Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2007-10-12 09:01:03

janavk
Administrátorka

Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Jsem zaměstnanec a pracuji ještě jako OSVČ, vedu daňovou evidenci. Chci se zeptat, zda je možné zahrnout daň z příjmu kterou jsem zaplatil letos jako OSVČ a pojistné na důchodové zabezpečení do nákladů. Děkuji za odpověď. Pavel

Offline

 

#2 2007-10-12 09:01:18

janavk
Administrátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Zaplacené pojistné ano, daň z příjmů nikoliv. (Martina)

Offline

 

#3 2007-10-12 09:01:35

janavk
Administrátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Tak na serveru pdnikatel.cz, kde jsem zadal stejnou otázku mi bylo odpovězeno, že to lze.

Tak jak to tedy je?  (Pavel)

Offline

 

#4 2007-10-12 09:01:52

janavk
Administrátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Odpověď najdete v § 24, odst. 2, písm. f) a v § 25, odst.1, písm. s) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. (Martina)

Offline

 

#5 2007-10-12 09:02:03

janavk
Administrátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Děkuji za odpovědi. Pavel

Offline

 

#6 2008-01-04 09:28:25

ola
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Jsem zaměstnanec a pracuji ještě jako OSVČ. Jako podnikatel nemám žádné zaměstnance. V rámci své ponikatelské činnosti platím pojistné na sociální zabezpečení a všeobecné zdravotní pojištění jen za sebe - mohu toto pojistné pokládat za daňově uznatelný výdaj? V zákoně je uvedeno, že se to týká pojištění hrazeného ZAMĚSTNAVATELEM.


Děkuji

 

#7 2008-01-05 22:14:21

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Pojistné, zaplacené v průběhu roku 2007, ještě bude daňově uznatelným výdajem. Počínaje rokem 2008 je pojistné, které platí OSVČ sám za sebe, přesunuto mezi daňově neuznatelné výdaje.

Offline

 

#8 2008-01-06 11:29:59

Josef Novák
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Dobrý den.V tomto roce 2008 doplatím sociální pojištění,které jsem vypočítal dle přehledu.Mohu tento doplatek odečíst jako danově uznatelný výdaj,když už se v tomto roce nebudou odečítat pravidelné měsíční splátky na pojištění?Děkuji Novák

 

#9 2008-01-06 12:23:21

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Bohužel, ani doplatek pojistného za rok 2007 nebude při jeho úhradě v roce 2008 daňově uznatelným výdajem (s výjimkou fyzické osoby, která vede podvojné účetnictví a doplatek uhradí do 31.1.08).

Offline

 

#10 2008-01-06 12:40:14

Josef Malinský
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.

 

#11 2008-01-22 22:01:40

eshli
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Josef Malinský napsal(a):

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.

také přeji hezký den.
Pane Josefe neodpovím Vám- ale velni PROSÍM ( ty znalé)!!!! o odpověď na Vaše otázky. I mě by velmi odkup zajímal...

 

#12 2008-01-24 18:41:26

Lenka K
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Dobrý den,

navazuji na předešlé otázky a odpovědi a chtěla bych se zeptat, zda uznatelným výdajem jsou zálohy na soc. a zdrav. pojištění?. Asi ano, ale chtěla bych se ujistit. A k tomu ještě jedna otázečka, mohu si uplatnit i zálohy, které jsem uhradila do 8. 1.? Mockrát děkuji

 

#13 2008-01-24 19:11:14

petra
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

V roce 2008 nejsou sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem. V přiznání za rok 2007 ještě naposledy uplatňujete zálohy na sociální a zdravotní pojištění jako daňový výdaj.

Offline

 

#14 2008-01-24 20:41:47

Gabriela
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Jakým příjmem v roce 2008 bude přeplatek zdravotního a sociálního pojištění z dańového přiznání za rok 2007, když byl dańovým výdajem v roce 2007?
                           děkuji Gabriela

Offline

 

#15 2008-01-24 20:45:42

petra
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

pokud vám bude vyplacen na účet nebo v hotovosti tak nedaňovým, ale můžete ho nechat na úhradu záloh v příštím roce a o tuto částku můžete letos zaplatit  nižší zálohy.

Offline

 

#16 2008-01-24 21:18:35

Gabriela
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Na těchto stránkách v rubrice pojištění jako výdaj, jsem našla zcela protichůdnou odpověď .Píše se zde: přeplatky, které v roce 2008 dostanete zpátky, zdaníte v rámci svých příjmů z podnikání v roce 2008.Teď, co je správné?


Gabriela

Offline

 

#17 2008-01-25 11:59:20

petra
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Špatně jsem se vyjádřila, letos není soc. a zdrav. pojištění daňovým nákladem, tudíž i přeplatek přijatý v tomto roce budete zdaňovat.

Offline

 

#18 2008-01-25 13:37:37

Gabriela
Člen/ka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Ďěkuji za odpověď . Gabriela

Offline

 

#19 2008-01-25 23:34:43

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Josef Malinský napsal(a):

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.

Nákup nářadí: osoba, která nepodniká, vám může prodat nářadí v ceně, na které se dohodnete. Můžete je koupit i od více osob. Množství, ani cena nejsou sice omezeny, měly by ale být přiměřené vašim potřebám. Potvrzení o nákupu, nebo jednoduchá kupní smlouva by měly obsahovat minimálně údaje: kdo, komu, kdy, co a za kolik prodává. U prodávajícího je příjem z prodeje movitých věcí (které neměl v minulosti zařazeny v obchodním majetku) osvobozen od daně z příjmů, výše příjmu není limitována.
Menší oprava a seřízení auta: může provést i soukromá osoba. Pokud se u této osoby bude jednat o příležitostný,  nahodilý (raději jednorázový) příjem, pak bude osvobozen od daně z příjmu, pokud nepřesáhne částku 20 000 Kč za rok.

Offline

 

#20 2008-02-01 20:09:18

Irča
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

V roce 2007  měl být  vrácen přeplatek ze sociálního pojištění, ale ponechán  tzv. pro vyšší důchod ( zdaňuji v příjmu za rok 2007)? A přeplatek ze zdravotního pojištění  ponechán pro zálohy v roce 2007 (zdaňuji v příjmu za rok 2007)? Za odpověď velice děkuji.

 

#21 2008-03-31 02:20:51

Mirekl
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Zdena napsal(a):

Josef Malinský napsal(a):

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.

Nákup nářadí: osoba, která nepodniká, vám může prodat nářadí v ceně, na které se dohodnete. Můžete je koupit i od více osob. Množství, ani cena nejsou sice omezeny, měly by ale být přiměřené vašim potřebám. Potvrzení o nákupu, nebo jednoduchá kupní smlouva by měly obsahovat minimálně údaje: kdo, komu, kdy, co a za kolik prodává. U prodávajícího je příjem z prodeje movitých věcí (které neměl v minulosti zařazeny v obchodním majetku) osvobozen od daně z příjmů, výše příjmu není limitována.
Menší oprava a seřízení auta: může provést i soukromá osoba. Pokud se u této osoby bude jednat o příležitostný,  nahodilý (raději jednorázový) příjem, pak bude osvobozen od daně z příjmu, pokud nepřesáhne částku 20 000 Kč za rok.

A mohu takto například koupit od nepodnikající FO "zboží"?
Příklad: opravuji pračky. Mám zákazníka se starým šrotem, na který již nejde sehnat potřebný ND, ale vím o někom, kdo má stejný typ pračky, již neopravitelný. ND, který potřebuji, ale je zcela funkční a tedy použitelný. Mohu jej od toho člověka koupit a použít na opravu zákazníkovy pračky a následně mu jej jako použitý ND díl naúčtovat? Samozřejmě s přiměřeným a následně zdaněným ziskem. :-)
Nemám ŽL na bazar, je to jen občasný způsob obstarávání ND a navíc oborově souvisí s předmětem podnikání.
Lze takto?

 

#22 2008-03-31 13:38:34

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Ano, takto lze.

Offline

 

#23 2008-04-01 12:25:52

Jana Kubalová
Host

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli musím odvádět daň ze sociálního pojištění, když mám stálý prac. poměr - 100.000 kč/rok, a na vedlejším prac. poměru jsem si vydělala 120.000 kč. Pracuji na Dič. daň na fin. jsem odváděla v částce 13.000 kč. Děkuji

 

#24 2008-04-01 23:49:28

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?

Pokud tím vedlejším pracovním poměrem myslíte samostatnou výdělečnou činnost (např. živnost), pak budete z tohoto příjmu odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB