Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

#1 2015-06-24 21:04:34

JHH
Člen/ka

Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Zdravím,
je skutečně nutné oznámit přerušení živnosti do 15 dnů finančnímu úřadu? Problém je v tom, že od 1.8.2010 není povinnost oznamovat přerušení živnostenskému úřadu, ale na finančním úřadu mi bylo sděleno, že nemůžu přerušení jen tak oznámit bez odpovídajícího zápisu v živnostenském rejstříku, tedy bez návštěvy CRM (živnostenského úřadu) a vyplnění změnového formuláře. U zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení s tím není problém.

Četl jsem daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.), zejm. § 127, a připadá mi, že je povinné ohlašovat pouze ukončení živnosti. Je to skutečně tak? Je vůbec nutné to řešit, když se jedná o krátkodobé přerušení (tzn. bude pravděpodobně obnoveno do konce roku)? Případně, jak oznámit přerušení bez návštěvy CRM?

Předem díky.

Offline

 

#2 2015-06-24 22:25:06

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Podle § 127/1 DŘ máte ohlásit změny údajů, které povinně uvádíte při registraci. V registračním formuláři oznamujete datum počátku výkonu činnosti, takže byste měl oznámit i přerušení (případně definitivní ukončení) výkonu činnosti. Je otázka, zda a jak FÚ pozná krátkodobé přerušení výkonu činnosti, takže když neoznámíte, tak se zřejmě nic nestane.

Bez návštěvy CRM (a bez zpřístupněné datové schránky) oznámíte tímto formulářem:
http://www.financnisprava.cz/assets/tis … 1506242204
Přerušení činnosti najdete v řádku 11. 

Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, tak musíte podat elektronicky (§ 72/4 DŘ). Použijte formulář ze stránek daňového portálu:
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp … ajp13sqli2
Registrace - Oznámení o změně registračních údajů.

Offline

 

#3 2015-06-25 08:57:56

JHH
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Děkuji za odpověď. Odkazovaný formulář (Oznámení o změně registračních údajů) jsem právě zkoušel a byl jsem s ním odmítnut se slovy, že takové oznámení nemohu podat jen tak, protože si ho finanční úřad nemůže ověřit (v živnostenském rejstříku mám živnost stále aktivní). Nutno dodat, že paní na FÚ slyšela o možnosti oběhnout každý úřad zvlášť poprvé, podle ní každý využívá právě CRM. Přišlo mi, že i zrušená oznamovací povinnost vůči ŽÚ pro ni byla novinkou. Takže bude problém zřejmě na straně FÚ a musím jim holt formulář nějakým způsobem vnutit. Ach jo. Ještě jednou díky.

Offline

 

#4 2015-06-25 13:56:34

JHH
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Ani na druhý pokus jsem neuspěl. Paní na FÚ, viditelně ?nadšená? z mé druhé návštěvy (já se ji nedivím), mě opět odmítla se slovy, že pro ně je rozhodující informace z živnostenského rejstříku, bez ohledu na to, co tvrdím na formuláři (Oznámení o změně registračních údajů). Tam si prý můžu jako přerušení napsat, co chci, a FÚ to nezajímá, pokud to nelze ověřit proti živnostenskému rejstříku. Ve výsledku tedy bez návštěvy CRM nemůžu přerušení živnosti nijak oznámit. Bylo mi sděleno, že informace, zda mám živnost přerušenu či nikoliv, ovlivňuje pouze nutnost podat daňové přiznání (příp. čestné prohlášení, že nemusím). Jelikož plánuji přerušení jen krátkodobě, je to jedno, protože musím přiznání podat tak jako tak za předchozí část roku.

Shrnutí a ponaučení pro příště:
1) Pokud přerušuji na krátkou dobu, nemusím FÚ nic ohlašovat a platí pro mě normálně povinnost podat daňové přiznání (nebo čestné prohlášení) za zbytek roku, kdy jsem činnost ještě vykonával.
2) Pokud přerušuji na dlouhou dobu, pak buď:
2.1) Navštívím živnostenský úřad, nechám si živnost přerušit zápisem do rejstříku, a buď využiji CRM, nebo informuji FÚ zvlášť. Potom v dalších letech nemusím na FÚ podávat daňové přiznání, ani čestné prohlášení.
2.2) Nenavštívím živnostenský úřad, živnost v rejstříku je pořád aktivní, pak nemám možnost doložit přerušení FÚ a musím každý rok podat daňové přiznání nebo čestné prohlášení, i když fakticky činnost nevykonávám.

Ještě důležitá rada k CRM: Pokud využijete možnost informovat všechny ostatní úřady, následně si ověřte, zda se tak skutečně stalo. Nefunguje to totiž úplně spolehlivě, což mi nezávisle na sobě potvrdilo několik lidí včetně pracovnice správy sociálního zabezpečení.

Offline

 

#5 2015-06-25 21:41:15

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den. Pokud bych chtěla oznámit přerušení, tak bych se nenechala odmítnout jen na základě ústního sdělení nějaké paní. Hodila bych oznámení na podatelnu, nechala si potvrdit kopii a dál ať si s oznámením dělají, co chtějí. Nebo Vám paní z FÚ písemně potvrdí, že nejste povinen oznamovat finančnímu úřadu přerušení činnosti?

Offline

 

#6 2015-09-05 11:01:29

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den Zdeno,
jsem FO, vedu daňovou evidenci ,  jsem dobrovolný plátce DPH (čtvrtletně), OSVČ. Mám v majetku dvě auta, která nemám ještě odepsaná (jedno odepíšu celé letos a druhé (dodávka) budu odepisovat letos třetím rokem. Od listopadu se budu  muset asi nechat zaměstnat, případně reg. na pracovním úřadu, či si platit ZP, sociální a nemocenské pojištění sám. Hledám co nejvhodnější  postup, jak co nejméně dodaňovat  případně vracet dph s ohledem na auta a drobný majetek. Moc si s tím nevím rady. Zvažoval jsem, ponechat si podnikání na vedlejší činnost(ale s nulovým příjmem nebo minimálním). Nevím, ale jak by mi to pomohlo s ohledem na auta (odpisy atd.) a DPH.), nebo činnost ukončit hned nebo až v roce 2016, případně živnost přerušit.  Jedno auto bych si ponechal, i když budu zaměstnán, ale druhé budu muset prodat. To první bych asi měl vyřadit z majetku a to asi až k 31.12. 2015 (mohu ho pak odpisovat celý rok 2015 a budu muset vracet DPH?). Druhé auto mám držet do konce roku (kvůli  odpisům )? Jak se postupuje, pokud bych si nechal podnikání jako vedlejší činnost.  Co bych musel udělat s ohledem na PSSZ a ZP a další úřady. Budu Vám moc vděčný za radu jak postupovat.  Vůbec si s tím nevím rady.

Děkuji za odpověď


Mirek

Offline

 

#7 2015-09-08 00:11:19

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer, Mirku,

podnikání můžete mít jako vedlejší v případě, že budete mít zaměstnání, které založí účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tj. pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou alespoň 2.500,- Kč, nebo dohodu o provedení práce s měsíční odměnou nad 10.000,- Kč. Pak byste mohl přestat platit zálohy na ZP, a pokud jste vykázal v přehledu za rok 2014 nízký daňový základ, tak byste nemusel platit ani zálohy na SP, případně byste platil zálohy nižší, než při hlavní činnosti. Povinnost oznámení změny je pouze u zdravotní pojišťovny (do 8 dnů). Na OSSZ oznamovat nemusíte, ale můžete a při té příležitosti se můžete informovat na výši záloh. 

Pokud byste se chtěl zaregistrovat na úřadu práce, tak byste musel přerušit provozování živnosti. Jestliže přerušíte činnost letos a neobnovíte ji do 1. 4. 2016, tak byste dodaňoval pouze pohledávky (které jsou při úhradě zdanitelnými příjmy), zásoby a případné zůstatky rezerv. Toto platí pro daň z příjmů.

Plátcem DPH zůstáváte i při přerušení činnosti. Pokud máte nízký obrat, tak můžete požádat o zrušení registrace. Při zrušení registrace byste vracel DPH ze zásob a z dlouhodobého majetku. Pokud jde o automobily, tak záleží na tom, ve kterém roce jste uplatnil nárok na odpočet a ve kterém roce zrušíte registraci. Po 5 letech nemusíte vracet DPH. Příklad: pokud zrušíte registraci ještě letos, tak z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v roce 2011, byste nemusel vracet DPH a z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v roce 2013, byste vracel 3/5 původního odpočtu. Pokud nezrušíte registraci a vyřadíte auto do osobního užívání, tak odvádíte DPH z ceny obvyklé.

Podle mého názoru budete nejméně dodaňovat, když si letos seženete zaměstnání a podnikání si ponecháte jako vedlejší činnost alespoň do začátku příštího roku. Postupně se můžete připravovat na dlouhodobé přerušení, nebo zrušení živnosti. Například odprodat nepotřebné zásoby, nebo zrušit registraci k DPH.

Offline

 

#8 2015-09-08 20:31:25

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den Zdeno,
děkuji moc za odpověď, vidím to stejně. Jste super.  Nejvýhodnější pro mne bude ponechat si podnikání  jako vedlejší činnost. Auta nechat v majetku (minimálně letos) a zůstat dobrovolným plátcem dph.  Zdeno, když příští rok zruším registraci, tak jestli to dobře chápu, po zrušení registrace nemusím odvádět dph z osobního auta - pokud ho vyřadím do osobního užívání a bude k 31. 12. 2015 odepsané a dph neodvádím ani z drobného majetku (pořizovací cena do 40.000). Ale musím vracet DPH  z auta, u kterého jsem uplatnil nárok na odpočet v roce 2013 a to 2/5 původního odpočtu. Zásoby nemám.
A ještě chápu dobře, že když registraci nezruším a nechám ji běžet spolu s vedlejšími příjmy a budu mít minimální příjem z podnikání nebo i nulový (zatím nevím, jak budu moc pracovně vytížený), nic se pro mne nemění. Budu podávat přiznání k dani z příjmů, k dph, přehledy k SP a ZP. Zdeno, mohu si také potom uplatňovat odpisy, dph a náklady jako doposud? I když nebudu mít v roce 2016 příjmy nebo minimální. Jde mi hlavně o odpisy, nájmy atd. Přijde mi to divné, ale na druhé straně se nechci rychle zbavovat nájmů (garáž) i auta, pokud nebudu muset. Minimálně bych to chtěl zkusit udržet ještě rok. Pokud bych měl třeba i nulové nebo minimální příjmy z vedlejší činnosti mohu uplatňovat odpisy na auto? Odrazí se mi to v daňovém přiznání za rok 2016 - snížením např. daňové povinnosti ze zaměstnání (budou mi vracet daň)? Nemám s touto variantou zkušenosti, ale logicky by to tak asi mělo být, že? Nejde mi ani tak o to, co nejméně platit na daních, ale jak jsem psal, nechce se mi zbavovat auta a nájmů. Hledám důvod jak si ho minimálně rok udržet a zkusit oživit podnikání a co nejméně na tom tratit. Zálohy na SP a ZP posílané z vedlejší činnosti mi budou asi také vracet-po podání přehledu, je to tak?
Zdeno, omlouvám se za dlouhý příspěvek, snad jsem Vás moc nezahltil dotazy. Jste moc hodná, že nám tu pomáháte a máte trpělivost s našimi ?odbornými? dotazy.

Přeji hezký večer a ještě jednou díky.

Mirek

Offline

 

#9 2015-09-08 23:55:45

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer, Mirku.

Při zrušení registrace v roce 2016 nebudete muset odvádět DPH z auta, u kterého jste si uplatnil nárok na odpočet v roce 2012 či dříve. Skutečnost, zda auto je či není odepsané, nehraje vůbec žádnou roli. Z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v r. 2013, odvedete 2/5 původního odpočtu. Pokud byste některé z aut vyřadil do osobního užívání ještě před zrušením registrace, tak odvedete DPH z ceny obvyklé. DPH z drobného majetku se neodvádí. Je jedno, jestli zrušíte registraci v lednu, nebo v prosinci 2016, odvody budou stejné.

Pokud ponecháte běžet živnost a nezrušíte registraci k DPH, tak se pro Vás nic nezmění. Budete nadále podávat přiznání k DPH (třeba nulová), přiznání k dani z příjmů a přehledy o příjmech a výdajích. Do daňového přiznání zahrnete příjmy z podnikání i ze zaměstnání (nežádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně, řekněte, že podáváte daňové přiznání). O případnou ztrátu z podnikání nelze snížit základ daně ze zaměstnání a tím ani daňovou povinnost.

Odpisy, odpočty DPH a náklady budete moci uplatňovat jako doposud. Předpokládám, že nebudete auta nebo garáže používat pro soukromé účely a pokud ano, tak šikovně, aby Vám to FÚ nemohl prokázat. Odpisy hmotného majetku jsou uznávány za daňový výdaj bez ohledu na to, zda v daném roce posloužily k dosažení příjmů. Ale asi by to chtělo vykázat alespoň nějaký příjem (třeba po zrušení registrace k DPH), ať zbytečně nedráždíte FÚ. Nákladů budete mít dost, takže se nemusíte bát odvodů daně a pojistných. Ztráta není žádné terno, akorát si prodlužujete o 5 let lhůtu, ve které Vám může FÚ doměřit daň. Ztrátu si sice budete moci odečíst v následujících 5 letech od základu daně z (pouze u příjmů podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku a z ostatních příjmů), ale snížíte si jenom daň z příjmů, nikoliv odvody na ZP a SP.

Pokud Vám v přehledech o příjmech a výdajích vyjde přeplatek, tak si jej můžete nechat vrátit.

Offline

 

#10 2015-09-09 05:33:56

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobré ráno Zdeno,

díky za rychlou a srozumitelnou odpoveď. Již jsem v obraze. Moc jste mi pomohla.

Přeji hezký den a zdravím


Mirek

Offline

 

#11 2015-09-12 22:20:54

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer Zdeno,
bohužel jsem se dozvěděl, že mi v hlavním pracovním poměru nedovolí podnikání na vedlejší činnost. Požadují přerušení nebo zrušení živnosti. Takže, Vás musím zase otravovat s dotazy. Zdeno, je možný tento postup? Přerušit živnost například k 6. 11. 2015 a nezrušit registraci k dph,zrušit ji až po novém roce, následně doplatit za dodávku 2/5 původního odpočtu dph. Osobní auto mohu vyřadit z majetku hned po zrušení registrace a nebudu vracet dph a dodaňovat pokud ho neprodám 5 let. Je to takto možné? Jde to? Když budu mít pouze přerušenou živnost a ne podnikání na vedlejší činnost?

Ještě, jak je to s daněmi?  Jestliže přeruším činnost letos a neobnovím ji do 1. 4. 2016 nebo ji do tohoto data zruším, tak budu podávat klasické daňové přiznání (daň z příjmů fyzických osob) za rok 2015? Mohu si uplatnit odpisy na auta za celý rok 2015? Když je budu mít v majetku a mám přerušenou živnost? 

Zdeno, jak budu postupovat, když bych prodal auto (dodávku) v roce 2016?
A to:
1)před zrušením registrace k dph?  Zde odvedu dph z prodejní ceny a zdaním příjem za auto, že? Jakým způsobem budu přiznávat tento příjem? V roce 2017 za rok 2016? A co odpisy na toto auto? Ty asi nemohu v roce 2016 uplatnit, že? Myslím tím snížit příjem z prodeje dodávky, když mám přerušenou živnost.

2)Po zrušení registrace a odvedení 2/5 původního odpočtu dph? Před vyřazením z majetku a po vyřazení z majetku. 

Pokud budu mít pozastavenou živnost a v roce 2016 prodám dodávku před zrušením registrace k dph. Budu mít tedy pouze příjem z prodeje dodávky. Budu muset podávat kontrolní hlášení (dph)?

Kdybych měl zrušit živnost s ohledem na výše popsané?

Zdeno, omlouvám se za opětovnou smršť dotazů, ale nechci nic zanedbat a taky moc tratit na autě. Chtěl jsem si ho nechat, ale bohužel musím podepsat prohlášení, že nebudu podnikat na vedlejší činnost.

Díky za Váš čas a ochotu??..

Hezký večer

Mírek

Offline

 

#12 2015-09-13 17:16:01

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Ano, je možné přerušit provozování živnosti třeba k 6. 11. 2015 a registraci k DPH zrušit až příští rok. Jestli nechcete platit zálohu na ZP za listopad, tak přerušte k 30. 9. 2015. Osobní auto můžete vyřadit z OM hned po zrušení registrace v roce 2016 a nebudete vracet DPH. Daň z příjmů byste přiznával jen v případě, že byste osobní auto prodal v době kratší, než 5 let od vyřazení z OM.   
Píšete: "Když budu mít pouze přerušenou živnost a ne podnikání na vedlejší činnost". Jestliže přerušíte provozování živnosti, tak budete mít zároveň přerušené i podnikání na vedlejší činnost. Nebo chcete oznámit přerušení činnosti jenom na živnostenském úřadu (aby si mohl zaměstnavatel ověřit, že jste přerušil) a na OSSZ a na ZP nic neoznamovat a nechat to tam běžet jako vedlejší činnost? Nevidím důvod, navíc si může OSSZ i ZP v živnostenském rejstříku zjistit, že jste činnost přerušil.

Za rok 2015 podáte klasické přiznání, do kterého navíc zahrnete i příjmy ze zaměstnání.
Jestliže přerušíte živnost letos a neobnovíte ji do 1. 4. 2016, tak budete muset v přiznání za rok 2015 provést úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP (dodanit případné pohledávky, zásoby a rezervy, můžete odečíst závazky, které by při úhradě byly daňovými výdaji). U hmotného majetku budete moci uplatnit pouze 50% ročního odpisu. Žádná tragédie, o to vyšší bude zůstatková cena dodávky, kterou si při prodeji uplatníte ve výdajích.

DPH při prodeji dodávky v roce 2016:
1) při prodeji před zrušením registrace k DPH prodáte s daní a DPH odvedete. Kupec Vám DPH zaplatí, takže nebudete mít žádný výdaj navíc. Podáte přiznání k DPH a kontrolní hlášení
2) pokud prodáte až po zrušení registrace, tak bez DPH, neboť v době prodeje už nebudete plátcem. Při zrušení registrace vrátíte státu 2/5 původního odpočtu.
Z hlediska DPH není důležité, zda máte či nemáte přerušenou živnost. Plátcovství DPH se přerušením živnosti nepřerušuje.

Daň z příjmů při prodeji dodávky v roce 2016:
Jestliže dodávku prodáte v době, kdy budete mít přerušenou živnost, tak bych příjem z prodeje zdanila jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP, které nepodléhají odvodům ZP a SP. Jako výdaj si můžete uplatnit zůstatkovou cenu auta a případné další prokázané výdaje, spojené s prodejem, např. provizi autobazaru. 

Pokud jde o zrušení živnosti, počkala bych ještě alespoň pár měsíců. Zatím nevíte, jestli se Vám bude v zaměstnání líbit, nebo jestli se Vy budete líbit zaměstnavateli:-) Možná budete chvilku pracovat, nebo se zaregistrujete na ÚP a pak se zlepší podmínky a podnikání obnovíte. Pokud jste ale přesvědčený, že se k podnikání nevrátíte, tak můžete úplně zrušit živnost a tím pádem i registraci k DPH ještě letos před koncem roku. Jestli máte letos nízké příjmy, tak Vám nemusí vadit, že si neuplatníte odpisy za celý rok, nebo že budete přiznávat příjem z prodeje dodávky. Daň z příjmů může pokrýt sleva na poplatníka, můžete se vejít i do minimálních odvodů na ZP a SP.

Offline

 

#13 2015-09-13 22:49:54

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer Zdeno,
to jsem se špatně vyjádřil, samozřejmě živnost musím přerušit jak na PSSZ tak ZP a živnostenském úřadu a FU (Info). Myslel jsem tím, že nebudu podnikat ani na vedlejší činnost. Živnost nemohu přerušit k 30. 9., protože jsem ještě do konce října smluvně vázán ke spolupráci v jedné firmě.  Děkuji za vysvětlení, teoreticky snad vše chápu dobře. Horší to bude v praxi??.
Jen ještě jedna věc, jestliže přeruším živnost k 31,12.2015 a neobnovím ji do 1. 4. 2016 a do 31.12. 2015  budu mít uhrazeny všechny pohledávky, provádím potom v přiznání za rok 2015 úpravy základu daně a u hmotného majetku  uplatňuji pouze 50% ročního odpisu? Nebo je datum 31. 12. už bráno jako konec roku a já bych podal klasické přiznání daně z příjmů a neprováděl úpravy základu daně  a nekrátil odpisy HM? Tímto si nejsem jist????

Zdeno, díky moc za Vaše rady a trpělivost????.

Hezký večer

Mirek

Offline

 

#14 2015-09-14 23:10:43

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer. Pokud budete mít do 31. 12. 2015 uhrazené všechny pohledávky, nebudete mít žádné zásoby, ani zůstatky rezerv, tak nemusíte provádět úpravy základu daně. K 31. 12. 2015 ještě budete mít HM v obchodním majetku, takže bych nekrátila odpisy HM.

Offline

 

#15 2015-09-15 08:18:04

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den Zdeno,

díky za Vaše odpovědi. Jste moc hodná.

Zdravím a přeji pěkný den


Mirek

Offline

 

#16 2015-10-01 11:53:34

PetraVindlisova
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Zdena napsal(a):

Dobrý den. Pokud bych chtěla oznámit přerušení, tak bych se nenechala odmítnout jen na základě ústního sdělení nějaké paní. Hodila bych oznámení na podatelnu, nechala si potvrdit kopii a dál ať si s oznámením dělají, co chtějí. Nebo Vám paní z FÚ písemně potvrdí, že nejste povinen oznamovat finančnímu úřadu přerušení činnosti?

To je fak, na podatelně dostanu potvrzení, že je změna nahlášena :-)

Offline

 

#17 2016-02-27 16:31:49

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den Zdeno,
tak jsem tu zase. Vaše rady mi velmi pomohly a nakonec jsem postupoval tak, že jsem  5.11. přešel z hlavní činnosti na vedlejší a k 31.12. 2015 jsem přerušil živnost. Splnil jsem povinnosti k VZP a PSSZ. Mám připravené daňové přiznání za rok 2015 a přehledy pro VZP a PSSZ. Osobní automobil mám stále v majetku (pořízen 2011) a dodávku jsem prodal 24. 2. 2016. Na prodej dodávky jsem podepsal řádnou kupní smlouvu a předávací protokol. Kupující složil v den koupě ve dvou splátkách na můj účet příslušnou částku a ještě týž den jsme auto přehlásili.                                                                                                                                       - Měl bych vystavit fakturu na prodej auta nebo stačí kupní smlouva? Vzhledem ke kontrolnímu hlášení bych asi měl vystavit fakturu, že?                                                                                         
-Zdeno, mohu teď zrušit registraci k DPH a pak vyřadit z majetku osobní automobil, který bych neměl 5 let prodat, abych z něj nemusel nic odvádět?                                                             
-  Mohu  podat zrušení registrace dne 29. 2. 2016? Vím, že vyrozumění přijde asi až za měsíc. Pokud mi přijde vyrozumění třeba 20. 3. 2016, budu podávat kvartální přiznání k DPH a kontrolní hlášení v dubnu do 25. 4. jako vždy (jsem čtvrtletní plátce)?                                               
-  Do přiznání k DPH mám odvést DPH z prodaného automobilu, nic jiného nebudu mít.  Mám příjem z prodeje automobilu v přiznání k DPH vykázat někde ve zvláštní kolonce?

Zdeno, neporadila byste mi, s vyplněním kontrolního hlášení? Budu tam mít pouze jediný údaj a to
289 000 kč s dph za prodej automobilu. Tedy pokud Vás to nebude moc zatěžovat. Vím, že jste zavalena žádostmi o radu. Moje účetní, bohužel náhle tragicky zahynula a já se tu ve všem dost plácám??.

Díky za Váš čas a ochotu.

Hezký večer


Mirek

Offline

 

#18 2016-02-27 22:21:45

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer, Mirku.

Pokud jste dodávku prodal osobě nepovinné k dani (typicky běžný občan), které nemusíte vystavit daňový doklad, tak stačí kupní smlouva. Pokud jste prodal podnikající fyzické osobě, nebo právnické osobě, tak by kupní smlouva postačila jen v případě, že by obsahovala náležitosti daňového dokladu podle § 29 zákona o DPH (označení osoby, která uskutečňuje plnění, daňové identifikační číslo osoby, která uskutečňuje plnění, označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, evidenční číslo daňového dokladu, rozsah a předmět plnění, den vystavení daňového dokladu, den uskutečnění plnění nebo den přijetí úplaty, pokud před uskutečněním plnění vznikla povinnost ke dni přijetí úplaty přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění, pokud se liší ode dne vystavení daňového dokladu, jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně, základ daně, sazbu daně, výši daně). Jestli kupní smlouva tyto údaje neobsahuje, tak vystavte daňový doklad (fakturu).

Pokud jste měl za posledních 12 měsíců (únor 2015 až leden 2016) obrat pod 1 mil. Kč, tak můžete požádat o zrušení registrace. Po zrušení registrace vyřaďte osobní auto z obchodního majetku. Pokud je neprodáte do 5 let od vyřazení z OM, tak nebudete mít žádné další povinnosti. Kdybyste chtěl auto darovat, tak můžete hned po vyřazení z OM bez daňových dopadů.

Přiznání k DPH a kontrolní hlášení podáte ve stejném termínu, jako vždy (do 25. dubna 2016), i kdyby Vám FÚ zrušil registraci už k 29.2.2016. Kdyby zrušili registraci například až 2. 4. 2016, tak byste musel podat i přiznání (případně i kontrolní hlášení) za 2. čtvrtletí.

Jestli nebudete mít žádné jiné plnění, tak do přiznání k DPH a do kontrolního hlášení uvedete pouze prodej automobilu. V přiznání se uvádí do ř. 1 a do ř. 51 do sloupce S nárokem na odpočet (řádek 51 nemá vliv na výpočet daně).

Způsob vykázání v kontrolním hlášení bude záviset na tom, komu jste auto prodal.
Do oddílu A.5.:
- při prodeji fyzické osobě nepovinné k dani (běžný občan)
- při prodeji fyzické osobě povinné k dani - neplátci, která nesdělila své DIČ
V oddílu A.5. stačí vyplnit základ daně a daň 1, to je vše.
Do oddílu A.4.:
- při prodeji plátci DPH, nebo právnické osobě, u nich určitě znáte DIČ.

Offline

 

#19 2016-02-28 19:50:13

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer Zdeno,
opravdu díky moc za Vaše rady. Velmi si toho cením. Zdeno, počítá se do obratu i prodej dodávky? Vím, že je v žádosti o zrušení registrace i tato kolonka (výše obratu za 12 měsíců a za poslední tři měsíce). Obrat počítám asi z dokladů bez DPH že?
A ještě, chápu tedy dobře, že když jsem prodal auto fyzické osobě nepovinné k dani (běžný občan), vyplním v kontrolním hlášení pouze v oddílu A.5 základ daně a daň 1, je to tak? Vím, že to píšete v odpovědi, ale pro jistotu se raději ještě ptám.
Díky a zdravím

Mirek

Offline

 

#20 2016-02-28 21:05:18

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer, Mirku.
Prodej dodávky se podle ustanovení § 4a odst. 2 zákona o DPH do obratu nepočítá.
Obrat počítáte z dokladů bez DPH. Započítávají se i plnění, která odběratel dosud nezaplatil.
V kontrolním hlášení vyplníte pouze v oddílu A.5 základ daně a daň 1.

Offline

 

#21 2016-02-29 09:10:00

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobré ráno Zdeno,

díky za rychlou odpověď. Hned vyplním formulář a jedu na FÚ zrušit registraci k DPH a silniční dani. Jak mi přijde vyjádření o zrušení registrace k DPH (snad to pošlou do konce března, abych nemusel řešit 2. čtvrtletí), vyřadím druhé auto z majetku. Zdeno, je potřeba vyřazení auta z obchodního majetku nějak papírově ošetřit? Nebo stačí na kartu HM napsat, že byl automobil vyřazen z majetku a datum vyřazení? 

Pokud vše dořeším s DPH (vyřazení auta, přiznání k dph a kontrolní hlášení), už mi zbývá jen zdanit příjem za prodej dodávky a to až v přiznání k dani z příjmů za rok 2017, že?

Příjem z prodeje auta budu danit jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP, které nepodléhají odvodům ZP a SP. Jak jste mi radila dříve. Jako výdaj bych uplatnil zůstatkovou hodnotu dodávky (předpokládám, že je to částka cena ? uplatněné odpisy celkem (částka zbývající k úplnému odepsání automobilu). Dám to do kolonky výdajů nebo je pro to speciální kolonka? Pak do přiznání uplatním ještě náklady spojené s převodem auta a bude to snad vše. 

Zdeno, nevím, jak bych to bez Vás zvládl, teď jsou všichni zavaleni řešením kontrolního hlášení a nikdo nemá čas. Jsem Vám opravdu moc moc vděčný za rady a za Vaši ochotu pomáhat všem na tomto fóru.

Ještě jednou díky a přeji hezký den

Mirek

Offline

 

#22 2016-02-29 19:26:51

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý večer, Mirku.

Vyřazení auta z OM není třeba papírově ošetřovat. Stačí, když na kartu majetku poznamenáte datum vyřazení.

Příjem z prodeje dodávky uvedete do přiznání k dani z příjmů za rok 2016, které podáte v roce 2017. Příjem uvedete do přílohy č. 2, do části Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona). Jako druh příjmů můžete zapsat C-prodej vyřazeného obchodního majetku. Ve sloupci příjmů bude cena dodávky bez DPH. Do výdajů si uplatníte zůstatkovou cenu dodávky, to je vstupní cena po odečtení uplatněných odpisů (částka zbývající k úplnému odepsání automobilu). Můžete připočítat prokazatelně vynaložené náklady, spojené s prodejem auta. Výdaje můžete uplatnit pouze do výše příjmů (v § 10 nemůžete vykázat případnou ztrátu z prodeje).

Vidím, že máte přehled a věřím, že byste všechno úspěšně zvládl sám i bez pomoci:-) Mějte se fajn, ať se Vám daří.

Offline

 

#23 2016-03-01 08:20:17

iveta
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Dobrý den Zdeno,

díky za rychlou a kvalifikovanou odpověď, bez Vás bych to určitě nezvládl.

Mějte se hezky a přeji hezký den a ať se Vám také daří.


Mirek

Offline

 
  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB