Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-02-03 10:38:09

Marty_99
Člen/ka

Registrace k DPH ve smíšeném obchodě

Dobrý den,
mám malý smíšený obchod na vesnici a v prosinci u mě došlo k překročení hranice 1.000.000,- Kč pro registraci k DPH.

Teď by mě zajímalo:
1) plátcem daně se stávám od března a nebo až od dalšího čtvrtletí?
2) jak to prakticky provádět, aby doklady vystavované zákazníkům splňovaly všechny podmínky. Opravdu každý doklad, který mi vyjede kasa musí obsahovat veškeré náležitosti?
3) bude pro účetní pro správné zaúčtování stále stačit denní soupiska tržeb (s tím, že jí tam vyčíslím částky bez a včetně DPH)?

Moc vám děkuji.

MR

Offline

 

#2 2012-02-03 12:34:00

JANAA
Člen/ka

Re: Registrace k DPH ve smíšeném obchodě

Přihlášku - registraci k DPH jste měla podat k 15.1.2012, plátcem se stáváte od prvního dne třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste překročili obrat, tzn od 1.3.2012 jste plátce. Jana

Offline

 

#3 2012-02-05 12:30:58

Zdena
Moderátorka

Re: Registrace k DPH ve smíšeném obchodě

Pokud prodáváte zboží běžným občanům (osobám nepovinným k dani), tak nejste povinni vystavovat daňové doklady.

Pokud by zákazník (jakýkoliv, občan nebo podnikatelský subjekt) požádal o doklad a účtovaná částka nepřesáhla 10 tis. Kč včetně daně, tak stačí vystavit zjednodušený daňový doklad. Povinné náležitosti ZDD podle § 28/4 zákona o DPH:
(4) Zjednodušený daňový doklad musí obsahovat
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
b) daňové identifikační číslo plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
c) evidenční číslo daňového dokladu,
d) rozsah a předmět zdanitelného plnění,
e) datum uskutečnění plnění nebo datum přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve,
f) základní nebo sníženou sazbu daně,
g) částku, kterou plátce získal nebo má získat za uskutečňované zdanitelného plnění celkem.

Tyto podmínky splní obyčejný paragon, který koupíte v papírnictví. Ale možná všechny uvedené údaje vyjede i kasa.

Offline

 

#4 2012-02-06 14:51:17

Marty_99
Člen/ka

Re: Registrace k DPH ve smíšeném obchodě

Děkuji za příspěvek. Ještě by mě zajímalo, jakým způsobem evidovat tržby. Bude stačit, když si při markování na kase označím zboží příslušnou sazbou a pak vyhotovím soupis za celý den, který bude obsahovat základy daně a daň pro obě sazby? A jak by vlastně formálně takováto denní soupiska tržeb měla vypadat? Jsou pro ni předepsané nějaké náležitosti?

Offline

 

#5 2012-02-06 21:26:40

Zdena
Moderátorka

Re: Registrace k DPH ve smíšeném obchodě

Podle mého názoru by měla stačit evidence tržeb tak, jak ji popisujete. Nevím o žádných předepsaných náležitostech pro denní soupisku tržeb.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB