Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#101 2012-01-01 22:17:18

anna788
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,
na květen čekám miminko. Jsem studentka a zaroven mam ŽL na menší přivídělek. Po daňovém přiznaní z roku 2010 mi zdravotní pojištovna vyměřila zalohy na zdravotní pojištění 65Kč/měsíčně. Po přiznání z roku 2011 mi zalohy stoupnou asi na 100Kč. Chtěla bych se zeptat jak bych to měla mít s mateřskou a rodičovkou dovolenou. Zda mám  na rodičovskou narok či ne? A když by se eventuelně řídila rodičovká dovolená podle platu otce dítěte (je normalně zaměstnanec) kolik bych mohla nejvíce dostat peněz.
A ještě bych se chtěla zeptat jak by se počítal narok na porodné? Studentka bych měla bych až do června-července (pokud se tedy narozením miminka v květnu nezmění to nevím) ŽL bych si pozastavovat nechtěla ale určitě bych už nemohla pracovat tolik, takže si třeba téměř nic nevidělam. Zda se tedy ten narok počíta z nějákého průměru z daňového přiznání či podlě těch tří měsíců jak u normalního zaměstnance.

Děkuji za odpově

Offline

 

#102 2012-03-19 11:50:45

HUSY68
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zahrnutím PPM do mých příjmů. 1.6.2011 jsem nastoupila MD, podnikání mám jako vedlejší činnost. Od poloviny prosincce pak pobírám Rodičovský příspěvěk do 3 let věku dítěte. Vdaná nejsem, takže si na mě manžel nemůže uplatnit zvýhodnění na manželku. Proto bych ráda vvěděla, jestli si PPM mám zahrnout do svých příjmů nebo ne (vím, že nemocenská a rodičovský příspěvek se nezahrnuje). A taky jsem se informovala na 2 FÚ a pokaždé mi řekli něco jiného :o)) Děkuji za odpověď.

Offline

 

#103 2012-03-19 14:14:14

JANAA
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Příjem peněžité pomoci v mateřství se do příjmů započítává, jak píšete, nemocenská a rodičovský příspěvek ne. Jana

Offline

 

#104 2012-03-19 14:35:03

jaromira
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Píšete, že NEJSTE vdaná, takže se Vám jedná o to, zda máte započítat PPM do svých příjmů v DAP, je to tak?

V DAP se PPM nikde neuvádí.
Paní JANAA asi měla na mysli, že PPM se započítává do vašich příjmů pro posouzení nároku na odpočet na manželku, ale to není vás případ.
( započítavala by se i PN, rodičovský příspěvek ne)

Offline

 

#105 2012-03-19 14:53:20

HUSY68
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Ano, šlo mi odpočet na manželku. Děkuju za odpověď :o))  Ještě prosím, co je zkratka PN? Je to nemocenská?

Offline

 

#106 2012-03-19 14:58:03

jaromira
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Ano, PN je nemocenská.

Offline

 

#107 2012-03-19 15:03:20

JANAA
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Jejda, opravdu jsem to špatně pochopila, omlouvám se, Jana

Offline

 

#108 2012-03-20 12:16:38

pavla123
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně obchodu. Jsem druhým rokem na rodičovské dovolené a vyskytla se příležitost prodávat zboží, dovoz Anglie. paní v Anglii mi nabídla spolupráci, s tím, že mi bude dodávat zboží za určitou cenu (její),a já si jej pak tady v ČR prodám podle své ceny. nabízím věci na internetu a pokud lidé chtějí, objednají u mě za mou cenu, já odešlu objednávku cca za 12 000,- + poštu, dopravu a 6% z prodeje do Anglie k Paní, která má své s.r.o. a živí se tím, zboží jí zaplatím a ona mi poté pošle objednané zboží, které já následně předám dál zákazníkům za svou cenu. Chtěla bych vědět, jak uzavřít s Paní smlouvu o provedení práce, či smlouvu. Také bych chtěla vědět, jestli to smím dělat bez živnostenského oprávnění, popř. co vše potřebuji k tomu, abych bez starostí mohla provádět tuto činnost. Děkuji za odpověď, Pavla.

Offline

 

#109 2012-03-27 19:53:36

Avorellok
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, mám ŽL jako hlavní činnost a v červnu mám jít na mateřskou dovolenou. A ted nevím jestli se mi vyplatí živnost pozastavit nebo živnost převézt na vedlejší činnost. A jak je to splacením sociálního, zdravotního a nemocenského pojištění. Známí mi říkají,že to mám řešit až po 28 týdnech co budu brát PPM.
Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#110 2012-03-28 18:57:43

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Pokud budete pobírat PPM z nemocenského pojištění OSVČ, tak nesmíte OSOBNĚ vykonávat činnost. Jestliže nemáte zaměstnance, spolupracující osobu nebo odpovědného zástupce, tak budete muset přerušit podnikání. Až budete pobírat rodičovský příspěvek, tak budete považována za OSVČ vedlejší.

Offline

 

#111 2012-03-29 10:12:12

Avorellok
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Takže živnost pozastavovat nemusím,jestli to dobře chápu. Až budu tedy pobírat rodičovský příspěvek,tak se svoji živnosti (kadeřnice) mohu přivydělávat? Jak je to tedy během rodič.příspěvku s placením sociálního,zdravotního a nemocenského pojištění? Budu si to muset platit sama nebo to platí stát? Děkuji

Offline

 

#112 2012-05-13 11:35:58

lea
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,
pobírám RP a chtěla bych otevřít kurz angličtiny pro nejmenší. Je nutné zajistit si živnostenský list a činnost provozovat jako OSVČ nebo je jiná možnost? Pokud budu OSVČ, musím odvádět daň z příjmu? Případně jaké další náklady jsou s tím spojené (sociální, zdravotní pojištění aj.)?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB