Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-21 15:37:11

Jana29
Host

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, chci se zeptat na přivýdělek na rodičovské dovolené. Můžu pracovat na noční směny? A jestli ano, jakou mám uzavřít smlouvu? Jako brigádník? Děkuji za odpověď, Jana.

 

#2 2009-02-11 08:24:00

JANAA
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Prosím o radu, zaměstnankyně je na rodičovské dovolené, nemá od zaměstnavatele z HPP žádný příjem, prohlášení má podepsáno. Uzavřela s tímtéž zaměstnavatelem pracovní smlouvu na druhý pracovní poměr, z něhož jí plyne příjem 1500 hrubého měsíčně. Smí se uplatnit měsíčně odpočet 2070 z druhého prac. poměru, když z HPP příjmy nejsou, a je to stále jeden a též zaměstnavatel? Děkuji, Jana

Offline

 

#3 2009-02-11 22:26:07

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Samozřejmě, že může:-)
Prohlášení se vztahuje ke všem příjmům, které pobírá od jednoho plátce (zaměstnavatele), takže nerozlišujete druh pracovního poměru.

Offline

 

#4 2009-04-01 18:47:14

miruska.j
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, chci se zeptat, zda platí pravidlo (bohužel si nepamatuji zákon) když zaměstnankyně má přivýdělek u stejného zaměstnavatele při rodičovské dovolené, tak při výpočtu další mateřské dovolené nemůže být výše vyměřovacího základu nižší než u té předchozí mateřské dovolené. Pokud by byla, vypočítává se z té předchozí. Myslím, že to stále platí, ale nemůžu to nikde najít. Jenom na příloze k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství je na druhé straně bod g - který mi to dle mého názoru potvrzuje - proč by se to tam jinak vyplňovalo. Protože částka z přivýdělku - kdy si zaměstnankyně vydělala například jen 3 - 5000 měsíčně by byla směšná a stejně by to museli doplácet do rodičáku. Předem děkuji za info.

Offline

 

#5 2009-04-24 22:21:46

danula
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den,do konce měsíce 11/O9 jsem na MD,ale můžu si  přivydělat asi 7OOO,-KČ měsíčně.Jakou nejlepší smlouvu uzavřít se zaměstnatelem a kolik budou odvody.Děkuji

Editoval danula (2009-04-24 22:22:19)

Offline

 

#6 2009-04-27 21:49:51

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Nejlépe dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Jste omezena pouze 150 hodinami ročně.

Offline

 

#7 2009-08-24 14:39:34

Hedvi
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Chci začít pracovat na půl úvazku u jiného zaměstnavatele, než s kterým mám uzavřenu pracovní smlouvu před odchodem na rodičovskou dovolenou. Mám zajištěno hlídání dvouletého dítěte, takže bych stále byla na rodičovské dovolené a pobírala příspěvěk.
Vzhledem k tomu, že bych měla plat asi 6000 měsíčně, mám jinou možnost než uzavřít s novým zaměstnavatelem Dohodu o pracovní činnosti nebo mohou existovat souběžně dvě pracovní smlouvy? Jak postupovat, když jsem již podepsala daňové prohlášení u původního zaměstnavatele?

Offline

 

#8 2009-08-26 20:54:32

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Můžete mít více pracovních poměrů současně, institut vedlejšího pracovního poměru už byl zrušen. Myslím, že zpočátku byste mohli uzavřít DoPP, ať zbytečně neodvádíte ZP a SP a až vyčerpáte zákonem povolených 150 hodin, tak uzavřít DoPČ, nebo pracovní poměr. Daňové prohlášení můžete mít podepsané ve stejném čase jen u jednoho zaměstnavatele, takže druhý zaměstnavatel vám nebude moci uplatnit slevy na dani. Snažte se, aby měsíční hrubá mzda byla vyšší, než 5 tis. Kč, pak vám bude příjem zdaněn zálohovou daní. Po skončení roku buď požádáte svého prvního zaměstnavatele o roční zúčtování daní, nebo si sama podáte daňové přiznání, odvedená daň by se vám zase vrátila.

Offline

 

#9 2009-10-22 12:03:11

iri
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené za 3.800,- kč. Kolik si mohu brigádně za rok vydělat kč, abych nemusela odvádět daně ? Děkuji za odpověď

Offline

 

#10 2009-11-11 12:27:55

srenca
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala jak je to se zdravotním a sociálním poplatkem, když jsem na rodičovské dovolené a zároveň mám podepsanou u svého zaměstnavatele Dohodu o pracovní činnosti. Jediné co vím, že za mě musí také platit zdravotní a sociální poplatky. Jen by mě zajímalo, zda to i nadále za mě platí stát a nebo to zaměstnavatel zrušil a odvádí to jen on. Dále by mě zajímalo do kolika korun si můžu na této Dohodě přivydělat, když jsem na rodičovské dovolené. Nemůže se stát, že by mi sebrali rodičovský příspěvek, když mám tuto dohodu? Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#11 2009-11-11 22:10:04

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Zdravotní pojištění za vás platí stát i zaměstnavatel. Sociální pojištění za vás platí pouze zaměstnavtel. Při rodičovském příspěvku si můžete přivydělávat neomezeně.

Offline

 

#12 2010-02-01 22:48:06

Jitula
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, v letošním roce jsem pobírala rodičovský příspěvek od mého zaměstnavate a zároveň jsem u jiného zaměstnavatele uzavřela pracovní poměr na dobu určitou (1 rok). Mám 1,5 roční dítko, s hlídáním mi pomáhá babička.Musím si sama podat daňové přiznání (souběh činností)? a případně jaké všechny povinnosti mi z toho vyplývají? Stačí získat od svých zaměstnavatelů potvrzení o příjmech nebo potřebuji ještě nějaká potvrzení ze sociálky apod. Děkuji za odpověď. J.

Offline

 

#13 2010-02-19 21:31:21

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Rodičovský příspěvek (dávku státní sociální podpory) vám nevyplácí zaměstnavatel, ale stát. Pokud jste tedy měla pouze příjem z pracovního poměru na dobu určitou, tak nemáte povinnost podat daňové přiznání.

Offline

 

#14 2010-02-25 11:11:01

Utena
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den. V roce 2009 jsem po celých 12 měsíců pobírala rodičovský příspěvek. Od poloviny září jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem podepsala "prohlášení". Za tyto 3,5 měsíce jsem vydělala 29 tis. Kč. Znamená to tedy, že musím podat daňové přiznání a pokud ano, mohu si v něm uplatnit odpočet úroků z hypotéky a slevu na děti za 12 měsíců? Děkuji

Offline

 

#15 2010-03-04 23:01:11

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Pokud vám zaměstnavatel provede roční zúčtování daně, tak nemusíte podávat daňové přiznání. Jestli jste nestihla včas požádat (do 15.2.2010), tak si můžete sama podat přiznání do 31.3.2010. V přiznání sice můžete uplatnit odečet úroků z hypotéky a daňové zvýhodnění na vyživované děti za celých 12 měsíců, ovšem pouze do výše daně. Podívejte se na výplatní pásky, zda vám vůbec byla sražena záloha na daň a jak vysoká. Na daňový bonus na vyživované děti (vrácení daně od FÚ) nemáte, bohužel, nárok, neboť jste neměla příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (48.000,- Kč).

Offline

 

#16 2010-03-22 13:11:27

Martina79
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den
jsem na MD a mámm možnost nastoupit do práce na hlavní pracovní poměr,kolik hodinměsíčně mohu pracovat,abych nepřišla o peníze od státu.
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem Martina

Offline

 

#17 2010-03-23 14:20:49

pavliste
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a budu nastupovat do svého zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti, kolik hodin můžu max. odpracovat měsíčně a jaký je strop výše výdělku, abych nemusela příjem danit? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#18 2010-06-15 13:44:27

Ditulinda
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, někdě jsem slyšela, že při rodičovské dovolené se nesmí nastoupit na VPP ke stejnému zaměstnavateli. Je to pravda nebo si mohu u něho normálně přivydělávat? Děkuji

Offline

 

#19 2010-06-16 04:56:01

JANAA
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Můžete nastoupit ke stejnému zaměstnavateli, sepíše s vámi pracovní smlouvu, kde bude napsáno že se jedná o druhý pracovní poměr ve firmě. Jana

Offline

 

#20 2010-06-20 23:18:06

Eweliina
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Zvažuji přivýdělek formou internetového prodeje dětského secondhandového oblečení. Nákup by byl z velkoobchodu, co by se velikostně hodilo pro mé děti by jsme rádi nosili a zbytek bych jednotlivě nabídla k prodeji. Času ale moc není, takže v žádném velkém měřítku, výši přivýdělku dopředu neodhadnu, tipuji max. 2-3 tis. měsíčně. Je možné si do nějaké výše při mateřské takto přivydělávat bez ŽL nebo je nutný? Děkuji.

Offline

 

#21 2010-09-23 08:50:04

verus
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den,měla bych nějaké otázky.Jsem na rodičovské dovolené z 2,5letou holčičkou,teď mám možnost si přivydělat,ale u jiného zaměstnavatele,než od kterého jsem nastoupila na mateřskou(smlouvu mám na neurčito).U druhého zaměstnavatele nastoupim na Dohodu o pracovní činnosti a zatim jen od řijna do konce roku.U jakého zaměstnavatele mám mít podepsané daně za rok 2010 a kdo za mě platí sociální a zdravotní?Děkuji

Offline

 

#22 2010-09-28 23:12:21

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Pokud vám první zaměstnavatel nezúčtovává žádné příjmy, tak podepište prohlášení u druhého zaměstnavatele. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí (ale započítává se vám náhradní doba pojištění), plátcem zdravotního pojištění je stát.

Offline

 

#23 2011-08-29 17:27:09

ZdenkaNena
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jsem na MD a čekám další dítě a pobírám jen rodičovský příspěvek od sociálky. Napadlo mě zda si mohu přivydělávat masážemi svých známých a kamarádu , jednalo by se o pár korun za měsíc. Musím mít ŽL? a od jaké částky musím platit daň? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#24 2011-09-05 22:22:15

Zdena
Moderátorka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Není důležitá výše příjmů, ale soustavnost. Pokud budete provádět masáže opakovaně, tak byste měla mít živnostenské oprávnění. Při příjmu pár korun za měsíc byste neplatila daň, ale budete se muset přihlásit u své zdravotní pojišťovny a na OSSZ jako osoba samostatně výdělečně činná, ročně podávat přehledy o příjmech a výdajích, zaplatit zdravotní pojištění, v případě vyšších příjmů i sociální pojištění.

Offline

 

#25 2011-09-07 10:32:52

Martyna
Člen/ka

Re: Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dobrý den,
nyní jsem na RD a ráda bych dělala pro mého zaměstnavatele práci kterou mám v prac. smlouvě. Předpokládám, že tedy není možné sepsat DPP a budu muset mít nějaký zkrácený úvazek a tudíž odvody na zdravotní a sociální- je tomu tak ? Ještě by mi zajímalo zda po dobu práce musím prokázat,že se mi někdo jiný stará o dítě?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB