Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-02-12 15:58:37

DanRez
Člen/ka

OSVČ jako student a jen část roku

Dobrý den,

potřeboval bych si udělat jasno v mé situaci. Jsem student, avšak pouze do září tohoto roku. Doposud jsem u několika zaměstnavatelů pracoval na dohody o provedení práce. Po září chci pokračovat ve stejné činnosti a budu ji už "muset" provozovat již na živnostenský list.

Mé dilema tedy je, jestli vůbec něco přinese čekat s nahlášením živnosti do září a jestli nevyjde nastejno, když ji nahlásím už nyní.

Pokud vím, první rok jakožto studující OSVČ neplatím žádné zálohy, tudíž v tomto je to pro mě stejné jako u dohod. Od září už student nebudu a tak na začátku příštího roku budu muset podat daňové přiznání tak jako tak, ať už budu OSVČ od září nebo rovnou od teď. Chápu správně, že pokud začnu podnikat ještě jako student, mám nárok první rok podnikání neplatit tak zálohy, a tak začnu platit až na začátku příštího roku, přestože od září už student nebudu?

Zajímá mě také, jestli například výpočet výše záloh na základě daňového přiznání, které podám příští rok, bude jiný v případě, že budu živnostník od nynějška, a v případě, že až od září.
Budu v daňovém přiznání uvádět pouze příjmy z živnosti (kterých bude logicky méně, pokud ji založím až v září), nebo tam budu muset zahrnout veškeré své příjmy, tedy i ty z dohod o provedení práce? Ve druze jmenovaném případě by mi z toho opět vycházelo, že čekat do září s živností vlastně nemá reálný přínos.

Nastane pro mě nějaká negativní změna ve vztahu k pojišťovně (především myslím platby a odvody), pokud nyní nahlásím na půl roku, že jsem kromě studenta i OSVČ (vedlejší činnost) a pak pouze ohlásím, že už nejsem student, oproti situaci, kdy bych byl veden nadále pouze jako student a od září naopak rovnou jako OSVČ (hlavní činnost)?

Snad to dává smysl a nenapsal jsem to příliš složitě.
Děkuji mnohokrát za vaše postřehy.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB