Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-04-03 08:56:33

jajina
Člen/ka

Bezplatný pronájem vozidla synovi

Je mozné synovi pronajmout bezplatne vozidlo k podnikani - provozovani taxisluzby. Dle vyjadreni známého není vhodné pronajmout bezplatně, protože FÚ má výhradu,  musí se  jednat o pronájem za cenu bežnou, za kterou se vozidlo pronajímá např. od půjčovny.
Syn je v invalidním důchodu a když mu dám obvyklý nájem nebude schopen me splácet nájem. Já budu mít zisk (papírově) ze kterého budu platit daň a on mě bude vlastně dlužit.
Může mě někdo poradit, zda mu mohu auto pronajmout např. za 1 Kč.?
Děkuji za odpověd.

Offline

 

#2 2008-04-03 23:36:46

Zdena
Moderátorka

Re: Bezplatný pronájem vozidla synovi

Zkuste popřemýšlet nad smlouvou o výpůjčce podle občanského zákoníku, která je na rozdíl od nájemní smlouvy bezúplatná. Podrobnější informace včetně smluvního vzoru najdete zde:
http://obcanske.juristic.cz/544611/
Syn by si pak ale mohl uplatňovat do výdajů na dopravu pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty.
Vy byste byla povinna platit silniční daň  hradit opravy vozidla.
I u této smlouvy by mohl mít FÚ výhradu - syn získal majetkový prospěch (tím, že neplatil nájemné za auto) a byl tak vlastně obdarován.

Offline

 

#3 2013-05-24 11:38:48

Danny
Člen/ka

Re: Bezplatný pronájem vozidla synovi

Výše uvedené platí i pokud já jako fyzická osoba půjčuji či pronajímám vozidlo vlastnímu s.r.o. kde jsem společníkem? Nikdo přece nemůže myslet vážně že budu sám sobě platit nájem.

Offline

 

#4 2013-05-24 11:55:14

Marie66
Člen/ka

Re: Bezplatný pronájem vozidla synovi

FO a společník v s.r.o. může být samozřejmě jeden člověk, ale není to "sám sobě".
Nájem neplatíte sobě jako panu XY, ale platíte ho PRÁVNICKÉ osobě. Jsou to dva, různé daňové subjekty.

Offline

 

#5 2013-05-24 12:06:15

Danny
Člen/ka

Re: Bezplatný pronájem vozidla synovi

Je tedy nějaká možnost jak poskytnout vlastní firmě soukromé vozidlo k užívání za symbolickou částku či za náklady na provoz?

Offline

 

#6 2013-05-25 15:45:27

Marie66
Člen/ka

Re: Bezplatný pronájem vozidla synovi

Vlastní firmě můžete poskytnout soukromé vozidlo na základě Smlouvy, kterou podepíšete Vy, jako majitel vozidla (FO) a  s.r.o. - ideální by bylo, pokud jste dva jednatelé/společníci, tak aby Smlouvu za PO podepsal ten druhý. Pokud jste pouze jediný statutární zástupce, tak uveďte cenu pronájmu nějakou "obvyklou". Vodítkem může být cena za půjčení vozidla podobného typu v autopůjčovně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB