Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-12 14:16:28

miruska.j
Člen/ka

Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Dobrý den, dostal se ke mě živnostník, který je z ciziny a musel vést prý proto účetnictví. Do přiznání si ale uplatňoval výdaje procentem. Já jsem se nikdy se s cizinci nesetkala, tak teď nevím. Co jsem hledala na vašem výborném serveru, za který jsem asi nejenom já vděčná, tak jsem nalezla, že to lze. Můžu tedy vést pro podnikatele-FO účetnictví, ale do přiznání i do přehledů na OSSZ a ZP vykazovat výdaje procentem? Předpokládám, že i do přílohy k přiznání potom zaškrtnu volbu, že uplatňuji výdaje %. Tím pádem, nebude vůbec úřady moje účetnictví zajímat? Moc děkuji za rady i za jakékoliv připomínky.

Offline

 

#2 2011-02-12 21:34:31

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Můžete vést účetnictví a přitom uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Oporu najdete v pokynu D-300, k § 7 odst. 9, bod 3 (kopíruji):
Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník vedoucí účetnictví. Pro účely daně vychází z evidence příjmů, tj. včetně přijatých záloh (nikoli pohledávek).

V příloze zaškrtněte volbu uplatňuji výdaje % z příjmů, měla byste přiložit účetní závěrku.

Offline

 

#3 2011-02-14 16:36:50

Václava
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Dobrý den, jsem trochu zmatená a nevím jaké procento výdajů se vztahuje na vedení účetnictví? 60% ? nebo 40% Děkuji

Offline

 

#4 2011-02-14 22:04:31

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

60%.

Offline

 

#5 2011-02-16 20:14:29

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Chtěla jsem se zeptat ještě k živnostníkovi, který vede účetnictví (zatím jsem se s tím nesetkala, tak dost tápu). Vede účetnictví z důvodu, že je zapsaný v obchodním rejstříku. Ale do přiznání uplatňuje výdaje procentem. Může vést i účetnictví tím stylem, že bude účtovat jen o příjmech a vůbec ne o výdajích? Mě se to moc nezdá, to podle mě potom vedení účetnictví ztrácí smysl. Díky moc za názor a odpověď

Offline

 

#6 2011-02-20 12:58:40

fandast
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Z hlediska zákona o účetnictví, to jest že podnikatel je zapsán v obchodním rejstříku, vede účetnictví o nákladech a výnosech, včetně účetní uzávěrky a rozvahy. Nelze tedy účtovat jen o příjmech.
Z hlediska zákona o daních z příjmů si může výdaje uplatnit paušálem.

Pozor tedy na dva zákony: Zákon o účetnictví a zákon o daních z příjmů, nejde je slučovat ani zaměňovat.
Příjemné zpracování.

Offline

 

#7 2011-02-25 00:04:31

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

miruska.j napsal(a):

Chtěla jsem se zeptat ještě k živnostníkovi, který vede účetnictví (zatím jsem se s tím nesetkala, tak dost tápu). Vede účetnictví z důvodu, že je zapsaný v obchodním rejstříku. Ale do přiznání uplatňuje výdaje procentem. Může vést i účetnictví tím stylem, že bude účtovat jen o příjmech a vůbec ne o výdajích? Mě se to moc nezdá, to podle mě potom vedení účetnictví ztrácí smysl. Díky moc za názor a odpověď

Měli byste účtovat podle zákona o účetnictví o všech nákladech a výnosech. Pozor, zdaňujete příjmy (tedy peníze, které jste v daném období přijali, včetně přijatých záloh), nikoliv výnosy. Účetnictví je pak na dvě věci, že neuhodnete na které?  Je otázkou, zda vám někdo někdy bude účetnictví kontrolovat, když uplatníte výdaje procentem z příjmů.

Příklad: Ukrajinec, který v ČR podniká na ŽL od roku 1999, nikdy nevedl účetnictví, podával přiznání s paušálními výdaji a měl klid. Ke mně přišel v roce 2007, tak jsem zpracovala Ú (počáteční zůstatky nula), uplatnila výdaje procentem z příjmů, k DaP jsem přiložila výkazy a čekala jsem, co bude. A také bylo. Správkyně, která předtím brala přiznání bez výkazů (a bez keců) a dokonce i s neoprávněně vyšším paušálem (uplatňoval procenta pro řemeslnou živnost, měl jen volnou) se ozvala. Jak prý si může uplatňovat paušální výdaje, když vede účetnictví, poukazování na pokyn D 300 mi nebylo nic platné, ona jej dobře zná a nic takového tam není:-) Nakonec z ní vypadlo, že nesmí být v příloze 1 zaškrtnuté okénko vedu účetnictví, ale jenom okénko uplatňuji výdaje procentem z příjmů. Ukrajinec získal v roce 2008 povolení k trvalému pobytu, zažádal si o výmaz z OR a tím se povinnosti vést účetnictví zbavil.
Vzala jsem si poučení pro příště: vykašlat se na účetnictví, z Ukrajince stejně nevyrazíte nic jiného, než jednu, maximálně dvě vydané faktury, které za něho ještě vyplnil někdo jiný. V přiznání uplatnit paušální výdaje, výkazy nepřikládat, aby správce daně zbytečně nemátly:-)

Offline

 

#8 2011-02-26 14:05:56

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Děkuji moc za odpověď, zkusím si s tím nějak poradit - ty dvě věci jsou mi v tomto případě asi jasné ;-) Ale je to smutné, když musíte učit správce daně, jak se to dělá správně

Offline

 

#9 2011-02-26 15:07:49

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Chvíli jsem pěnila, ale pak jsem přijala poučení z krizového vývoje _ vizte výše:-)
Kdyby náhodou někdo vyžadoval účetnictví, tak se z těch pár dokladů vždycky nechá domydlit zpětně.

Offline

 

#10 2011-03-04 19:16:45

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Dobrý večer Zdeni, mám ještě jeden problém u tohoto cizince, který vede účetnictví. Faktury dostává částečně zaplacené od odběratele a 10% z fakturované částky odvádí přímo odběratel Finančnímu úřadu jako srážku zajištění daně. Fakturu mu odběratel uhradil prosinci (90%), ale podle "Hlášení plátce daně o provedení srážky zajištění daně ze zdanitelných příjmů" provedl odběratel odvod Finančnímu úřadu 31.1.2011 (10%).  Logicky bych tedy do příjmů 10% na zajištění daně za rok 2010 nedávala, když to za podnikatele uhradili až v lednu 2011 a zdanila to až v roce 2011. Myslím si to dobře? Díky moc předem za odpověď.

Offline

 

#11 2011-03-05 18:24:12

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Dobrý večer, dala bych do roku 2010. Daň srazili v prosinci 2010, jenom ji odvedli v lednu 2011. Podle § 38e/10 ZDP se sražené zajištění započte na celkovou daňovou povinnost poplatníka, NA kterou bylo zajišťováno, v tomto případě bylo zajišťováno na daňovou povinnost roku 2010.

Offline

 

#12 2011-03-05 18:30:25

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Zdeni moc děkuji.

Offline

 

#13 2011-03-05 18:41:54

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

A ještě mě napadlo - u faktury-také za prosinec 2010, která byla uhrazena až v lednu, tak bych tedy to zajištění, dala do příjmů roku 2010 a zbytek faktury (90%) do příjmů roku 2011?

Offline

 

#14 2011-03-06 22:37:55

Zdena
Moderátorka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Asi ano, ale byl by v tom docela guláš. Vyžeňte poplatníka na FÚ, ať si vyřídí potvrzení o daňovém domicilu, odběratel pak nemusí zajišťovat daň. Stojí to asi stovku.

Offline

 

#15 2011-03-06 22:45:10

miruska.j
Člen/ka

Re: Vedení účetnictví a uplatnění výdajů procentem z příjmů

Super, určitě ho pošlu. Děkuji a přeji hezký zbytek večera - spíše noci ;-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB