Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-13 20:26:07

Soňa
Člen/ka

Daň z převodu členských práv

Jsme tři dědicové a zdědili jsme družstevní byt. Členská práva k tomuto bytu zústavitel nabyl v roce 2007. V tomtéž roce provedl zústavitel v tomto bytě rekonstrukci koupelny. Doklady jsou.
Při dědickém řízení jsme se s ostatními dědici dohodli, že práva převedou na mě a já jim v momentě prodeje následně vyplatím podíly.
V tomto roce jsem čleská práva k tomuto bytu prodal a utržil 500.000,- Kč.
- Existuje nějaká právní úprava, která osvobozuje tento případ od daně z příjmu?
Vím, že osvobozen jsem až teprve po 5 letech vlastnictví těchto práv.
Něco se píše v par. 10, ale moc tomu nerozumím. Tam se píše také něco, že nákladem je odhad do výše utržené sumy. Ale neznám žádný paragraf, který by uvedl nějakou výjimku při převádění práv dříve jak za 5 let od nabytí.
- Jestliže ne, jak se postupuje při danění?
      - Musím zdanit celý příjem z prodeje čl.práv?
      - Mohu si odečíst náklady vztahující se k tomuto bytu do momentu prodeje?
      - Nebo daním pouze svou výši podílu tj. 1/3?

Zda je tento dotaz složitý a vhodný pro daňového poradce tak se omlouvám a děkuji za ochotu.

Offline

 

#2 2011-02-24 23:56:09

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z převodu členských práv

Příjmy z převodu členských práv družstva jsou osvobozeny od daně podle § 4, odst. 1, písmene r) zákona o daních z příjmů za předpokladu, že doba mezi nabytím práv (den úmrtní zůstavitele) a převodem práv je delší než 5 let. Pokud jste byt zdědili v době kratší než 5 let, pak se na vás osvobození nevztahuje.

Další možnost osvobození dává § 4, odst. 1, písm. u) zákona o daních z příjmů v případě, že použijete získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.

Příjem z převodu členských práv přiznáte celý a k němu si uplatníte výdaje. Výdaje lze uplatnit jen do výše příjmu (není možné vykázat ztrátu). Jako výdaj uplatníte nabývací cenu podílu podle rozhodnutí o dědictví a případné další výdaje na opravy nebo technické zhodnocení bytu, které jste vynaložil po jeho nabytí (výdaje, které vynaložil zůstavitel, nelze uplatnit).

Offline

 

#3 2012-05-01 19:05:51

iveta
Člen/ka

Re: Daň z převodu členských práv

Dobrý den Zdeno,
přečetla jsem si příspěvky v tomto fóru, které se týkají mého dotazu a chtěla bych se zeptat, zda vše chápu dobře.
Manželova maminka bude prodavat družstevní byt (členská práva a povinnosti). Členem družstva je více jak 5 let. Chápu dobře, že je osvobozena od daně z příjmu a nemusí platit daň z převodu nemovitosti, protože je členkou družstva více jak 5 let ( daň z příjmů) a z prodeje členských práv a povinnosti se daň z převodu nemovitosti neplatí. Pokud je to tak jak píšu, nemusí nic platit? Je nutné hlásit něco na FÚ, případně na jiný úřad, nebo se nemusí o nic starat? Prodá členská prava a povinnosti a tím je vše vyřízené?

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký večer

Iveta

Offline

 

#4 2012-05-02 00:27:32

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z převodu členských práv

Dobrý večer, paní Iveto. Je to tak, jak píšete, maminka nemusí nic platit ani hlásit na FÚ.
Jestliže maminka nabyla členská práva před více než 5 lety, tak je jejich převod osvobozen od daně z příjmů podle ustanovení § 4/1/r) ZDP.
Daň z převodu nemovitosti se neplatí, neboť nedochází k převodu nemovitosti (ta je stále v majetku družstva), převádíte pouze práva a povinnosti.

Offline

 

#5 2012-05-08 11:33:50

iveta
Člen/ka

Re: Daň z převodu členských práv

Dobrý den Zdeno,

jako vždy velmi srozumitelná a stručná odpověď.

Díky moc za ochotu a trpělivost,  se kterou odpovídáte na naše dotazy.

Přeji hezký sváteční den a zdravím

Iveta

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson