Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-10-22 07:45:49

TomasM
Člen/ka

Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)

Dobrý den,
bohužel jsem to tu nikde nenašel, proto otevírám nové téma. Předem díky za odpověď.

Jsem OSVČ, plátce DPH. Mám vlastní RD, ve kterém bydlím a současně jedna místnost slouží jako kancelář a technické zázemí (mám IT servis). Dům není vložen do majetku firmy a kancelář není zkolaudována pro podnikání (zároveň ale není nijak přístupná z ulice a netváří se jako provozovna). V současné době plánuji rekonstrukci prostor, ve kterých podnikám (pouze ta kancelář), což bude obnášet investici cca 40.000,- (zednické práce, elektroinstalace apod.). Rád bych tyto náklady promítl do DE jako daňový výdaj, ale nejsem si jist, zda mohu. V diskuzi jsem se dočetl, že např. náklady na topení a osvětlení z celého domu lze pokrátit a uplatnit, nicméně nejsem si jist, zda toto také "projde" a obhájím to.

Díky moc za vaše názory.

Offline

 

#2 2015-10-22 10:24:27

jaromira
Člen/ka

Re: Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)

Dobrý den,

dle mého názoru nemůžete výdaje spojené s rekonstrukcí uplatnit, jestliže není RD vložen do OM.
Můžete uplatnit v poměrné výši jen režijní výdaje ( el.energie, otop, vodné..)

Offline

 

#3 2015-10-22 15:48:10

TomasM
Člen/ka

Re: Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)

Díky za odpověď. Tím mne napadá další dotaz. Co obnáší vklad nemovitosti do OM? Musím dané prostory nechat rekolaudovat na nebytové? Jak ocením RD - musí to udělat nějaký "znalec z oboru", realitní makléř apod.? Aby s tím nakonec nebylo víc starostí než užitku :-)

Díky moc!

Offline

 

#4 2015-10-23 00:20:52

Zdena
Moderátorka

Re: Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)

Pokud používáte k podnikání jen jednu místnost a náklady budou pouhých 40 tis. Kč, tak s vložením domu do OM bude podle mého názoru víc starostí, než užitku.

Ocenění: pokud byla nemovitost pořízena v době kratší, než 5 let před vložením do OM, tak oceníte pořizovací cenou. Pokud byla pořízena před více než 5 lety, tak použijete reprodukční pořizovací cenu, kterou nejlépe stanoví znalec, sám to asi nezvládnete. Jestliže budete mít v domě pouze kancelář, tak není nutná rekolaudace. Příjem z případného prodeje nemovitosti v době, kdy je součástí obchodního majetku, a dále ještě 2 roky po vyřazení z OM, budete muset zdanit.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB