Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-20 13:06:15

LCH
Člen/ka

Jsem již plátce DPH?

Dobrý den,
jsem OSVČ a víceméně nedopatřením jsem přijmul službu od firmy se sídlem ve Velké Británii. Je to reklama na podobném principu jako google AdWords, tedy na mnou zvolená klíčová slova služba automaticky rozmísťuje odkazy na můj firemní web po internetu. Jelikož však firma má web v češtině a platba se provádí na účet v české bance v českých korunách, nenapadlo mně hned, že nemají sídlo v ČR. To jsem zjistil až po provedení platby. Dotaz tedy zní, zda jsem se nezvratně stal plátcem DPH a to i v případě, že jsem nikde nevyplňoval své IČ ani DIČ (pouze jméno a příjmení a nic jiného) a platbu jsem prováděl ze svého soukromého účtu. A neuváděl bych fakturu za službu ve výdajích v daňové evidenci. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2011-03-20 18:55:19

Zdena
Moderátorka

Re: Jsem již plátce DPH?

Pokud jste nevyplnil své IČ a DIČ, tak předpokládám, že jste přijal uvedenou službu jako osoba nepovinná k dani, služba sloužila pouze pro vaši osobní potřebu, která nesouvisela s uskutečňováním vaší ekonomické činnosti. Přijatá služba by měla být zdaněná britskou DPH.  Poskytovatel služby určitě posílá nějaký doklad. Prozkoumejte, zda služba byla zdaněna ve VB, nebo zda někde není uvedeno, že povinnost zdanění přechází na vás (mohou se objevit slova reverse charge). Pokud byla služba zdaněna ve VB a vy si platbu za službu neuplatníte ve výdajích na podnikání, tak jste se nestal plátcem DPH.

Offline

 

#3 2011-03-22 09:08:43

LCH
Člen/ka

Re: Jsem již plátce DPH?

Děkuji za odpověď, ještě tedy upřesním, že faktura je v českém jazyce a je na ní uvedeno "nejsme platci DPH" a nevyskytuje se tam nic ve smyslu "zdanění přechází na vás". Snad tedy nic nezanedbám, když se hned nepoběžím registrovat jako plátce DPH?

Offline

 

#4 2011-03-22 17:30:08

Zdena
Moderátorka

Re: Jsem již plátce DPH?

Registrace hrozí v případě, že vám fakturuje unijní plátce, který na vás přenesl daňovou povinnost (podal souhrnné hlášení, podle kterého by si vás berňák mohl vyhmátnout), nebo vám fakturuje podnikatelský subjekt ze třetí země (mimo EU), vy si dáte jeho fakturu do výdajů a berňák ji tam najde. Podle mého názoru můžete být v klidu, nemusíte se běžet registrovat.

Offline

 

#5 2011-03-23 14:41:24

LCH
Člen/ka

Re: Jsem již plátce DPH?

Tak jsem klidnější. Plátcem DPH se pravděpodobně v průběhu roku stejně budu muset stát, jelikož chci využít Google AdWords, ale chci se na to nejdříve pořádně připravit a teď jsem měl obavy, že jsem to nechtěně uspíšil.
Děkuji za odpovědi!

Offline

 

#6 2012-01-21 22:29:57

Prazak
Člen/ka

Re: Jsem již plátce DPH?

Dobry den, mel bych dotaz k odpovedi "Pokud jste nevyplnil své IČ a DIČ, tak předpokládám, že jste přijal uvedenou službu jako osoba nepovinná k dani, služba sloužila pouze pro vaši osobní potřebu".

Mam podobny problem, jsem OSVC neplatce DPH. Pred nekolika lety jsem si koupil pro svoji soukromou potrebu software z jine zeme EU v hodnote cca 15 EUR. Na fakture nebyl zadny firemni udaj, zkratka jako bezny zakaznik - soukroma osoba. Nedaval jsem to samozrejme ani do ucetnictvi, bylo to zaplaceno ze soukromeho uctu.

V jinych diskusnich forech jsem vsak narazil na nazor, ze kdyz jsem jednou OSVC, tak si nemohu software z jine zeme poridit "soukrome" a i v tomto pripade se na me vztahuje povinnost registrace k DPH (ktera by byla nekolik let zpetne zcela likvidacni, vzhledem k pokutam). Existuje na tuto problematiku jasny nazor, v podobe nejakeho zakona nebo vykladu ? Ze zakona o DPH mi to jasne neni. Prijde mi absurdni, aby se na soukrome aktivity cloveka ktery je shodou okolnosti zaroven OSVC vztahoval zakon o povinne registraci k DPH.

Dekuji.

Offline

 

#7 2012-01-22 00:16:30

Zdena
Moderátorka

Re: Jsem již plátce DPH?

A co třeba článek 44 Směrnice 2006/112/ES:

"Místem poskytnutí služby osobě povinné k dani, KTERÁ JEDNÁ JAKO TAKOVÁ, je místo, kde má tato osoba sídlo ekonomické činnosti."

nebo informace ke změnám v uplatňování DPH u příhraničních služeb od 1.1.2010 zveřejněná na stránkách české daňové správy:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … tml?year=0

kopíruji:
1.1.6. Jak se postupuje, pokud zákazník pořizuje službu pro soukromou potřebu?
Jestliže zákazník, který je současně také osobou povinnou k dani (např. podnikatel), pořizuje službu výhradně pro soukromou potřebu, neměl by pro poskytnutí této služby vystupovat jako osoba povinná k dani, tj. předkládat DIČ pro účely DPH, případně potvrzení o registraci firmy. Poskytovatel služby pro určení místa plnění použije pravidlo, které se u dané služby vztahuje na osoby nepovinné k dani (viz také bod 1.1.2.).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB