Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-07-14 13:10:21

Pegasek
Člen/ka

dph před registrací

jsem OSVČ, živnost od 17.3.2011,registrace od 1.4.2011, mám pár došlých faktur a výdajových dokladů s datem 3/2011, chtěla bych si je nárokovat v II.Q.2011, vím, že  to patří na řádek 45 v přiznání, ale není mi jasné jaké uvedu datum dph, když budu dané doklady evidovat do závazků v počítači?Jestli DUZP uvedené na faktuře nebo neuvedu žádné? Děkuji

Offline

 

#2 2011-07-17 18:45:31

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Předpokládám, že hodláte uplatnit nárok na odpočet daně z obchodního majetku podle § 79 zákona o DPH. Při vzniku závazku jste ještě nebyla plátcem, takže si zadejte doklady do závazků jako neplátce. Nárok na odpočet při změně režimu si uplatníte až na základě inventury obchodního majetku ke dni registrace, nejlépe vnitřním dokladem.

Offline

 

#3 2011-07-18 07:33:59

Pegasek
Člen/ka

Re: dph před registrací

Dobrý den paní Zdeno, moc děkuji za odpověď, jen mám ještě jednu otázku. Př.:Budu si takto uplatňovat fa na částku 20000,-, základ 16 tis a dph 4 tis. já si zadám do závazků fa s částkou 20 tis, dph uplatním na řádku 45,ale jestli správně uvažuji, tak do daně z příjmu by mi mělo vstoupit jen 16 tis,ne?Děkuji zta odpověď.

Offline

 

#4 2011-07-19 12:10:44

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Pokud uplatňujete nárok na odpočet, tak do daně z příjmů vstupuje jen 16 tis. Kč. Jestli budete zpětně opravovat závazky (rozdělíte na základ daně a daň), tak budete mít daň z příjmů v pořádku. Pokud byste uplatňovala nárok na odpočet na základě inventury a vnitřního dokladu (pořízení zboží nebo jiného majetku kromě hmotného zůstalo ve výdajích včetně DPH), tak byste o vrácený odpočet zvýšila příjmy nebo snížila výdaje. U hmotného majetku se buď sníží jeho pořizovací cena, nebo zvýší příjmy.

Offline

 

#5 2011-07-19 13:56:07

Pegasek
Člen/ka

Re: dph před registrací

Děkuji paní Zdeno za rychlou odpověď, takže já teď uplatním celých 20 tis, nárok na odpočet dph(4tis) uplatním na základě inventury a na konci roku při daňovém přiznání můžu ty 4 tis uvést v příloze č. 1 tab E - úpravy zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji a co uvedu do textu?Odpočet dph před registrací §79?
Mohu stejně postupovat i v případě, když bych měla fakturu s datem před registrací na majetek do 40 tis?Já myslím, že ano.
Děkuji

Offline

 

#6 2011-07-25 22:28:12

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Pokud ponecháte ve výdajích (pro daň z příjmů) celých 20 tisíc, tak uplatněné 4 tisíce zahrňte do příjmů (opět nejlépe vnitřním dokladem, příjem bez pohybu finančních prostředků), nebo je uveďte v tabulce E s textem např. odpočet DPH při změně režimu, nebo odpočet DPH před registrací podle § 79/1 ZDPH. Ono je celkem jedno, jak to technicky provedete, důležité je, že budete mít správně stanovený základ daně z příjmů.

Platí pro zásoby materiálu, zboží, ale i pro majetek do 40 tis. Kč (dříve DKP), který máte v evidenci obchodního majetku.

Offline

 

#7 2013-05-25 15:19:59

ivana
Člen/ka

Re: dph před registrací

Dobrý den, moc prosím o radu:

Odpočet DPH před registrací podle § 79 ZDPH se týká obchodního majetku ( materiál, zboží, drobný majetek, hmotný majetek...) Pokud podnikatel před datem registrace uhradil pronájem za prostory (jedná se o autodílnu). Může si uplatnit odpočet DPH...? Pořád mi tam nesedí ten obchodní majetek...tyto prostory nejsou přece v jeho obchodním majetku?
Moc děkuji za radu.

Editoval ivana (2013-05-25 15:22:52)

Offline

 

#8 2013-05-25 19:27:49

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý den. Odpočet DPH se týká jen obchodního majetku, jak píšete.  Ze služby by šel uplatnit odpočet v případě, že se tato služba stala součástí OM, například z opravy domu. Odpočet z nájemného bych určitě neuplatňovala.

Offline

 

#9 2014-03-04 15:50:26

ivana
Člen/ka

Re: dph před registrací

Zdena napsal(a):

Pokud ponecháte ve výdajích (pro daň z příjmů) celých 20 tisíc, tak uplatněné 4 tisíce zahrňte do příjmů (opět nejlépe vnitřním dokladem, příjem bez pohybu finančních prostředků), nebo je uveďte v tabulce E s textem např. odpočet DPH při změně režimu, nebo odpočet DPH před registrací podle § 79/1 ZDPH. Ono je celkem jedno, jak to technicky provedete, důležité je, že budete mít správně stanovený základ daně z příjmů.

Platí pro zásoby materiálu, zboží, ale i pro majetek do 40 tis. Kč (dříve DKP), který máte v evidenci obchodního majetku.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat a navázat na tento dotaz...pokud uvedu odpočet DPH při změně režimu do tabulky E-částka zvyšující HV...
ptám se :
1. Pokud OSVČ uplatňuje výdaje paušálem, tak se tato tabulka přece nevyplňuje, takže uvést to tam nebo připočítat k příjmům a z nich procento   výdajů ?
2. Pokud to připočítám k příjmům přímo, mohl by se ozvat FÚ, že mi nesouhlasí Zdanitelné plnění na DPH, které jsem odevzdala během roku..
3. A jak postupovat při vyplňování přehledů na SP a ZP? Do ZP se započítavají Příjmy a Výdaje, takže nezapočítavat?
Tak jsem se do toho pěkně zamotala...prosím poraďte, předem moc děkuji Iva

Offline

 

#10 2014-03-04 22:52:49

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

U paušalisty bych připočítala vrácenou DPH k daňovým příjmům a z nich uplatnila procento výdajů. Kdyby se ozval FÚ, tak bych se odvolala na pokyn D-6, který v pokynu k § 23 odst. 6 uvádí, že příjmem je i DPH, kterou plátce uplatní jako nárok na odpočet při změně režimu.
Příjem bych započítala i do přehledů na SP a ZP.

Offline

 

#11 2015-03-02 20:17:53

Marie66
Člen/ka

Re: dph před registrací

Dobrý den.
Obracím se s prosbou o radu v následujícím případě:
OSVČ plátce DPH od 1.1.2015, DE.
V průběhu roku zaplacena 3x záloha na elektřinu. Nyní obdržel Vyúčtování za období od 2/2014 do 2/2015 (DUZP 14.2.2015)
Může si OSVČ uplatnit odpočet DPH, za období 2/2015, s odkazem na §21/5/b ZDPH? Samozřejmě za předpokladu, že o DPH v daňových dokladech ze zálohových plateb, si v DPFO 2014 zvýší příjmy prostřednictvím tabulky E.
Děkuji za pomoc.

Offline

 

#12 2015-03-02 21:36:02

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý den, uplatnila bych odpočet DPH pouze z případného doplatku. DPH z vyúčtování záloh, které jste zaplatili v období, kdy jste ještě nebyli plátci, bych neuplatňovala.

Offline

 

#13 2015-03-03 08:04:30

Marie66
Člen/ka

Re: dph před registrací

Paní Zdeno, moc děkuji a přeji hezké jarní, i když hektické, dny....

Offline

 

#14 2015-10-15 15:02:26

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

Dobrý den paní Zdenko
mohla bych Vás požádat o ujasnění?
FO neplátce DPH se chce dobrovolně stát plátcem DPH. Nárok na odpočet zpětně za posledních 12měsíců je mi jasné u zásob ke dni registrace. Nejsem si jistá u IM (konkrétně auto), které bylo zakoupeno. Můj dotaz je:
a) pokud bylo auto pořízeno, ale nebylo zahrnuto do majetku firmy, zda můžeme ještě před registraci auto zařadit na kartu HM a tím bude splněna podmínka ke dni registraci a můžeme nárokovat DPH
b) pokud bylo auto pořízeno na občana (tedy fa není  na IČ) zda se může také zařadit na kartu ještě před registraci a postupovat jak v bodě a)

mockrát děkuji za pomoc při nejasnostech
Evelína

Offline

 

#15 2015-10-15 19:32:55

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý den, paní Evelíno,

a) fyzická osoba může zařadit auto do svého obchodního majetku kdykoliv si vzpomene, takže je můžete zařadit na kartu HM v jakémkoliv vhodném termínu mezi pořízením a registrací k DPH. Jestli auto pořídil už v roce 2014, tak může nárokovat jenom 4/5 původní DPH. Nezapomeňte na silniční daň. Za osobní auto (kategorie M) nemusíte platit SD za měsíce, ve kterých nebylo použito k podnikání a nevadí, že je zahrnuto v OM

b) u fyzické osoby je jedno, zda pořizuje majetek jako občan, nebo jako podnikatel. Můžete tedy postupovat podle bodu a).

Offline

 

#16 2015-10-15 22:00:01

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

dobrý večer paní Zdenko,
mockrát Vám děkuji za Vaší rychlou reakci, jasnou odpověď a Váš čas.

Mějte se hezky.

Offline

 

#17 2015-10-16 11:39:59

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

dobrý den paní Zdenko
včera jste mi objasnila nárok DPH za 12měsíců zpětně,moc děkuji. K tomu se mi ale váže ještě jedna otázka. Nějak jsem se zamotala nad tím, když FO neplátce DPH, která používá paušální výdaje se zaregistruje k DPH, nárokuje si za posledních 12měsíců DPH za auto, které pořídil v r.2015 a na konci roku použije opět paušální výdaje. Je to v pořádku? Přeci auto musíme zařadit na kartu IM před tou registraci DPH, takže ho budeme mít v majetku a na konci roku ho musíme tedy vyřadit, s tím že máme jakoby odpisy uplatněné v paušálu. Co s tím DPH, které si nárokoval a pak auto k 31.12.vyřadí z důvodu paušálu. Je to tak, že pokud si nároku to DPH z auta, tak aby ho nemusel vracet, tak musí už 5let jet skutečnými výdaji? děkuji Vám moc za pomoc

Offline

 

#18 2015-10-17 20:49:02

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý večer, paní Evelíno.

Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak nemusíte auto zařadit na kartu IM. Kartu majetku byste vystavovala pro účely DE a daně z příjmů. Paušalista ale nemá z pohledu zákona o daních z příjmů obchodní majetek, takže není co zařazovat, ani vyřazovat:-)

Podle § 4/4/c) zákona o DPH ovšem obchodní majetek máte a podle ustanovení § 100/3/b) jste povinna vést jeho evidenci. Zákon o DPH Vám neukládá, jakou formou máte tuto evidenci vést, způsob vedení je pouze na Vás. Stačil by seznam majetku na listu papíru. Zřejmě máte účetní program, takže si můžete vést evidenci obchodního majetku a také ostatní povinné evidence podle § 100  ZDPH v tomto programu. Výstupy použijete pouze pro účely DPH. Z pohledu zákona o DPH bude auto v obchodním majetku tak dlouho, dokud je nevyřadíte podle zákona o DPH (prodejem na základě daňového dokladu, vyřazení do osobního užívání nebo darování na základě dokladu o použití).

Pěkný guláš, že? Ale nemusíte se obávat, že by podnikatel musel dalších 5 let uplatňovat prokázané výdaje jenom proto, že si uplatnil nárok na odpočet DPH. Daň z příjmů a daň z přidané hodnoty nejsou vzájemně provázané, každá daň si žije svým vlastním životem a podle svých vlastních (někdy odlišných) pravidel.

Offline

 

#19 2015-10-19 12:37:47

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

Paní Zdenko
mockrát Vám děkuji za výstižnou odpověď. Opravdu jsem v tom někdy zamotaná tak, že motám koše s baňama :-)

A ještě dotaz na Vás paní Zdenko, vím, že Vás budu určitě ještě potřebovat oslovit, ale nechci být za Vaši pomoc nic dlužná. Mám blbý pocit z toho, že od Vás "ždímám" informace a rady za pouhé poděkování. Já jsem moc ráda, že nemusím listovat v zákonech z paragrafu na paragraf a že mi to obratem sypete z rukávu :-) Jsem ochotna se finančně vyrovnat. Ještě jednou moc děkuji a přejí hezký den.

Offline

 

#20 2015-10-19 22:31:16

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý večer, paní Evelíno. Toto není placená poradna, ale diskusním fórum, i když to tak někdy nevypadá:-) Jestli máte blbý pocit a chcete se nějak vyrovnat, tak někdy zkuste poradit jiným členům diskusního fóra:-)

Offline

 

#21 2015-10-21 08:56:29

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

Děkuji Zdenko za ujasnění. Pokud to bude možné, ráda vyhovím a podělím se zde o zkušenosti.
Můžu tedy ještě na Vás jeden dotaz vybalit?
Když se neplátce stane plátcem DPH např. od počátku roku 2016. Nárokuje si zpětně za posledních 12měsíců DPH ze zásob na skladě ke dni registrace. Jaký máte názor na hrozny. Nákup hroznů v září- hrozny se však zpracovávají, takže v době registrace jsou na skladě, ale v podobě šťávy, než z toho bude čisté víno. Může se uplatnit DPH z nákupu těchto hroznů, jde o nedokončenou výrobu? Můj názor je, že do doby než je víno stáčeno do láhví, tak jsou zásobou. Jaký je váš názor?
opět mnohokrát děkuji za informace

Offline

 

#22 2015-10-21 20:25:36

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Dobrý večer, uplatnila bych nárok na odpočet. Nakoupené hrozny budou ke dni registrace součástí obchodního majetku, i když už v podobě šťávy.

Podle mého názoru jde o nedokončenou výrobu, hrozny prošly určitou fází /fázemi/ výrobního procesu, přestaly být materiálem, ale ještě nejsou finálním výrobkem. Nedokončená výroba a polotovary jsou zásobami, stejně jako materiál, výrobky, zboží a zvířata.

Obsahové vymezení a členění zásob má význam hlavně z hlediska účetnictví. Z hlediska DPH byste měli být schopni (jakoukoliv evidencí) prokázat, že nakoupené hrozny jsou stále ještě součástí obchodního majetku a je celkem jedno, zda je vedete jako materiál, nebo nedokončenou výrobu.

Offline

 

#23 2016-01-13 14:53:49

Evelína77
Člen/ka

Re: dph před registrací

mockrát děkuji za objasnění.

Offline

 

#24 2016-03-09 12:07:14

1bobo
Člen/ka

Re: dph před registrací

Dobrý den,
moc prosím o radu, už jsem z toho jelen. Vedu daňovou evidenci, od 1.2.2016 jsem se stal měsíčním plátcem DPH z důvodu obratu. Zboží jsem do té doby jako neplátce nakupoval hlavně od plátců z několika zemí EU za ceny vč. jejich DPH. Mohu teď v prvním přiznání k DPH za měsíc únor uplatnit odpočet DPH z tohoto zboží z EU? (12 měs. zpětně). Nebo to lze jen ze zboží zakoupeného v ČR?
Nebo musím o vrácení DPH požádat úřady jednotlivých států? Radilo mi už několik daňových poradců vč. mého ale každý tvrdí něco jiného. Z čeho by se odpočet DPH uplatňoval - z nákupních cen v cizí měně nebo z inventury mých skladových zásob k 1.2 ? Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#25 2016-03-09 14:36:07

Zdena
Moderátorka

Re: dph před registrací

Odpočet můžete uplatnit jenom u zboží, které jste koupil s českou daní. Český FÚ Vám určitě nevrátí DPH, kterou zkasíroval státní rozpočet Polska či Německa:-) Zkuste požádat o vrácení DPH úřady jednotlivých států. Při vracení daně z jiných členských států se nepočítá žádné DPH, přijatou částku zaevidujete jako příjem z podnikání (případně jako snížení výdajů).

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson