Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-01-21 17:25:12

Zuzka
Host

Daňové přiznání

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně podání daňového přiznání.
Nikdy jsem si přiznání nevyřizovala, takže nemám ponětí co všechno potřebuju. Od 15.1.2007 do 31.10.2007 jsem byla zaměstnána (hned po studiu) v ČR. Pak jsem odjela do zahraničí kde momentálně žádne příjmy nemám. V předchozí práci mi bylo sděleno, že mi d.přiznání nezpracují protože jsem u nich nebyla zaměstnána po dobu jednoho roku.
Moc se mi nehodí vracet se teď do Čech, tak by mě zajímalo zda je možné si to všechno vyřídit ze zahraničí. Zda bych si jenom mohla z internetu stáhnout formulář a podepsaný ho poslat poštou na příslušný finanční úřad. (předpokládám, že na ten pod který spadám vzhledem ke svému trvalému bydlišti a ne místu zaměstnání).
Dál jsem se dozvěděla, že se nějaké další formuláře posílají na sociální úřad a zdravotní pojišťovnu. Podávám je taky, i když jsem byla jenom zaměstnanec bez dalších příjmů z podnikání? Zdravotní pojištění si od toho 31.10.2007 platím sama (v zastoupení) přímo na podatelně VZP.

Snad jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně a moc předem děkuji za jakoukoliv odpověď a radu. Zuzka

 

#2 2008-01-21 23:37:48

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Povinnost podat daňové přiznání upravuje § 38g zákona o daních z příjmů. Pokud jste měla v roce 2007 příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele, u kterého jste podepsala prohlášení k dani - takový růžový dvoulist - (případně od více po sobě  jdoucích zaměstnavatelů, nikoliv např. od dvou zaměstnavatelů souběžně) a žádné příjmy v zahraničí, tak nejste povinna podávat přiznání k dani z příjmů.
Pokud byste chtěla podat přiznání dobrovolně, vyžádejte si od zaměstnavatele /ů/ potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje z potvrzení opíšete do formuláře daňového přiznání a odešlete místně příslušnému finančnímu úřadu podle místa svého trvalého bydliště. Máte na to asi 3 roky času.
Vůči zdravotní pojišťovně, ani správě sociálního zabezpečení nemáte žádné povinnosti, protože jste nevykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Odvody pojistného za zaměstnance zajišťují zaměstnavatelé.

Offline

 

#3 2008-01-22 15:12:28

Zuzka
Host

Re: Daňové přiznání

Děkuji za odpověď.
U zaměstnavatele jsem žádný růžový papír nepodepisovala ( teda aspoň si na to nevzpomínám). Proto jsem si to chtěla vyřídit sama. Všude jsem četla, že se musím s tím vyplněným formulářem osobně dostavit na fin. úřad. Ale pokud by to šlo poslat poštou, případně pokud bych na to měla tři roky, tak by to můj problém vyřešilo.

 

#4 2008-01-23 00:14:22

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Pokud měl zaměstnavatel vlastní mzdovou účetní, tak vám s největší pravděpodobností dala podepsat prohlášení před první výplatou kvůli uplatnění základní slevy na poplatníka. Nemusel to být zrovna růžový dvoulist, firma možná používá svoje formuláře.
Jestli máte možnost nechat si poslat potvrzení o zdanitelných příjmech do ciziny, tak nebude problém vyplnit  daňové přiznání v šabloně, například na níže uvedené adrese a poslat svému FU poštou.

http://www.finance.cz/dane-a-mzda/danov … prijmu-fo/

Vyberte Přiznání k dani z příjmů fyzických osob v Excelu.

Po výpočtu by vám měl vyjít přeplatek na dani:-)

Offline

 

#5 2008-01-23 15:08:07

Zuzka
Host

Re: Daňové přiznání

Firma měla svou mzdovou účetní, tak jsem snad teda něco podepisovat musela. Nicméně mi stejně to potvrzení o zdanitelných příjmech pošlou, tak si to pak už vyřídím sama. Moc děkuji za pomoc a snad to už všechno proběhne v pořádku.

 

#6 2008-01-23 19:18:05

esterka
Host

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jestli si může osoba spolupracující ve svém daň.přiznání uplatnit  dary, které jsou psané na OSVČ se kterou pracuje a dělí si sní výdaje a příjmy na 50%?

 

#7 2008-01-25 21:02:32

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Dary uplatňuje ten, kdo je poskytl. Se spolupracující osobou se dělí jen o příjmy a výdaje, nikoliv o nezdanitelné části základu daně - například poskytnuté dary.

Offline

 

#8 2008-01-30 17:08:41

Marta
Host

Re: Daňové přiznání

Dobrý den,

chci se zeptat zda a jak do dańového přiznání zahrnout peníze z dohody o provedení práce (10000,- hrubého, sraženo 20% ). Šlo o jednorázovou akci, jinak jsem zaměstnána. Děkuji za odpověď.

 

#9 2008-01-30 23:55:29

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Měla byste podat daňové přiznání, měla jste dva plátce zálohové daně současně. Někdo podá, někdo ne:-))

Offline

 

#10 2008-02-03 21:47:58

Lenka K
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, do listopadu 2007 (zhruba od června 2006 do listopadu 2007) jsem byla zaměstnaná a v prosinci vedena v evidenci Úřadu práce. Nyní bych chtěla využít roční zúčtování daně. Můžu si ho udělat sama podáním daňového přiznání, kde bych vypsala pouze údaje z potvrzení o příjmech? A ještě zda příjmy z úřadu práce jsou zdanitelné?

A ještě jednu otázečku prosím, pokud by mi vyšel doplatek musím ho uhradit? Děkuji

Offline

 

#11 2008-02-03 22:39:25

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Daňové přiznání si můžete podat sama, povinnou přílohou bude potvrzení zaměstnavatele/ů/ o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň. Příjmy z úřadu práce jsou osvobozeny od daně z příjmů a do přiznání se neuvádějí. Pokud by vám vyšel v přiznání doplatek, pak ho musíte uhradit. Jestli jste ale měla pouze příjmy ze zaměstnání, tak vám spíš vyjde přeplatek, protože si uplatníte základní slevu na poplatníka za celý rok 2007, tedy i za prosinec.

Offline

 

#12 2008-02-04 21:23:33

Lenka K
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Děkuji moc za odpověď, termín podání přiznání je i pro mě koncem března, i když jde v podstatě o roční zúčtování? Děkuji

Offline

 

#13 2008-02-04 21:30:34

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Jestliže si podáváte daňové přiznání sama, pak pro vás platí termín do konce března (případně až do konce června, pokud máte daňového poradce). Kdybyste žádala o roční zúčtování daní svého posledního zaměstnavatele, pak byste to měla stihnout do 15. února.

Offline

 

#14 2008-02-05 09:37:49

jahoo
Host

Re: Daňové přiznání

Dobrý den,
dělám daňové přiznání procentem z příjmu. V letošním roce budu mít nezaplacené pohledávky. Bude můj daňový základ pouze příjmy uhrazené, nebo i příjmy neuhrazené? Děkuji.

 

#15 2008-02-05 10:43:09

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Pouze ty uhrazené.

Offline

 

#16 2008-03-04 20:51:34

Jana Poledníková
Host

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, chtěla bych se poradit s daňovým přiznáním, kdy od ledna do srpna jsem byla nezaměstnaná, ale v období 1.2. - 31.7. jsem měla pracovní smlouvu na 17,5 hodiny týdně se mzdou 3900,- Kč měsíčně. A nyní nevím, jak mám toto zahrnout do daňového přiznání, když od zaměstnavatele jsem obdržela potvrzení o zdanitelných příjmech ..., kde je uveden úhrn příjmů, dále je uveden úhrn pojistného ve výši 6246,- Kč a pojistné sražené nebo uhrazené poplatníkem z příjmu ve výši 6246,- Kč, zálohy na daň nebyly sraženy žádné. Dále ja tam uvedeno, že jsem podepsala prohlášení na zdaňovací období. Chtěla bych vědět, zda mám tento příjem zahrnout do daňového přiznání.

 

#17 2008-03-04 21:12:43

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Ano, částky z potvrzení zapište do daňového přiznání (řádky 31, 32 a 34), pokud je podáváte. Pokud jste zaměstnaná, tak vám mohl poslední zaměstnavatel provést roční zúčtování daně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB