Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-02-26 15:18:00

ilona krocova
Člen/ka

daň darovací

Dobrý den, prosím o pomoc. Matka,lékařka darovala dceři,lékařce dar ve výši 80,000,-Kč.
Rozumím dobře, že u dcery je dar osvobozen,protože je jako fyzická osoba provozovatelkou zravotnického zařízení? Obě jsou OSVČ. A co daň darovací? Je tento dar osvobozen i tady? Dík za odpověď.

Offline

 

#2 2014-02-27 22:29:33

Zdena
Moderátorka

Re: daň darovací

Podle mého názoru máte 2 možnosti:

a) matka darovala dceři peníze a dcera je vložila do svého podnikání. Darování mezi příbuznými v přímé linii bylo v roce 2013 osvobozeno od daně darovací

b) matka podnikatelka darovala peníze na rozvoj zdravotnického zařízení, které provozuje dcera. Matka může uplatnit nezdanitelnou část základu daně podle § 15/1 zákona o daních z příjmů (na zdravotnické účely). Přijatý dar nebyl u dcery předmětem daně z příjmů (§ 3/4(a) ZDP). Od daně darovací byl osvobozen podle § 20 odst. 10 zák. 537/1992 Sb. o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Myslím, že dcera měla po skončení roku 2013 podat přiznání k dani darovací.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson