Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-08-17 13:51:30

cateli
Člen/ka

zaměstnání invalidy

Dobrý den, prosím o radu. Potřebuji od září zaměstnat paní, která má uznanou částečnou invaliditu. Co všechno to pro mě obnáší? Vím,že má nárok na slevu na dani, ale jak je to se ZP a SP? Děkuji.

Offline

 

#2 2011-08-22 13:55:59

Zdena
Moderátorka

Re: zaměstnání invalidy

Sociální pojištění počítáte stejně jako u ostatních zaměstnanců (není stanoven žádný minimální vyměřovací základ, ze kterého byste musela odvést pojistné bez ohledu na dosažený příjem).

Plátcem zdravotního pojištění bude i stát, takže nemusíte odvádět pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (z minimální mzdy), ale jen ze skutečného příjmu. Nechejte si od zaměstnankyně předložit rozhodnutí o přiznání invalidity, abyste měla podklad pro případnou kontrolu zdravotní pojišťovny. Na hromadném oznámení pro zdravotní pojišťovnu přihlásíte kódem P a D.

Offline

 

#3 2016-03-05 16:33:01

jedle
Člen/ka

Re: zaměstnání invalidy

Prosím o pomoc, sro zaměstnává invalidního zaměstnance (první stupeň). Jak na výpočet slevy na dani, když má 7h prac dobu, odpracováno 194 dní, 20 dní dovolené, 8 placených svátků a 55 dní nemoci?
Motám se v té nemoci, na kolik dnů mám právo? V zákoně píšou - dny náhrady mzdy (platí zaměstnavatel) dny nemocenské z titulu nem. pojištění (myslím si, to co platí socka) i ty tři dny, co neplatí nikdo....
Jak to prosím je?
Děkuji moc.

Offline

 

#4 2016-03-05 18:56:01

Zdena
Moderátorka

Re: zaměstnání invalidy

Podle mého názoru i ty první tři dny, co neplatí nikdo.

Pročtěte článek zde:
http://www.danarionline.cz/archiv/dokum … rch_query=

a pokyny zde:
http://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr … p_2015.pdf

Offline

 

#5 2016-03-05 19:11:08

jedle
Člen/ka

Re: zaměstnání invalidy

Zdeni, děkuju za názor, myslím si to samé.. jenže mě zviklala kolegyně, která tvrdí, že by se mělo počítat pouze 3 + 14 (bez sobot a nedělí), tzn. když mám podle mzdového listu 55 dní nemoci, tak mohu max 17 (navíc bez sobot a nedělí)... nezdá se mi to... myslím si, že pokud není žádná jiná absence (neomluvené volno, civilní, vojenská služba, mateřská, veřejné služby), prostě pokud pouze řádně chodil do práce, měl dovolenou, byl nemocný a byly státní svátky, tak mám právo na plnou slevu - samozřejmě přepočtenou na fond pracovní doby, když má zkrácený úvazek...
Kolegyně tvrdí, že míchám dávky a daně - tzn. že to evokuje najít si id, zaměstnat ho, poslat na neschopenku (šetřím na mzdových nákladech) a čerpat slevu... já zase tvrdím, že zaměstnání id mě k něčemu zavazuje, takže tu slevu beru jako podporu zaměstnavatelů k zaměstnávání těchto zdravotně znevýhodněných lidí, kteří mají jinak problém najít si zaměstnání k jejich zdr. stavu....
Děkuji moc za názor.

Offline

 

#6 2016-03-05 20:27:08

Zdena
Moderátorka

Re: zaměstnání invalidy

Dobrý večer, souhlasím s Vámi. Pokud neměl jiné absence, tak máte nárok na plnou slevu (v tomto případě přepočtenou na fond pracovní doby).

Offline

 

#7 2016-03-05 20:29:35

jedle
Člen/ka

Re: zaměstnání invalidy

Děkuji moc a hezký večer.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB