Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-14 11:20:19

xVinc
Člen/ka

prvni kroky při OSVČ vedlejši činnosti

Dobrý den,
přečetl jsem si tento web  ujasnil si co vše mam udělat pro začátek. Jedna věc mi neni uplně jasna, tak to na začatku shrnu:
1) na živnst. uřadě odevzdam registračni formulař s přílohou seznam oborů volné živnosti
2) OSSZ dodám potvrzeni od zaměstnavatele - tím bude uznána vedlejší činnost a budu moci platit 723, při nízkém zisku )předpokládá se) bych další rok zálohy platit  nemusel
3) ZP doložim, že se jedna o vedlejší činnost - a zde jsi nejsem jistý, na webu stojí:
"Jako vedlejší se naše samostatná výdělečná činnost bere tehdy, pokud v zaměstnání vyděláme alespoň minimální mzdu , náš zaměstnavatel z ní odvádí pojistné a my jsme to nahlásili své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny)"
Jak mám prosím toto doložit?

jestli odevzdám reg. formulář nemusím se již tedy registrovat u OSSZ a začnu hned platit zálohy, obdobně u ZP.

Ještě jsem si zpoměl na jeden dotaz: jaké datum vyplnit do formulaře v kolonce: "datum zahajeni samostatne vydělečne činosti"
Dále jsem si chtěl založit podnikatelský účet, ale pro založení je vyžadovánoživ. oprávnění. Lze po založení živnosti učet nějak změnit?

No otazek bylo nakonec trochu víc, moc děkuji za odpověďi a tento web, je tady zde všechno jasně a přehledně vysvětleno a moc to pomůže

Editoval xVinc (2011-02-14 11:26:07)

Offline

 

#2 2011-02-14 22:11:33

Zdena
Moderátorka

Re: prvni kroky při OSVČ vedlejši činnosti

1) Ano.

2) Pokud jste zaměstnán, tak v prvním roce podnikání neplatíte žádné zálohy na SP, v dalších letech až podle daňového základu za předcházející rok.

3) Nemusíte dokládat.

Pokud oznámíte zahájení samostatné výdělečné činnosti prostřednictvím jednotného registračního formuláře, tak vás zřejmě bude kontaktovat OSSZ. Z JRF totiž nic kloudného nevyčtou. Jestli to nemáte na OSSZ daleko, tak tam zajděte, dají vám podrobnější informace. Zálohy na SP v prvním roce neplatíte. Dokud budete zaměstnancem, tak nemusíte platit zálohy na ZP, pojistné zaplatíte vždy jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích.

Zatím používejte osobní účet, podnikatelský můžete založit později. Žádný předpis vám neukládá povinnost mít bankovní účet.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB