Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-04-14 18:51:28

Eva Baarová
Host

odvod daně z příjmu

Dobrý den, začínám podnikat jako fyzická osoba, nejsem plátce DPH. Předem se omlouvám za možná zcela triviální dotaz, ale skutečně nevím, kdy se odvádí daň z příjmu? Tedy když vystavím fakturu na nějakou částku a ta je mi v den splatnosti proplacena, kdy odvedu daň? A ještě jedna otázka: Fakturu zasílám nebo osobně předávám do sídla firmy, pro kterou je vystavena, a co pak? Mám si od faktury nechávat nějakou kopii? Musí mi ji firma potvrdit? Předem Vám děkuji za odpověď.

 

#2 2008-04-14 19:25:17

petra
Člen/ka

Re: odvod daně z příjmu

Eva Baarová napsal(a):

Dobrý den, začínám podnikat jako fyzická osoba, nejsem plátce DPH. Předem se omlouvám za možná zcela triviální dotaz, ale skutečně nevím, kdy se odvádí daň z příjmu? Tedy když vystavím fakturu na nějakou částku a ta je mi v den splatnosti proplacena, kdy odvedu daň? A ještě jedna otázka: Fakturu zasílám nebo osobně předávám do sídla firmy, pro kterou je vystavena, a co pak? Mám si od faktury nechávat nějakou kopii? Musí mi ji firma potvrdit? Předem Vám děkuji za odpověď.

Pokud podnikáte jako OSVČ platíte daň z příjmu fyzických osob po podání daňového přiznání. Termín pro podání DPFO je do 31. 3. následujícího roku.Pokud vedete daňovou evidenci do příjmu započítáte částky, které Vám byly skutečně v daném roce zaplaceny. tj. inkasovala jste je v období 1. 1. - 31. 12. Co se týče faktur, můžete je posílat  poštou(já osobně to dělám doporučeně) nebo i doručit osobně. Pro svou potřebu si nechávám jednu kopii.

Offline

 

#3 2008-04-14 20:03:20

Eva Baarová
Host

Re: odvod daně z příjmu

Moc děkuji za odpověď. A prosím ještě o další :(
1. Musí být na kopii faktury, kterou budu archivovat, nějaké razítko nebo podpis?Čí?
2. Také jsem někde četla, že pro podání daňového přiznání potřebuji i kopie výpisů z účtu, pravděpodobně tedy toho, na který mi chodí platby z podnikání? Dokladem o příjmu bude vystavená faktura nebo výpis o příchozí platbě?
3. Patří na mnou vystavenou fakturu datum zdanitelného plnění, když já plátce DPH nejsem, ale firma, které fakturu posílám, ano?

Ještě jednou díky.

 

#4 2008-04-15 12:57:40

petra
Člen/ka

Re: odvod daně z příjmu

Eva Baarová napsal(a):

Moc děkuji za odpověď. A prosím ještě o další :(
1. Musí být na kopii faktury, kterou budu archivovat, nějaké razítko nebo podpis?Čí?
2. Také jsem někde četla, že pro podání daňového přiznání potřebuji i kopie výpisů z účtu, pravděpodobně tedy toho, na který mi chodí platby z podnikání? Dokladem o příjmu bude vystavená faktura nebo výpis o příchozí platbě?
3. Patří na mnou vystavenou fakturu datum zdanitelného plnění, když já plátce DPH nejsem, ale firma, které fakturu posílám, ano?

Ještě jednou díky.

na kopii faktury, faktuře může být vaše razítko a podpis. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by po mě někdo vyžadoval podpis při přijetí faktury a ani já to nedělám.:-)
Pokud máte podnikatelský účet (nebo jakýkoliv jiný) na který Vám chodí platby, uvádíte na základě výpisů z banky příjmy v daňové evidenci. Pokud používáte soukromý účet pro podnikání, je to možné, vyznačíte platby související s podnikáním a tyto uvádíte v daňové evidenci. U soukromého účtu nemůžete uplatnit poplatky bance jako výdaj daňově uznatelný. Pokud máte z účtu většinu plateb, stojí možná za zvážení zřízení podnikatelského účtu.Dokladem o příjmu je výpis o příchozí platbě.
Pokud nejste plátce DPH neuvádíte datum uskutečnění zdanitelného plnění.

Offline

 

#5 2008-04-15 20:44:08

Eva Baarová
Host

Re: odvod daně z příjmu

Moc děkuji za odpověď:)

 

#6 2008-05-29 08:44:07

jana
Host

Re: odvod daně z příjmu

Dobrý den 1.5.2008 jsem začala podnikat jako OSVČ - pracuji jako podřízený pojiš´tovací zprostředkovatel-dostávám 14000,- měsíční plat, z toho platím soc. a zdrav. 3100,-. Chtěla jsem se zeptat, jak to bude s daní za rok 2008. Kolik přibližně budu platit, zda-li se mi to vůbec vyplatí. Pracuji v kanceláři, mám vlastně šéfa a jsem  v podstatě jeho zaměstnanec, s tím že máme mezi sebou smlouvu o spolupráci a já mám ze statistiky přiděleno číslo, nemám živnostenský list. Děkuji

 

#7 2008-05-30 22:10:13

Zdena
Moderátorka

Re: odvod daně z příjmu

Pokud toto budou vaše jediné příjmy, pak vám za rok 2008 nevznikne žádná daňová povinnost.

Offline

 

#8 2008-06-03 10:25:43

František Ohebný
Host

Re: odvod daně z příjmu

Dobrý den,

mám dotaz ohledne DPH, stal jsem se plátcem DPH a tak by mě zajímal vztah dph k dani z příjmu. Cenu rozdělím na cenu bez dph a dph, a do daní z přímu patří cena bez dph nebo s dph? To samé u výdajů vůči plátcům dph výdaje bez dph nebo s dph patří do daní z příjmu?

Předem děkuji.


S pozdravem

František Ohebný

 

#9 2008-06-03 22:25:15

Zdena
Moderátorka

Re: odvod daně z příjmu

Do daně z příjmů patří vaše ceny bez DPH. Upozorňuji, že DPH odvádíte podle data uskutečnění zdanitelného plnění a nečekáte, až vám bude doklad zaplacen, jako je to u daně z příjmů. U výdajů platí, že pokud si uplatníte odpočet DPH (v daňovém přiznání k DPH), pak už nemůže být tato daň výdajem pro účely daně z příjmů - uplatnil byste si ji vlastně dvakrát. Pokud byste si odpočet DPH nemohl, nebo nechtěl uplatnit, pak ji můžete zahrnout do daně z příjmů.

Offline

 

#10 2008-11-09 18:55:57

HonzaS
Host

Re: odvod daně z příjmu

Dobrý den, jsem začínající finanční poradce a podnikám jako osvč. Jelikož nemám doposud žádné zkušenosti s podnikáním, nevím, jaké poplatky odvádím státu. Můžete mi prosím poradit, kolik zaplatím na daních za smlouvu, za kterou vydělám 3000 Kč a kolik činí další roční poplatky?
                                                                                                                     
                                                                                                                                          předem moc děkuji

 

#11 2008-11-13 21:59:41

Zdena
Moderátorka

Re: odvod daně z příjmu

Daňové a jiné povinnosti jsou individuální, nelze jednoduše odpovědět. Například ze 3.000,- Kč vydělaných za smlouvu můžete odvést 3.052,-za měsíc, pokud jste OSVČ hlavní a neměl jste jiný příjem, nebo také jen 203,- Kč zdravotního pojištění

Offline

 

#12 2009-01-24 11:04:23

Ivan
Host

Re: odvod daně z příjmu

Dobrý den, byla mi po kontrole na FÚ dopočítána daň za roky 2004 a 2005. Mohu si ji v roce 2008 dát do účetnictví jako náklad? A druhá otázka, pokud dostanu penále, mohu si je dát také jako náklad do roku 2008. Děkuji.

 

#13 2009-02-07 12:26:21

Zdena
Moderátorka

Re: odvod daně z příjmu

Záleží na tom, jakou daň vám doměřili. Doměrek daně z příjmů není daňově uznatelným výdajem (v účetnictví na 341), daňová penále a úroky z prodlení nejsou daňově uznatelným výdajem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB