Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-12-28 20:50:15

Coudy
Člen/ka

Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Dobrý den,

jelikož se mě to bude brzy týkat, rád bych se zeptal jak probíhá proces registrace k DPH a od kdy vystavovat doklady s DPH. Mám v tom trošku zmatek.

/Registrace těsně před překročením obratu 1 mil. (stále dobrovolná registrace):
Pokud třeba 1.2. 2016 odevzdám na FÚ vyplněnou registraci k DPH, od kdy začínám vystavovat doklady s DPH? Jak celý proces probíhá?

Dle mého názoru pak třeba 10.2. dorazí dopis z FÚ s přiděleným DIČ a informací, že například od 20.2. se stávám plátcem a mám začít vystavovat doklady s DPH. Je to tak?

Má účetní mi totiž říká, že již v den podání přihlášky bych měl vystavovat s DPH, ale rozum mi to nebere. Jak mohu, když nemám oficiálně DIČ? Nebo dokonce je to prý tak, že mi dopis dorazí třeba 10.2., ale v dopise bude, že jsem již od 3.2. plátce DPH. Ale co potom s fakturami mezi 3-10.? Jak jsem měl vědět od kdy mám začít? To pak musím všechny faktury opravit?


/Registrace po překročení obratu 1 mil. (povinná registrace):
Je zde nějaká změna v procesu? Vystavuji hned v den podání registrace, až mi je doručen dopis a nebo ode dne překročení obratu?

Kdo se podělí o zkušenosti? Budu velice rád a jistě to pomůže i spoustě dalším, jelikož takový článek ani vlákno na fóru jsem zatím nenašel.
Přeji pěkný den.

Offline

 

#2 2016-01-06 14:35:58

Coudy
Člen/ka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Opravdu si registrací nikdo neprošel? Podělí se někdo o tyto informace? :)

Offline

 

#3 2016-01-06 16:22:31

janavk
Administrátorka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Offline

 

#4 2016-01-07 22:45:18

Coudy
Člen/ka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Já samozřejmě vím, kde se registrovat a tento článek není odpovědí na mé dotazy. Pokud někdo dokáže odpovědět, určitě to bude dobrý podnět k rozšíření článku. Pochybuji totiž, že ihned po podání přihlášky / registrace mi do 5 minut bude přiděleno DIČ. Prosím, mrkněte na mé otázky. Podobné dilema bude řešit spousty dalších. :)

Offline

 

#5 2016-01-08 09:46:12

janavk
Administrátorka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

U dobrovolné registrace bude patrně rozhodující datum které sám uvedete - tedy na vašem místě brnknu na finanční úřad a je to. Tohle je technický dotaz, tam vám to hned řeknou.
http://jakpodnikat.cz/financni-urady.php

Offline

 

#6 2016-01-09 00:50:54

Zdena
Moderátorka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Pokud vím, tak finanční úřady v poslední době dosti důkladně prověřují žadatele o dobrovolnou registraci. K přihlášce k registraci (pokud máte datovou schránku, tak musíte poslat elektronicky) doporučuji přiložit dopis, ve kterém popíšete situaci, například čím konkrétně se zabýváte, jak dlouho podnikáte a jaký máte obrat za posledních 12 měsíců. Uveďte, že hlavním důvodem žádosti o registraci je blížící se překročení obratu 1 mil. Kč. Možná bude FÚ požadovat předložení dalších dokumentů (například smlouvu o vedení běžného účtu) a tím se proces registrace prodlouží.
Plátcem se stanete až den poté, co vám FÚ oznámí, že jste byl registrován. Nestanete se plátcem ode dne, který jste stanovil v přihlášce k registraci, to už nějaký čas neplatí.

Pokud překročíte obrat pro povinnou registraci, tak do 15. dne následujícího měsíce podáte přihlášku k registraci a teprve od 1. dne dalšího měsíce jste plátcem. Nemusíte čekat na žádný dopis od FÚ.

Asi tu není nikdo, kdo má čerstvou zkušenost s registrací. Nejlepší bude, když si zavoláte na berňák, jak radí paní Jana.

Offline

 

#7 2016-01-09 18:57:04

Coudy
Člen/ka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Dobrý den,

děkuji za informace. Čili, pokud v průběhu například února je překročen obrat 1 000 000, tak do 15. března je nutné podat přihlášku a od 1. dubna by se začali vystavovat doklady s DPH? V tom případě to již chápu a mnohokrát děkuji. Snad to pomůže i spoustě dalším. :)

Offline

 

#8 2016-01-09 22:52:48

Zdena
Moderátorka

Re: Proces registrace k DPH, od kdy vystavovat s DPH,...

Ano, přesně tak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB