Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-01-27 16:38:43

Palajs
Člen/ka

Vstupní cena u budovy a výdaje u pronájmu

Paní Zdeničko,
já bych opět potřebovala znát váš názor a radu.

Mám klienty, jsou manželé. Oba jsou zaměstnání.
V listopadu r. 2013 koupili budovu s příslušenstvím v hodnotě 2.350.000,0 Kč, která je ve SJM.
Dle znaleckého posudku koupili: Administrativní budovu, vedlejší stavbu - hospodářská budova, garáž, venkovní úpravy a stavební pozemky.
Budova nebyla vložena do obchodního majetku. Příjmy z pronájmu budeme danit dle § 9.
Předmětem nájmu jsou 3 byty a dále nebytové prostory - kadeřnictví a prodejna obuvi.
Oni tam nemají trvalý pobyt, ani tam nebydlí. Celá budova slouží k pronájmu. 
Do konce r. 2013 zrekonstruovali byt č.1 a první nájemce se nastěhoval 7.1.2014. Investice do konce r. 2013 činila 170.000,0 Kč.
Jelikož v roce 2013 neměli z pronájmu žádné příjmy, tak jsme nepodávali DAP za rok 2013. A nebylo to taky způsobilé k užívání. Až v lednu 2014 byl jeden byt způsobilý k užívání.
Během r. 2014 se zrekonstruovaly další dva byty, i kadeřnictví a prodejna obuvi. V roce 2014 investice činily 337.000,0 Kč.

Mé dotazy jsou:
1) Když budeme daňově odepisovat poprvé za r. 2014 bude vstupní cenu tvořit kupní cena 2.350.000,0 Kč + investice z r. 2013 (170.000,0 Kč) + investice z r. 2014 (337.000,0 Kč).
VC = 2.857.000,0 Kč?
A z §31 použijeme odpisovou sazbu v prvním roce odepisování (1,4).

2) Můžeme to zařadit jako celek pro odpis nebo se bude muset odepisovat zvlášť - budova, hospodářská budova, garáž, venkovní úpravy?
Pozemky bez odpisu.

3) Používali i auta, nastudovala jsem si, že je možné uplatnit i paušál na auto, za celý rok 2014 je plno účtu, že rekonstruovali, takže by to šlo obhájit. Silnička se u §9 nemusí platit.
A je možné u §9 uplatnit i odpis auta, zákonné pojištění auta a nějaké opravy spojené s autem?

4) Přiznání bude podávat jeden z manželů - manželka. Dostali potvrzení o zaplacených úrocích a chtěl by si je uplatit manžel v zaměstnání. Ale podle mě dle §15 si může úroky uplatnit jen pro bytovou potřebu a oni celou budovu pronajímají, tak by si úroky měla uplatnit paní v rámci výdajů.

Paní Zdeničko, vím, že je to velmi zdlouhavý dotaz, ale snad jsem to popsala nějak srozumitelně a jasně.

Děkuji a ještě jednou děkuji za vás, že jste.
Pavla M.

Editoval Palajs (2015-01-27 16:41:29)

Offline

 

#2 2015-01-28 22:21:47

Zdena
Moderátorka

Re: Vstupní cena u budovy a výdaje u pronájmu

1) Do vstupní ceny bych zahrnula pořizovací cenu + TZ a opravy z r. 2013 + TZ z r. 2014 (TZ v prvním roce odpisování).

2) Zařadila bych každé zvlášť. Jestli neproběhla rekolaudace, tak byste měli zařadit administrativní budovu do OS 6 s dobou odpisování 50 let. Pokud jde o venkovní úpravy, pročtěte článek zde:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/doku … rch_query=

3) Ano.

4) Ano.

Píši pouze svůj laický názor. Vzhledem k výši investice bych doporučovala k bodům 1) 2) konzultaci s daňovým poradcem.

Offline

 

#3 2015-01-28 23:16:51

Palajs
Člen/ka

Re: Vstupní cena u budovy a výdaje u pronájmu

Paní Zdeničko,

mockrát vám děkuji za odpověď.

Na katastru žádali o změnu užívání a nyní je to vedeno jako víceúčelová stavba, takže by tu buduvu šlo dát do OS 5 si myslím.
No asi jak píšete, že by nebyla špatná konzultace s daňovým poradcem. Zkusím nějakého splašit:) a poradit se s ním.

Přeji vám, krásné a pohodové dny,

Pavla

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB