Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-09 09:59:48

helenaz
Člen/ka

Sleva na invaliditu 1.stupně

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.
1. Manžel je zaměstnaný a pobírá invalidní důchod 1.stupně. Protože má ještě příjmy z pronájmu a čtyři měsíce měl živnost, vyplňuje si daňové přiznání. Účetní v zaměstnání vystavila Potvrzení o zdanitelných příjmech, jenže zjistila, že nemá od manžela potvrzení od sociálky o pobírání invalidního důchodu za rok 2015 a proto v řádku 17 nic nevyplnila. Manžel si nechal zpětně toto potvrzení o pobírání invalidního důchodu za rok 2015 od sociálky zaslat v lednu 2016. Může si v daňovém přiznání za rok 2015 uplatnit slevu na invaliditu?
Účetní následně ještě ve výplatě za leden 2016 provedla srážku částky 2520 Kč z daní ( prý musí zpětně dodanit??? ).
2. Manžel uplatňuje slevu na dítě. Když jsem vyplňovala daňové přiznání, chce po mně přílohu Potvrzení druhého z poplatníků. Pochopila jsem, že bych měla doložit, že já nepobírám slevu na dítě, ale jsem OSVČ, tak jim mám raději napsat čestné prohlášení, že slevu neuplatňuji?
3. Jen pro kontrolu, v daňovém přiznání vyplním
    ř. 31, 32, 34 podle potvrzení ze zaměstnání
    Přílohu č. 1 příjmy ze živnosti, výdaje paušálem ( příjmy pouze 19 tis. )
    Přílohu č. 2 příjmy z nájmu, mohu výdaje podle skutečnosti ( příjmy z pronájmu už byly i v roce 2014 a tam jsme uplatňovali výdaje podle skutečnosti ), za rok 2015 je ztráta
    ř. 64 sleva na poplatníka
    ř. 72 sleva na dítě
    ř. 66 sleva na invaliditu, tam si nejsem jistá viz. dotaz 1

Děkuji za odpovědi, už se v tom ztrácím.

Helena

Offline

 

#2 2016-03-09 17:47:23

Zdena
Moderátorka

Re: Sleva na invaliditu 1.stupně

1. V daňovém přiznání za rok 2015 si můžete uplatnit slevu na invaliditu. Potvrzení o pobírání ID přiložte k daňovému přiznání.

2. Napište čestné prohlášení, vzor si můžete stáhnout zde:
https://www.kastnersw.cz/formstudio/for … odneni.asp

3. Ano, jak píšete. Dílčí základy daně z podnikání a z pronájmů přenesete do řádků 37 a 39. Pokud je daňové zvýhodnění na vyživované dítě vyšší, než vypočítaná daň, tak můžete uplatnit daňový bonus na ř. 75.

Offline

 

#3 2016-03-09 18:08:17

janavk
Administrátorka

Re: Sleva na invaliditu 1.stupně

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB