Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-04 12:04:12

Jaroslav Kuchynka
Host

info pro zacinajiciho podnikatele

Dobrý den
Jmenuji se Jaroslav Kuchynka a chtel bych vas pozadat o radu v oblasti podnikani.
Momentálně dokoncuji rekonstrukci rodinneho domku po mem dedovi.
V jedne casti budu bydlet a druhou chci pronajímat ( 3 pokoje ? cca 8 luzek ).
Poradte mi prosim co vsechno je třeba zaridit a jestli je nutne zridit si zivnost.
V pripade pronajmu to pry není třeba.
Mam obavy z papirovani a vedeni ucetnictvi, ale nechci podnikat na cerno!
Z me strany se jedna o poskytovani ubytovacích sluzeb priblizne na dobu letnich prazdnin tzn. cca 2 mesice v roce ( objekt není vytapen )
Není a ani v budoucnu to nebude moje hlavni vydelecna cinnost, pouze privydelek.
Momentálně nejsem nikde zamestnan ( radne platim zdravotni a socialni pojisteni) a od podzimu uvazuji o praci v zahradnici.
Dekuji za vas cas a ochotu.
Na brzkou odpověď se tesi a pripadne dotazy a nejasnosti rad zodpovi
Jaroslav Kuchynka

 

#2 2008-08-06 21:25:52

Zdena
Moderátorka

Re: info pro zacinajiciho podnikatele

Zřejmě nejjednodušším řešením by pro vás byl pronájem. Pouze pronajímáte část nemovitosti, například 3 pokoje a to je vše, neposkytujete žádné další služby, spojené s ubytováním. Nájemník je samostatný - sám si vaří, sám si pere .... uklízí, čistí si zuby a tak podobně:-)
V případě pronájmu opravdu nepotřebujete živnostenský list, pouze jednou za rok vyplníte daňové přiznání. Bude se jednat o příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů. K docíleným příjmům si můžete uplatnit výdaje dvěma způsoby, buď ve skutečné výši, nebo (bez jakéhokoliv papírování a prokazování) ve výši 30% příjmů. Pokud by vám nevadilo, že možná odvedete státu na dani z příjmů o pár korun víc, než je nezbytně nutné, pak mohu vřele doporučit druhý způsob - paušální výdaje. Z příjmů z pronájmu se neodvádí žádné zdravotní, ani sociální pojištění.
Pokud byste se rozhodl pro evidování skutečných výdajů a hodlal uplatňovat odpisy rodinného domu, pak je nutné ještě před zahájením pronájmu nemovitost ocenit. Způsob stanovení vstupní ceny by záležel na tom, kdy a jakým způsobem jste nemovitost nabyl - více v § 29, odst. 1 zákona o daních z příjmů. Skutečné výdaje (například opravy, spotřeba energií) je ale třeba krátit v poměru, v jakém je nemovitost využívána pro osobní užívání a k pronájmu.

Pronájem můžete poskytovat též na základě živnostenského oprávnění k ubytovacím službám. Pokud si pořídíte ŽL, pak budete moci uplatnit vyšší výdajový paušál - 50%, případně budete uplatňovat skutečné výdaje. Dřív, než se necháte zmámit vidinou vyššího výdajového paušálu, vás chci upozornit, že příjmy ze živnosti podléhají zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Pokud byste provozoval živnost jen 2 - 3 měsíce v roce, tak byste neměl zapomenout oznámit pojišťovnám nejen zahájení, ale hlavně přerušení provozování živnosti. Jinak byste také mohl na pojistném odvést víc, než jste vydělal na poskytování ubytovacích služeb.
Každý rok byste pak podával kromě daňového přiznání (přiznával byste příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů) také přehledy o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB