Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-19 13:55:50

Petra Sk.
Host

Výpověď - jak postupovat po výpovědi

Dobrý den, chci se zeptat na radu jak postupovat a co nevynechat.

Jsem zaměstnancem podniku, kde jsem podala výpoveď - tj. odejdu k 1.11.2008

Novou práci budu mít po dobu 8 měsíců (rodinné důvody) na práci ve zkráceném úvazku na 4,5 hod denně, ráda bych pracovala ještě jako brigádník na další 2-4hodiny denně.

Musím změnu nahlásit na pracovním či finančním úřadě? V tom případě do kdy?  Musím si sama platit zdravotní a sociální nebo mi je bude strhávat zaměstnavatel ze zkráceného úvazku (hrubá mzda do 5000,- Kč)? 

V príštím roce musím podávat daňové přiznání já sama, nebo je mohu nakombinovat u obou zaměstnavatelů tak, že každý provede zdanění své části?

děkuji za odpověď Petra

 

#2 2008-08-23 15:53:22

Zdena
Moderátorka

Re: Výpověď - jak postupovat po výpovědi

Změnu zaměstnavatele nemusíte nikde hlásit. Zdravotní a sociální pojištění budete odvádět prostřednictvím zaměstnavatele/ů/. Pokud za vás není z nějakého důvodu plátcem zdravotního pojištění i stát, tak bude jeden ze zaměstnavatelů (se kterým se dohodnete) povinen odvést pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu - jako kdybyste u něho měla hrubou mzdu 8.000,- Kč měsíčně - a vaši část pojistného vám strhne z výplaty. Druhému zaměstnavateli doložíte potvrzení, že už za vás bylo odvedeno minimální zdravotní pojistné, aby mohl odvádět jen ze skutečného příjmu. To platí v případě, že budete mít dva pracovní poměry, případně PP a dohodu o pracovní činnosti. Pokud byste u jednoho zaměstnavatele uzavřela dohodu o provedení práce, pak neřešíte zdravotní, ani sociální pojištění, z DoPP se neodvádí. Sociální pojištění se platí ze skutečně dosažené hrubé mzdy a odvede je zaměstnavatel. Tím budou vaše povinnosti z titulu ZP i SP splněny.

Povinnost podávat daňové přiznání za rok 2008 budete mít v případě, že by vám byly v jednom měsíci vypočítány zálohové daně u obou zaměstnavatelů současně. Zálohovou daň vám bude vypočítávat zaměstnavatel, u kterého jste podepsala prohlášení k dani - prohlášení  můžete mít podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. Druhý zaměstnavatel (u kterého nebudete mít podepsané prohlášení) bude měsíčně vypočítávat daň podle výše hrubé mzdy. Při HM do 5.000,- Kč měsíčně srazí srážkovou daň, při HM nad 5.000,- Kč zálohovou daň. Jestli budete mít u druhého zaměstnavatele pouze srážkovou daň, tak nebudete muset podávat daňové přiznání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB