Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-04-14 11:18:33

gustka
Člen/ka

Soukromá platba z bú

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, manžel je OSVČ, má osobní účet ( nikoli podnikatelský ), kam mu chodí úhrady vystavených faktur od zákazníků, z účtu také  odvádí platby pojištění, zálohy na plyn atd. vše je spojené s podnikáním. Vede daňovou evidenci, tudíž není plátce DPH, zapisuje vše do peněžního deníku pro neplátce a je paušálista :)
Chci se zeptat, rád by tento účet využil i k platbě např. záloha na rekreaci, platba kartou v cizině, platby u obchodníků apod. tedy využití i pro soukromé účely. Jak potom tyto soukromé platby zavést do daňové evidence? Nyní to dělá tak, že vybere peníze kartou z bú, zapíše jako příjem do pokladny a současně jako průběžnou položku. Poté při zápisu bú do DE zapíše výběr z Bú a odepíše z průběžné položky. Jednou za čas udělá výdej z pokladny pro osobní spotřebu. Takto složitě se dostává k penězům. Tento způsob praktikuje již delší dobu, aby neměl problém s tím jak zaúčtovat soukromé platby z Bú. Mně se to zdá být docela složité, jen nedokážu určit, kam potom ty soukromé platby v peněžním deníku zapsat. Napadlo mě, až přijde výpis z Bú, na kterém bude mimo jiné, třeba platba převodem - úhrada zálohy na soukromou rekreaci, nebo obyčejný sobotní nákup v supermarketu... zaúčtovat do sloupečků výdej z bú, výdej celkem a sl. osobní spotřeba podnikatele, ostatní neovlivňující základ daně ?? Co myslíte, šlo by to takto účtovat? Přehazováním a účtováním peněz jako výběr z bú - průběžné položky - příjem do pokl. - a následný výběr z pokladny pro os. spotřebu, je zdlouhavý a složitý, ale má strach když někde něco zaplatí, něco, cokoliv soukromě, jak to poté zaúčtovat. A ještě jeden dotaz, pokud by šlo účtovat tak jak jsem popsala výše..tedy rovnou výdaj z bú pro os. spotřebu, musí zapisovat do textu v Daňové evidenci (peněžním deníku) o co se jedná...nákup potravin, platba zálohy rekreace...., nebo stačí jednoduše zapsat výběr z bú pro os. spotřebu?
Omlouvám se, za možná stupidní dotaz, ale trápí mě to, vše by bylo jednodušší, kdyby mohl např. v cizině použít kartu, při nákupu, platbě dálničních poplatků a pod., myslím, že to jde používat bú k soukromým platbám, když není podnikatelský, jen nevíme jak to potom zaúčtovat :/
Předem moc děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2015-04-15 13:23:58

Zdena
Moderátorka

Re: Soukromá platba z bú

Podle mého názoru si děláte zbytečné starosti a přiděláváte si práci:-)

Manžel je paušálista, takže vůbec nemusíte vést daňovou evidenci, stačí evidence příjmů a pohledávek. Pokud si vedete pro vlastní potěšení DE (jestliže uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak je DE pro daňové účely nepoužitelná), tak u soukromých plateb můžete postupovat dvěma způsoby:
a) každou položku zapsat do sloupečku osobní spotřeba, výdaj neovlivňující základ daně, do textu můžete napsat např. "osobní spotřeba", to bude stačit.
b) sečíst všechny soukromé platby na výpisu a zapsat je do sloupečku osobní spotřeba jednou částkou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB