Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » § 78 Úprava odpočtu daně

#1 2010-12-23 10:45:44

JanaKr.
Člen/ka

§ 78 Úprava odpočtu daně

Dobrý den, moc prosím o radu:
V roce 2009 jsem začala podnikat, vedu DE, plátce DPH. V červnu 2009 jsem si pořídila auto, vložila do majetku. Na toto auto jsem měla úvěr. Jelikož mi podnikání nešlo, úvěr jsem neplatila, tak mi bylo auto v červenci 2010 úvěrovkou zabaveno. Prosím, jak to bude dále s evidencí?

Platí na mě § 78 Úprava odpočtu daně? Pokud ano, musím teď odvést ve 4Q DPH, že? Jak ale to DPH vypočtu? Moc tomu nerozumím, poradí někdo s výpočtem?
Cena auta bez DPH 299.000,-
DPH 56.810,-

Co s odpisama? Za rok 2010? Mohu použít třeba jen zkrácené odpisy, nebo žádné? A ještě, co provést se zůstatkovou cenou? Děkuji moc za odpověď
Lenka28

Offline

 

#2 2010-12-27 22:54:44

Zdena
Moderátorka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

Úprava odpočtu daně se na tyto případy nevztahuje, ale DPH odvést musíte. To nemáte od věřitele žádný doklad, nějaké vyúčtování, ze kterého byste zjistila cenu auta v době, kdy ho úvěrovka zabavila?
Odpisy: pokud odpisujete rovnoměrně nebo zrychleně, tak si můžete uplatnit 50% ročního odpisu.
Se zůstatkovou cenou nic neděláte.

Offline

 

#3 2010-12-29 12:31:43

JanaKr.
Člen/ka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

Mockrát Vám děkuji, ano mám, tak to DPH vrátím tedy celé, dle dokladu od úvěrovky. Děkuji Lenka28

Offline

 

#4 2017-07-07 17:39:37

Evelína77
Člen/ka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

dobrý den Zdenko
prosím o radu.
FO vložila v roce 2017 do podnikání osobní automobil, nárokoval DPH při změně režimu ve výši 4/5. Nyní v červnu 2017 došlo k dopravní nehodě, auto je totálně rozbité. Prosím o info ohledně:
a/ nárokovaného DPH. Musí tedy vrátit celé 4/5 dph ? a ve kterém měsíci je potřeba udělat úpravu odpočtu?
b/co odpisy, které nebyly vůbec zahájeny (byly pro nízký zisk přerušeny).
c/ je potřeba ještě něco ohledně daně z příjmů?

děkuji Vám za informaci

Offline

 

#5 2017-07-09 17:12:02

Zdena
Moderátorka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

Dobrý den, Evelíno. Co uděláte s vrakem, odprodáte? Bylo auto pojištěné?

Offline

 

#6 2017-07-17 15:18:10

Evelína77
Člen/ka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

ano Zdenko, vrak bude odprodán za nějakou tržní cenu. Auto bylo pojištěno.

Offline

 

#7 2017-07-17 21:17:10

Zdena
Moderátorka

Re: § 78 Úprava odpočtu daně

Dobrý večer, Evelíno.
1/ pokud vrak odprodáte (prodej může zprostředkovat pojišťovna), tak jej prodáte s daní a tím bude DPH vyřízeno, nemusíte dělat žádnou úpravu odpočtu
2/ můžete si uplatnit 50% ročního odpisu. Jestliže jste dosud nezahájili odpisování, tak by to bylo 50% z odpisu platného pro první rok odpisování
3/ náhrada od pojišťovny půjde do daňových příjmů. Do daňových výdajů můžete zahrnout tu část zůstatkové ceny auta, která bude pokryta náhradou od pojišťovny (§ 24/2/c/ ZDP).

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » § 78 Úprava odpočtu daně

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB