Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-08-10 15:43:06

kalcikova
Člen/ka

DPH

manzel zacal podnikani - hlavni. Pro slovenskou firmu se sidlem na Slovensku (Bratislava) pracuje v Jeně (Německo). Fakturovat bude na Slovensko - prace je jako programator na ŽL. Musi se prihlasit k placeni DPH? Dekuji za odpoved

Offline

 

#2 2011-08-22 22:00:01

Zdena
Moderátorka

Re: DPH

Ano, manžel se bude muset přihlásit k placení DPH, neboť poskytuje službu, u které se místo plnění přechýlí za objednatelem na Slovensko. Předpokládám, že slovenská firma je plátcem a nemá provozovnu v Německu. Registrace podle ustanovení § 94 odst.11 zákona o DPH, kopíruji:

Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.

Slovenské firmě bude fakturovat bez DPH s upozorněním, že povinnost přiznat a zaplatit daň má příjemce služby. Dále bude podávat souhrnné hlášení, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

Offline

 

#3 2011-08-23 08:05:01

kalcikova
Člen/ka

Re: DPH

Děkuji moc,

mám poslední dotaz, myslím si dobře, že jakoplátce DPH MUSÍM mít založený podnikatelský účet? Pokud ano - platby za zálohy na SP+ZP MUSÍ jít z tothoto účtu? Děkujimoc za odpověď

Offline

 

#4 2011-08-23 19:29:41

Zdena
Moderátorka

Re: DPH

Žádný předpis manželovi neukládá podnikateli (případně plátci DPH) povinnost mít bankovní účet.

Offline

 

#5 2011-10-23 16:07:07

Zuzika
Člen/ka

Re: DPH

Dobrý den,
při služební cestě na Slovensku se mi pokazilo podnikové auto a po opravě mi byl Slovenskou firmou vystaven daňový doklad s nulovým DPH. Slovenská firma nemá u nás pobočku, sídlí jen na Slovensku.
Jsem plátce DPH a Slovenská autoopravna také. Nevím si rady se zaúčtováním faktury do DPH. Zvažuji zda "dodanit a oddanit" tuto službu 20 % DPH z celkové částky (tedy + 20%) na řádcích 5 a 44.
Prosím poraďte,bude to takto správně? Moc děkuji za odpověď.
Zuzka

Offline

 

#6 2011-10-23 22:22:42

Zdena
Moderátorka

Re: DPH

Je to správně. Jenom ten druhý řádek bude 43 (ř. 44 je určený pro sníženou sazbu).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB