Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-12 15:03:24

lucie71x
Člen/ka

důchodce a podnikání

Dobrý den,

ptám se za maminku, která pobírá řádný starobní důchod. Nyní má nabídku administrativní práce na "mandátní smlouvu".  Pochopila jsem, že musíme jít za živ. úřad, založit volnou živnost ( bod.70) , zaplatit poplatek, vyplnit jednotný formulář .
... není mi jasné zda maminka bude platit sociální, zdravotní pojistné nebo jen daň z příjmu ... a tu platit jakou formou? zálohově? v jaké výši? a zda může uplatnit paušální výdaje? ... bude dělat doma i v té firmě - tam bude dojíždět autem.  Pokud lze uplatnit paušální výdaje, musí se nějak dokládat? nebo jakou formou se to vlastně dělá? Velmi se omlouvám za pravděpodobně jednoduchý dotaz, ale toto je pro nás absolutní novinka a  nechtěly bychom cokoliv zanedbat a mít následné problémy.
Velmi Vám předem děkuji za informace a Váš čas.

Offline

 

#2 2010-01-13 21:32:28

lucie71x
Člen/ka

Re: důchodce a podnikání

Tak, ještě jednou ...konečně jsem zorientovala na serveru a na spoustu věcí jsem si odpověděla ... takže se omlouvám za první "hloupý dotaz".
...vyvodila jsem závěr , že zálohy na sociální, zdravotní pojištění matka platit nebude - jde o  vedlejší činnost ( má důchod).
Po skončení roku 2010 si od celkových příjmů odečte paušální výdaje ( 60% ) a zjištěný zisk, pokud bude vyšší než hranice 56 532 kč zdaní takto : dph 15%, zdravotní 6,75% , sociální 14,6% . Pokud bude nižší, neplatí nic.

Prosím Vás jen o ujištění, zda tuto problematiku konečně chápu a zda, když od příjmů odečte paušální výdaje, může ještě odečíst paušál na auto ( 4000 kč měsíčně) nebo tento je zahrnut v těch paušálních vydajích - není mi to zcela jasné.

Děkuji předem a velmi prosím o odpověď a zároveň posílám omluvu, jestli je dotaz špatně umístěn.

Offline

 

#3 2010-01-13 22:34:32

Zdena
Moderátorka

Re: důchodce a podnikání

V prvním roce podnikání maminka nebude platit žádné zálohy.

Zdravotní pojištění: pojistné za rok 2010 doplatí až v roce 2011 podle rozdílu příjmů a výdajů. Například: příjmy 100.000 ? výdaje 60.000 (60%), rozdíl = 40.000, pojistné zdravotní = 2.700,- Kč.  V roce 2011 (po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010) bude platit zálohy na pojistné ve výši 225,- Kč/měs.

Sociální pojištění: pokud by za rok 2010 vykázala základ daně z podnikání vyšší, než 56.900,- Kč, tak by doplatila pojistné za rok 2010 (pojistné by zaplatila z celého základu daně, nikoliv jen z částky, která překračuje rozhodnou hranici pro povinnou účast na důchodovém pojištění) a v roce 2011 by musela platit zálohy. Pokud vykáže základ daně nižší, například 40.000 Kč, tak nebude doplácet nic, ani nebude muset v roce 2011 platit zálohy. 

Daň z příjmů: v prvním roce podnikání neplatí žádné zálohy, v dalším roce až v případě, že by měla daňovou povinnost vyšší, než 30 tis. Kč a to snad nehrozí:-)
Pokud si od příjmů odečte paušální výdaje, tak už neodečítá nic jiného. Všechny myslitelné výdaje už jsou zahrnuté ve výdajovém paušálu.

Offline

 

#4 2010-01-14 08:57:15

lucie71x
Člen/ka

Re: důchodce a podnikání

Paní Zdeno,

velmi Vám děkuji za odpověď. Už to všechno chápu. :-) 

Jen mi není jasné, proč poživatel starobního důchodu musí platit sociální pojištění? daň z příjmů - to je jasné. Zdravotní snad ještě taky chápu , ale to sociální? na co jim to je?
řekněme že příjem bude mít třeba jen 5 měsíců nebo celý rok , je v tom rozdíl?
Může v některém případě požádat o vrácení částky, pokud se tím nenavýší důchod?

Offline

 

#5 2010-01-15 22:21:25

Zdena
Moderátorka

Re: důchodce a podnikání

Pokud maminka bude mít na OSSZ nahlášené podnikání celý rok, tak se jí bude počítat 12 měsíců samostatné výdělečné činnosti bez ohledu na to, zda v jednotlivých měsících měla příjmy. Tím se zvyšuje předpoklad, že nedosáhne rozhodné hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ. Pokud by překročila hranici a musela zaplatit pojistné, tak jí nikdo peníze nevrátí.

Od roku 2010 je určitá možnost, že se mamince navýší důchod. Podrobněji na stránkách ČSSZ:
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojiste … uchody.htm
hledejte:
Zvyšování procentní výměry při výkonu výdělečné činnosti po vzniku nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1, 2, 3 zdp

Offline

 

#6 2010-01-28 15:29:59

DanaW
Člen/ka

Re: důchodce a podnikání

Dobrý den.
Potřebuji zjistit jak mám pokračovat v účetnictví. Jsem OSVČ - masérství a v roce 2009 jsem v 5.měsíci nastoupil do důchodu. Je pro mě výhodné paušální výdaje? Vzhledem k tomu že pobírám důchod, tak mám podnikání jako vedlejší a můj zisk nepřevyšuje 56 000,-. Musím za rok 2008 podat dodatečné daňové přiznání, i když nemám žádné pohledávky, závazky, ani zásoby? Moc děkuji za odpověď. Jaroslav.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB