Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-17 11:05:19

Petra28
Člen/ka

registrace k DPH

Dobrý den, měla bych na Vás jednu otázku. Započítává se do obratu OSVČ (kvůli registraci k DPH) také její nepenežní příjem? Děkuji mockrát za odpověď a přeji hezký den.

Offline

 

#2 2008-10-18 17:50:55

Zdena
Moderátorka

Re: registrace k DPH

Zákon o DPH nezná pojem nepeněžní příjem, používá pojmy zdanitelné plnění, předmět daně a řadu jiných. Vámi uváděný nepeněžní příjem ani nemusí souviset s ekonomickou aktivitou OSVČ, pak by také neuskutečnila žádné zdanitelné plnění, které by se započítávalo do jejího obratu. Navíc se do obratu OSVČ  započítávají příjmy za uskutečněná plnění ... podrobněji v § 6/2 ZDPH ..., ale jen za taková, která jsou předmětem daně. Bezúplatná plnění nejsou předmětem DPH - pokud není žádná platba, nebo alespoň nějaké protiplnění (například v podobě protislužby) ze kterého by bylo možno vypočítat daň, pak nemůže reálně existovat ani zdanitelné plnění.

Offline

 

#3 2008-10-18 20:31:28

Petra28
Člen/ka

Re: registrace k DPH

Dobrý den, děkuji za odpověď. Chtěla bych jen upřesnit, že se jedná u OSVČ (sportovec) o nepeněžní plnění, které obdrží jednou za rok od klubu v podobě jednoho listu papíru, kde je pouze celková částka za poskytnuté nepeněžní plnění (používání sportovní výstroje, nájem sportovní plochy, obědy a ubytování při cestách na zápasy apod.). Takové nepeněžní plnění je předmětem daně z příjmů. Započítává se ale toto nepeněžní plnění do obratu DPH? Děkuji ještě jednou za odpověď.

Offline

 

#4 2008-10-18 23:04:06

Zdena
Moderátorka

Re: registrace k DPH

Ano, toto bych započítala do obratu pro DPH. Sportovec poskytl klubu službu (která není osvobozena od daně bez nároku na odpočet), za kterou mu byla poskytnuta úplata v podobě nepeněžitého plnění.

Offline

 

#5 2014-06-30 15:06:50

Madona
Člen/ka

Re: registrace k DPH

Dobrý den,
chci se zeptat, zda syn ( student a OSVČ průvodce v cest. ruchu)  se má hlásit jako registrovaná osoba k DPH, pokud cca 4x za rok poskytne průvodcovské služby studentům Univerzity z Mnichova - tedy nikoliv cestovní kanceláři...
děkuji za odpověď a přeji krásné léto!
zdravím Madona

Offline

 

#6 2014-07-01 21:31:09

Zdena
Moderátorka

Re: registrace k DPH

Pokud poskytuje služby nepodnikajícím osobám (studentům), tak se nemusí hlásit jako identifikovaná osoba.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson