsem chtěla poslat na FÚ doporučeně, ale hodně lidí mi řeklo, že s tím chodí na FÚ osobně, že doporučeně to nestačí, že to musím mít orazítkované z podatelny, že jsme to odevzdala, je to pravda?

Moc děkuji!

Offline

 

#25 2016-03-16 00:18:31

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ

1. Evidenci majetku a zásob byste měla vést. Můžete ale tvrdit, že co jste během roku koupila, to jste spotřebovala a prodala a nemáte žádné zásoby. Pokud začnete vést pečlivou evidenci, tak příští rok určitě něco vykážete:-)
2. Nic.
3. Nezajímá.
4. Pokud podáváte přiznání poprvé, tak kromě potvrzení o zaplacených úrocích přiložte i smlouvu. S ostatními dokumenty bych počkala, až jestli si je FÚ vyžádá.
5. Už jsem poslala poštou a přiznání vždy došlo. Raději zajedu na FÚ a nechám si potvrdit kopie, není to ale nutné. Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, tak musíte poslat elektronicky. Pokud máte elektronický podpis, tak můžete poslat elektronicky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB