Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-07 15:35:33

Pavel Kaleja
Člen/ka

PLátce či neplátce při nákupu služby

Dobrý den Zdeno, rád bych se Vás zeptal na tyto věci, které jsem zde v diskusích nenašel tak, jak to mám já. Díky za web jakpodnikat, něco úžasného!

Začátkem tohoto měsíce jsem se stal živnostníkem. Chci provozovat reklamní činnost. Nabízet reklamní prostor na webu.
Než toto však budu moci nabízet, musím mít na webu stálé čtenáře. Píši tedy články. Pro ty články kupuji obrázky. Kupuji je přes eshop z USA, ale i ze zemí EU.
Stávám se tedy povinně plátcem DPH? Včera jsem byl na FÚ a přihlašoval jsem sa jako fyzická osoba, neplátce DPH a dnes jsem se dočetl toto. Nemám z toho radost.
Někde jsem ještě viděl, že neplátcem se nestanu, pokud služby nakoupené v zahraničí nepřekročí částku 326 000Kč? Což koupě fotek pro můj web nepřesáhne určitě.

A další podobná věc. Na českém aukčním fóru kupuji weby. Kupuji je i od lidí ze Slovenska. Stávám se tedy povinně taktéž plátcem DPH? Vždy jsem těmto lidem platil příkazem k úhradě z mého nepodnik. účtu.
ŽL mám od 29.7.09 a ze Slovenska jsem 2x koupil web a 2x kupoval fotky přes eshop z USA a tyto fotky platil pomocí PayPalu.

Jde mi tedy jen o to, zda-li jsem už plátcem DPH nebo ne. Raději by jsem nebyl, protože chodit každou chvíli na FÚ se mě nechce, plus vést složitější evidence apod.

Díky za kladné vyřízení a Váš čas

ještě dotázek: jak provést změnu v případě, že jsem se díky nakoupení výše popsaných služeb stal plátcem DPH?

Editoval Pavel Kaleja (2009-08-07 15:37:35)

Offline

 

#2 2009-08-11 21:38:48

Zdena
Moderátorka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

Hranice 326.000,- Kč se, bohužel, vztahuje pouze na zboží. Pokud tedy přijmete službu od plátce DPH z EU, nebo od podnikatele ze 3. země, tak se stáváte plátcem dnem přijetí služby bez ohledu na její cenu. Nevím sice přesně, zda je prodej obrázků postoupením autorského práva, nebo zda půjde o elektronickou službu (dodání obrázků je také zahrnuto pod elektronické služby), ale je to myslím jedno, protože obě služby jsou uvedeny v § 10 zákona o DPH a místo plnění se přechyluje za příjemcem služby (§ 10/7 ZDPH), tedy za vámi.

Dodání webových stránek (website supply) je podle mého názoru také elektronickou službou, alespoň do 31.12.2008 bylo jako elektronická služba výslovně uvedeno v § 10/6/8 zákona o DPH. Pokud vám weby prodali plátci DPH Slovenska, tak z vás udělali plátce. Jestli jste je nakoupil od slovenských neplátců, tak nemáte z hlediska DPH žádné povinnosti.

Pokud byste postupoval striktně podle § 95/11 zákona o DPH, tak byste měl podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, kdy jste se stal plátcem (dne, kdy vám byla poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku).

Kdyby vám vznikla povinnost registrace jen proto, že jste dvakrát nakoupil obrázky z USA, tak si je neuplatňujte ve výdajích a platby za fotky uveďte jako nedaňový výdaj, například pro soukromou potřebu.

Jestli ale plánujete další nákupy služeb s místem plnění v tuzemsku, ze kterých jste povinen odvést daň, tak vás registrace stejně dříve či později dostihne. Když obejdete povinnou registraci ze služeb, které už jste přijal, tak se zaregistrujte jako dobrovolný plátce DPH ještě před  nákupem dalších služeb. Budete sice mít povinnost přiznat a odvést daň, ale zároveň si můžete uplatnit nárok na odpočet této daně, takže nula od nuly pojde.

Offline

 

#3 2009-08-14 15:13:42

Pavel Kaleja
Člen/ka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

Mockrát děkuju za odpověď Zdeni,

ptal jsem se také jednoho znalce daní na Webtrhu, který mi odpověděl to samé, co Vy zde.
Volal jsem dnes na FÚ, kde mi paní řekla další "zajímavosti". A to že se prý nemusím kvůli dvěma stům utraceným za fotografie přihlašovat jako plátce DPH. Toto je prý povinnost pro právnickou osobu. Takže z čeho si mám vybrat? Soudím dle svého zdravého rozumu, že více víte Vy s kolegou z Webtrhu.cz
Ačkoli by se to nemělo stávat a úředník by měl být informován, poradila mi paní zřejmě špatně.

Já osobně to udělám asi tak, že tyto výdaje za fotky neuvedu nikam a poslouží mi jako nedaňový výdaj, jak jste již uvedla. Koupil jsem naštěstí jen tyto fotky, nic jiného.
Je to pro mě lekce, poučení o tom, že je potřeba si řádně pročíst zákon a začít něco dělat, až když je vše "v cajku". Radím tedy i ostatním, aby si četli vše, co je potřeba, jinak narazí na klacky od státu, tak jako já.

Další nákupy služeb (tzn. koupě fotografií přes internet) samozřejmě plánuju, potřebuju je jako ilustraci k článkům. Najdu si tedy něco v tuzemsku. Ze Slovenska jsme zatím nakoupil jen od neplátců a nepodnikatelů, čili zde je to tuším jasné i pro mě :) Netřeba se obávat.

Celé to ale chápu jako klacky pod nohy od státu, kterému platím nemalé daně a dřu jak mezek, abych si vydělal na chleba a na polévku. Služby v zahraničí jsou často levnější a kvalitnější, než ty naše české. Toto chápu jako velký problém pro každého malého drobného podnikatele, který se nechce zabývat složitou administratibou (plátce DPH). Dost mi toto vadí a doufám, že ti naši hejsci u koryt toto někdy změní.

Ještě jednou Vám Zdeno děkuji, moc jste mi pomohla a nejen mě.

Editoval Pavel Kaleja (2009-08-14 15:16:27)

Offline

 

#4 2009-08-16 22:50:55

Zdena
Moderátorka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

Povinnost registrace se vztahuje na osoby povinné k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku. Definici osoby povinné k dani najdete v § 5 zákona o DPH, je jí fyzická, nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, tedy i vy. Možná vám úřednice chtěla naznačit, že se jejich FÚ takovými hloupostmi nezabývá, a i kdyby ve vaší evidenci narazili na fakturu za fotografie, tak by jí taktně přehlédli. Nemůžete se ale spolehnout, že tomu tak opravdu bude, osobně bych také raději oželela dvě stovky ve výdajích. Další fotografie už raději kupujte z tuzemských zdrojů, nebo si najděte tuzemského plátce DPH, který by svým jménem objednal vámi vybrané obrázky odkudkoliv ze světa, které by vám pak prodal.

Chápu, že vám vadí nejen byrokratická ale i finanční zátěž, spojená s povinným plátcovstvím, ale obávám se, že lepší už to nebude. V současné době je připravována novela zákona o DPH, která vám přinese další možnosti, jak se stát plátcem DPH i když o to vůbec nestojíte, například při poskytnutí elektronické služby podnikateli (od roku 2015 i nepodnikateli) do EU bez ohledu na cenu služby.

Offline

 

#5 2009-08-19 13:17:13

Pavel Kaleja
Člen/ka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

Takže asi má poslední, laická otázka. Je tedy možno nakupovat služby z ciziny jak z EU tak mimo ní pro osobní účely, s tím, že jsem podnikatel FO a neplátce. Aniž bych se musel prihlašovat k DPH? Nevěřím, že na tohle stát nemyslí, nebo ten člověk, co vymýšlel naše úžasné zákony.

Pak to zavedu do evidence a u případné kontroly si to obhájim.

OT: samozřejmě stát mě chce oškubat na kost, chce, abych vydělával co nejméně peněz a dřel 3x tolik, tj "moderní otroctví" :)

Editoval Pavel Kaleja (2009-08-19 13:19:02)

Offline

 

#6 2009-08-19 13:32:35

Zdena
Moderátorka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

Tak to není.
Pokud nakoupíte vyjmenované služby (u kterých se místo plnění může přechýlit za vámi jako za příjemcem služby do tuzemska) jako prostý nepodnikající občan, tak vám nevznikne povinnost registrace.

V okamžiku, kdy zavedete doklad do evidence, vlastně přiznáváte, že jste nenakoupil jako prostý občan, nýbrž jako osoba povinná k dani (podnikatel) a vzniká vám tedy ze zákona povinnost registrace k dani. Zda od vás bude případná kontrola tvrdě vyžadovat registraci, nebo zda tuto povinnost přehlédne, je pouze na její benevolenci.

OT: to si pište, že vás stát oškube, kde bude moci:-)

Offline

 

#7 2016-02-04 11:30:18

Evelína77
Člen/ka

Re: PLátce či neplátce při nákupu služby

dobrý den Zdenko, můžete mi ještě objasnit, zda se neplátce DPH, který přes booking nabízí ubytování, se musí registrovat jako plátce DPH?
Klient, který donese doklady jednou za rok ke zpracování daně z příjmu právě netušil, že by mu z tohoto vyplynula nějaká povinnost.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson