Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-09-22 15:13:14

yks82
Člen/ka

Paušální výdaje na auto a DPH

Dobrý den,

mám následující dotazy:

od června 2009 mám v podnikání auto, jsem plátcem DPH, auto využívám výlučně k podnikání

budu-li uplatňovat zpětně výdaje na auto paušálem:

1) mohu využít odpočet DPH na pohonné hmoty? Pokud ne, tak odpočet, který jsem uvedl v daňovém přiznání za 2. čtvrtletí musím ve 3. čtvrtletí vrátit?
2) knihu jízd, kterou jsem doposud vedl, mohu vyhodit?
3) jak dokáži FÚ, že auto využívám výlučně k podnikatelským účelům, když nevedu knihu jízd? (postačuje např. dokázat, že já popř. druh/družka/manžel/manželka vlastní další auto, které využíváme soukromně?)

Za odpověď předem děkuji.

Offline

 

#2 2009-09-22 21:42:08

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

1) Odpočet DPH na pohonné hmoty můžete využít jen za to období, za které máte k dispozici daňové doklady o nákupu PHM a za které jste vedl knihu jízd. Kniha jízd je důkazem, že jste přijatá zdanitelná plnění (tedy PHM) použil k uskutečnění svých ekonomických činností. Pro účely daně z příjmů vyjměte evidované výdaje za PHM z daňových výdajů (odečtěte v peněžním deníku, nebo až v daňovém přiznání).

2) Pokud si chcete zachovat nárok na uplatněné odpočty DPH, tak knihu jízd nevyhazujte. Kdybyste se rozhodl knihu jízd vyhodit, tak budete muset podat dodatečné přiznání k DPH za 2. čtvrtletí, snížit nárok na odpočet o uplatněné DPH z PHM a doplatit úrok z prodlení (po snížení nároku na odpočet vám vyjde vyšší daňová povinnost, případně nižší nadměrný odpočet, která měla být odvedena nejpozději 25.7.2009).

3) Nemusíte nijak dokazovat, že auto používáte výlučně k podnikání, stačí, že to tvrdíte. Novela říká, že: Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.
To znamená, že dokud vám financové neprokáží, že auto využíváte též pro soukromé účely tak platí, že je využíváte výlučně k podnikání.

Offline

 

#3 2009-09-23 23:23:56

yks82
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Mnohokrát díky za odpověď... jen pro ujasnění...

Pokud jsem to tedy dobře pochopil, tak pro účely DPH povedu knihu jízd a u výdajů za PHM mohu uplatnit odpočet DPH - tyto výdaje následně pro účely daně z příjmů vyjmu z daňových výdajů a uplatním paušál. Tj. pro účely DPH uvedu např. PHM za 2500,- a i přesto mohu pro účely daně z příjmů uplatnit paušál 5000,-?

Offline

 

#4 2009-09-24 17:26:05

Dědek
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Chci se jen ujistit - nikde jsem to tu nenašel:

Mám soukromé auto, které využívám i k podnikání - není v OM. Uplatňuju náhradu 3,90,- za km a průměrnou cenu paliva vydanou  MF. Vzhledem k tomu, že jsem nyní i plátce DPH, rád bych odepisoval i DPH. Mohu místo průměrné ceny paliva MF použít skutečné doklady za palivo? - z nich potom odepisovat skutečně spálené palivo a také odepisovat DPH z ceny.

Děkuji za ujasnění,
Tomáš

Offline

 

#5 2009-09-28 22:28:00

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

yks82 napsal(a):

Mnohokrát díky za odpověď... jen pro ujasnění...

Pokud jsem to tedy dobře pochopil, tak pro účely DPH povedu knihu jízd a u výdajů za PHM mohu uplatnit odpočet DPH - tyto výdaje následně pro účely daně z příjmů vyjmu z daňových výdajů a uplatním paušál. Tj. pro účely DPH uvedu např. PHM za 2500,- a i přesto mohu pro účely daně z příjmů uplatnit paušál 5000,-?

Ano, je to tak.

Offline

 

#6 2009-09-30 13:45:46

Marie19499
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Prosím o odpověď:  při koupi auta v roce 2009 jako OSVČ plně pro podnikání na úvěr mohu uplatnit celé DPH ? Při roční závěrce používám možnost uplatnění 60% ,na letošní rok 80 % výdajů. Při koupi průběžně PHM si mohu DPH uplatnit? Pracuji v Německu pro plátce DPH na montáži ocelových konstrukcí a uvádím příjmy odtud do přiznání DPH jako služby osvobozené. Je to v pořádku? Jak budu muset postupovat v roce 2010?

Offline

 

#7 2009-10-03 21:57:35

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Dědek napsal(a):

Chci se jen ujistit - nikde jsem to tu nenašel:

Mám soukromé auto, které využívám i k podnikání - není v OM. Uplatňuju náhradu 3,90,- za km a průměrnou cenu paliva vydanou  MF. Vzhledem k tomu, že jsem nyní i plátce DPH, rád bych odepisoval i DPH. Mohu místo průměrné ceny paliva MF použít skutečné doklady za palivo? - z nich potom odepisovat skutečně spálené palivo a také odepisovat DPH z ceny.

Děkuji za ujasnění,
Tomáš

Pro účely daně z příjmů použijete doklady o nákupu paliva pouze k doložení ceny PHM, nákup (pokud jej budete evidovat) bude nedaňovým výdajem. Náhradu za spotřebované PHM budete i nadále počítat podle stejného vzorečku (průměrná spotřeba podle TP * počet ujetých km).

Pro účely daně z přidané hodnoty použijete doklady o nákupu PHM jako daňový doklad, pomocí kterého uplatňujete nárok na odpočet DPH. Daňový doklad dokonce ani nemusí být zaúčtován, nebo evidován v daňové evidenci, stačí jej zaevidovat podle § 100 ZDPH (například v tzv. záznamní povinnosti).
Upozorňuji, že je třeba vést knihu jízd, nebo jinou evidenci, ze které bude zřejmé, že jste přijatá plnění (z PHM) použil pro uskutečnění své ekonomické činnosti.

Offline

 

#8 2009-10-05 06:08:02

mertas
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Paušální uplatnění nákladů se týká výlučně pohonných hmot? Tzn. pneu,oleje a servis uplatňuji mimo tento paušál?

děkuji za upřesnění

Offline

 

#9 2009-10-05 10:51:30

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Paušální výdaj na dopravu zahrnuje PHM a parkovné. Ostatní výdaje si uplatníte mimo paušál.

Offline

 

#10 2010-03-20 10:23:04

milosav
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Dobrý den, prosím o radu- mám auto jen pro potřebu podnikání, vedu knihu jízd,provádím odpisy, platím silniční daň a pojištění. Mohu pro daň z příjmu roku 2009 odečíst náklady na benzin bez DPH, uplatnit paušál
60.000,- Kč a ostatní výdaje včetě odpisů uplatnit ve 100% výši.  Děkuji za odpověd

                                                                                                                                milosav

Offline

 

#11 2010-03-20 12:53:51

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Zaúčtované /evidované/ náklady /výdaje/ na benzín a parkovné vyjmete ze základu daně a místo nich si daňově uplatníte paušální výdaj na dopravu. Pokud auto používáte výhradně pro podnikání, pak si ostatní výdaje včetně odpisů uplatníte v plné výši, nemáte povinnost je krátit z titulu užívání vozidla pro osobní potřebu.

Offline

 

#12 2010-07-26 16:05:05

standabenes
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Je zde uvedeno že mohu odepsat DPH z PHM u soukromého vozidla ale na jiných stránkách je zase uveden opak, viz citace "používá-li podnikatel své soukromé vozidlo tak mu nevzniká v žádném případě nárok na odpočet DPH na vstupu u plátce DPH. To platí jak pro situaci ceny PHM v prokázané výši, tak i v situaci použití průměrných cen."

Kde je pravda?

Mohu tedy ano nebo ne, používat své soukromé vozidlo k podnikání s tím že budu počítat amortizaci a průměrnou náhradu paliva a budu uchovávat doklady za PHM jen pro odečet DPH ve čtvrtletním přiznání k DPH?

Ještě otázka, je lepší mít vozidlo vedené jako soukromé nebo ho raději vložit do podnikání(do OM)?

Děkuji.

Offline

 

#13 2010-07-27 22:47:00

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Toto je diskusní fórum a jednotlivé příspěvky jsou pouze vyjádřením osobního názoru diskutujícího. Jednoznačnou a důvěryhodnou odpověď vám dá daňový poradce.

Obecně lze říci, že u nových vozidel, která ještě nevyžadují příliš oprav, je výhodnější nechat je mimo obchodní majetek.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB