Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-01-28 08:08:39

unholy.eva
Člen/ka

přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,
jako každý rok podávám daňové přiznání s daňovou evidenci/ vedlejší činnost, to udělám i za rok 2015,ale za rok 2016 bych už chtěla uplatnit paušál


za rok 2015 mi zůstaly zásoby za 16 305 Kč.

Můžu to udělat tak, že za rok 2016 podám řádné daňové přiznání, kde uplatním už paušál s tím, že do E úpravy zvyšující výsledek napíšu zásoby 16035 Kč, tím se mi zvýší základ daně.

Děkuji za radu?
Eva

Offline

 

#2 2016-01-28 12:28:02

jaromira
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

pokud opravdu chcete již za rok 2016 uplatnit výdaje paušálem, proveďte úpravu v tabulce E již v DAP za rok 2015.
Pokud by jste se rozhodla až při sestavení DAP za rok 2016, že uplatníte výdaje paušálem, musela by jste podat Dodatečné DAP za rok 2015 a
opravný přehled pro OSSZ.

Offline

 

#3 2016-01-28 12:59:41

unholy.eva
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Za rok 2015 DAP podávat nechci, protože když dodaním celé zásoby, které teď mám tak překročím 64 000 Kč a budu muset platit na sociální zprávě a k tomu mi nařídí ještě zálohy.

Tak jestli to dobře chápu ještě budu muset uplatnit za rok 2016 daňovou evidenci a třeba za týden podám DAP už s paušálním uplatněním nebo pořád s daňovou evidencí? a s dopočtem v tabulce E a ještě opravný na OSSZ. Za rok 2016 už nedosáhnu s těmi zbývajícími zásobami cílovou částku 64 000 Kč.

Zásoby mám totiž už jen na papíře, ale ve skutečnosti jsem je prodala za minimum nebo rozdala, měla jsem obchod.
Teď jsem zaměstnaná a na živnostenský list uklízím.
Mám příjmy ale skoro žádné výdaje a paušál by pro mě byl určitě lepší.

Děkuji Eva

Offline

 

#4 2016-02-15 08:55:59

mamulka
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,vedu daňovou evidenci a chtěla bych přejít na výdaje paušalem v tomto roce 2016.Nemám žádné pohledávky ani závazky ani zásoby.Musím podávat dodatečné DAP nebo nahlásit změnu na FÚ.Jsem OSVČ na vedlejší činnost.

Offline

 

#5 2016-02-15 15:40:14

jaromira
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

dodatečné DAP podávat nemusíte a ani změnu na FÚ hlásit nemusíte . V DAP  v příloze č.1 zaškrtnete variantu "Uplatňuji výdaje procentem z
příjmů".

Offline

 

#6 2016-02-15 17:12:35

mamulka
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Děkuji za radu.

Offline

 

#7 2016-02-21 06:42:18

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

sestavuji přiznání za rok 2015 a zjistil jsem, že by pro mě bylo lepší, kdybych přešel za rok 2015 na uplatňování procenty. Je to možné? Jak mám postupovat? Jsou za dodatečné přiznání nějaké sankce? k 1.1.2015 Pohledávky 25000 Kč a závazky 6500,-- A ještě nevím. To bych dodanil, do jakého řádku. Je to ještě vůbec možné? Dodatečné tedy budu  podávat za který rok? za rok  2014?

Děkuji

Offline

 

#8 2016-02-21 10:34:48

jaromira
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

ano, lze přejít na daňový paušál. Za rok 2014 podáte Dodatečné DAP, ve kterém upravíte základ daně o pohledávky a závazky, které jste měl
k 31.12.2014. Úpravy tj. výše pohledávek - zvyšující a závazky - snižující uvedete v příloze č.1, str.2., tabulka E a  přenesete do ř.105 a 106 na str.1 přílohy č.1.
Pokud Vám vznikne doplatek a daň uhradíte v termínu do 1.4.2016, tak Vám za dodatečné DAP nehrozí žádné sankce.

Současně musíte podat opravný přehled na OSSZ. Zdravotní pojištění - tam se nic nemění, opravný přehled nepodáváte.

Při úhradě dodaněných pohledávek a závazků budou tyto částky nedaňové, nebudou vstupovat do DZ pro OSSZ,  jen pro ZP budou uvedeny
v Přehledu v příjmech, výdajích.

Offline

 

#9 2016-02-23 01:06:33

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Děkuji a na OSSZ také vyplňuji jen to co je jiné, nebo musím vyplnit celé znovu a tam sankce také  nehrozí, když to stihnu do 1.4.2016? Pproč nevyplňuji též na zdravotní pojišťovně, tam se mi to pak bude za rok 2015 lišit. Předpokládám, že do daňového přiznání za rok 2015 uhrazené již také neuvádím, potom se mi to tedy bude na zdravotní pojišťovně lišit. Nebudou mi sedět na daňové přiznání příjmy, to nevadí? (Dřív se to kontrolovalo ještě i razítkem na Fú oráželo) Děkuji za odpověď.

Offline

 

#10 2016-02-23 07:12:30

jaromira
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

pro OSSZ se uvádí daňový základ ( tj. Př - Vý + úpravy) a pro ZP se uvádí Př - Vý, tak proto se Vám to bude  lišit, do DAP uhrazené v roce 2015, které byly dodaněny v dodatečném, již neuvádíte. Budou příjmem, výdajem  jen u ZP.

Dříve byla povinnost odevzdat přehled do určité doby od odevzdání DAP ( proto se "oráželo" razítkem FÚ ).

Offline

 

#11 2016-03-01 21:10:58

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Ještě mám dotaz, jsem plátce DPH v pohledávkách a závazcích mám uvedeny v Daňovém přiznání v oddíle pohledávky a závazky částky  včetně daně DPH, protože to je celá moje pohledávka a závazek. Budu-li dodaňovat mám je tedy také dodanit celé včetně DPH nebo mám při přechodu na paušál ponížit o DPH. A skutečně dodanit jen pohledávky a závazky v částce bez DPH.

Děkuji

Offline

 

#12 2016-03-01 23:06:00

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Budete dodaňovat v částce bez DPH.

Offline

 

#13 2016-03-06 10:45:38

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

tak jsem se rozhodl, že podám dodatečné za rok 2014. Jen nevím, jak prakticky. Vyplňuji dodatečné, to by mělo být, jen kde je chyba. Tak vyplním tabulku E a přenesu do ř. 105   (16167) a  ř. 106 (3040) na str.1 V roce jsem měl na řádku 113 částku  138 870 - ta tedy bude nyní  151 997. a protože využiji slevu na poplatníka tak bych neměl nic doplácet. Prostě jde mi o to, zda se to takto může sloučit s přiznáním již podaným za rok 2014 a při využití slevy na poplatníka již nic nedoplácet nebo se má správě z navýšeného rozdílu 13 127 Kč vyměřit 15 % daň a v dodatečném přiznání již nevyužívat slevu na poplatníka. Nebo co mám tedy jen vyplnit, abych to měl správně podané.

Děkuji a snad už je to vše

Offline

 

#14 2016-03-06 11:37:11

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

V dodatečném přiznání za rok 2014 vyplňujete všechno znovu, příjmy, výdaje i slevu na poplatníka. Úpravy daňového základu zapište do tabulky E a přeneste do řádků 105 a 106, jak uvádíte. Pokud zvýšený základ daně pokryje sleva na poplatníka, tak nebudete nic doplácet. Dokonce byste ani nemusel podávat dodatečné přiznání. Podala bych, aby bylo vidět, že jste upravil základ daně.

Offline

 

#15 2016-03-06 13:49:50

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

DĚKUJI
a zdravím Vás

Offline

 

#16 2016-03-07 05:44:36

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

snad ještě poslední dotaz do daňového přiznání za rok 2015 tedy uvedu zaplacenou pohledávku -( příjem obdržen 5.2.2015 )jako svůj příjem v roce 2015 (tudíž ji daním 2 x jednou v dodatečném za rok 2014 a jednou nově za rok 2015) a výdaje uplatním   paušálem 60 %  Myslím si to tak správně?

A na OSSZ když jem podal dodatečné za rok 2014, tak do přiznání v roce 2015 zaplacenou pohledávku (příjem 16167,-- Kč obdrženou 5.2.2015 a zaplacený závazek 3040,-- Kč dne 7.1.2015 již tedy znovu  neuvádím a uvedu vlastní příjmy bez oné uhrazené pohledávky a výdaje opíši z daňového přiznání pro rok 2015 ?

Promiňte, ale opravdu jsem se do toho teď nějak zamotal. Prosím o radu.

Děkuji

Offline

 

#17 2016-03-07 10:22:57

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

úhrada pohledávky v roce 2015 půjde úplně mimo daně - příjem se podle ustanovení § 23/4/d) ZDP nezahrnuje do základu daně, neboť částka byla již jednou zdaněna.

Do přehledu pro OSSZ neuvádíte ani příjmy, ani výdaje, nýbrž daňový základ. I když se to lejstro stále nazývá přehled o příjmech a výdajích:-)
V dodatečném daňovém přiznání se změní daňový základ za rok 2014 (ř. 37 přiznání), takže byste měl podat opravný přehled za rok 2014. Jestliže nebudete muset na základě opravného přehledu nic doplácet, tak jej nemusíte podávat, ale podala bych.

Offline

 

#18 2016-03-08 06:05:11

olfincar
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

tak ještě mám dotaz ohledně ZP. Nic dodatečného nebo opravného  tedy za rok 2014 nepodávám. Za rok 2015 do příjmů uvedu veškeré příjmy za rok 2015 samozřejmě tedy i zaplacenou pohledávku. A jak s výdaji?i Vezmu z daňového přiznání 2015, kde je mám vyčísleny 60 % z již  z ponížených příjmů, protože pohledávky jsem dodanil tedy v roce 2014.  Pak v ZP se nebude rovnat, že výdaje jsou 60% příjmů. Je to tak správně?

Offline

 

#19 2016-03-08 10:40:46

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Ano, do přehledu ZP příjmy i se zaplacenou pohledávkou a výdaje podle daňového přiznání. Nevadí, že se pak v přehledu pro ZP nerovnají příjmy a 60% výdajů.

Offline

 

#20 2016-03-27 18:02:52

katca
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den,

chci letos přejít na paušální výdaje, snad jsem pochopila věci kolem tabulky E a přílohy 1, mám jen banální dotaz: do dodatečného DAP uvádím původní údaje+změny, tedy vlastně včetně hodnot za které jsem již daně zaplatila koncem loňského března, nebo jen rozdíl hodnot. Nevím, zda jsem otázku formulovala jasně, takže zkusím ještě jinak: napíšu vlastně veškeré údaje z původního DAP za rok 2014 a k nim připočtu/odpočtu potřebné hodnoty nebo tam uvedu pouze to, co vlastně dodaňuji? Tentýž dotaz mám vlastně i k přehledu pro OSSZ. Moc děkuji předem za odpověď

Offline

 

#21 2016-03-27 18:25:54

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Do dodatečného daňového přiznání uvedete veškeré údaje z původního DAP za rok 2014 a k nim připočtete/odpočtete potřebné hodnoty (částky zvyšující a snižující z tabulky E). Rozdíl oproti původnímu přiznání vyčíslíte pouze v 6. oddílu na str. 3 přiznání. Oddíl 7. se nevyplňuje.

Do opravného přehledu uvedete nový daňový základ a nový vyměřovací základ pro výpočet pojistného.

Offline

 

#22 2016-03-27 18:46:41

katca
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Dobrý den Zdenko, děkuji moc! Popravdě, takto jsem to pochopila a zkusmo vyplnila, pak přišla kamarádka účetní (nikdy nepodávala dodatečné DAP a nedělá OSVČ) a měla za to, že se uvede jen onen rozdíl, nikoli všechna původní čísla plus změny. Díky moc a přeji krásný den! Až budete potřebovat cokoli přeložit do nebo z HU-i soudně, ráda pomohu :-)

Offline

 

#23 2016-03-27 20:14:48

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Rozdíly na jednotlivých řádcích přiznání oproti původnímu přiznání se uvádějí v případě, že podáváte dodatečné přiznání k DPH. Dodatečné přiznání k dani z příjmů vyplňuje celé znovu a lépe:-) Měla byste použít formulář přiznání platný pro rok 2014.
Z maďarštiny mi uvízlo v hlavě jediné slovo: utépítes. Ale už si nepamatuji, zda je to objížďka, nebo práce na silnici:-)

Offline

 

#24 2016-03-27 20:50:55

katca
Člen/ka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

:-)))))))))))) varianta druhá je správně. Svět je všemi směry i pohledy malý... před mnoha lety jsem civilizací nespokojené potomky vzala do nádherných "divokých" rumunských kopců, a co jsem se naučila? Drum in lucru. Jojo, totéž, co útépítés! Abych byla aspoň malinko užitečná: Attilovština spojuje téměř vše se vším, tedy út je cesta/silnice, építés je stavění. Výsledkem je podstatné jméno "silnicestavění". Něco jako zongorán játszani (zongorán játsany) je hrát na klavír, ale může být i zongorázni (zongorázny) = "klavírovat" :-)

Vylovila jsem loňský model formuláře, nechám si tu zábavu na zítra, teď už zalezu do "sítě"(catalpa.cz) a budu "překrucovat" dosti hutnou smlouvu. Zdraví houpač-ka,- drdolatá tetka sedící s nohama uvnitř sedací sítě -ve fotogalerii (38, 19 a jiné). V houpárně jste vítána!

Offline

 

#25 2016-03-27 21:42:51

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z daňové evidence na paušál

Děkuji za zajímavý výklad a za zpestření diskusního fóra. Přeji hezký zbytek večera příjemnou práci v houpací síti.
Zdena

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB