Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-05-07 00:25:19

jakub.rychetsky
Člen/ka

uplatňování slev

Dobrý den mám dotaz. Provozuji činnost na ŽL a potom ještě průvodcovskou činnost na dohodu. Loni jsem živnost neměl a na dohodu jsem podepisoval prohlášení poplatníka kde jsem uplatňoval slevy na dani. Mám v tom teď  tedy trochu zmatek. Mohu opět měsíčně podepisovat prohlášení poplatníka a uplatňovat slevy? Až budu příští rok podávat daňové přiznání na živnost budu moc opět uplatnit slevy, tedy vlastně duplicitně? Nevím tedy jestli by nebylo nejjednodušší udělat si živnost  i na průvodcovskou činnost a podávat jedno daňové přiznání s jedním uplatněním slev. Mockrát děkuji za jakoukoli radu

Offline

 

#2 2008-05-07 16:33:34

Zdena
Moderátorka

Re: uplatňování slev

Prohlášení poplatníka můžete podepisovat dál. Nesmíte mít pouze podepsáno u dvou zaměstnavatelů současně, ale jako OSVČ nejste sám sobě zaměstnavatelem. Odměny z dohod, které byly zdaněny zálohovou daní (bylo podepsáno prohlášení k dani), uvedete ve svém daňovém přiznání za rok 2008 podle potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách (vyžádejte si od zaměstnavatele/ů/ po skončení roku 2008).
U zaměstnavatele uplatňujete slevy jen pro účely stanovení zálohy na daň v příslušném měsíci. Po skončení roku pak uvedete všechny své příjmy, kterých jste dosáhl ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu atd. do daňového přiznání. Příjmy ze zaměstnání tam uvádíte v HRUBÉ výši. Když si pak v daňovém přiznání pěkně posčítáte všechny druhy příjmů za celý rok (dílčí základy daně), tak ze všech dohromady vypočítáte daň (v přiznání za rok 2007 to byl řádek 60). Teprve v dalších krocích si od takto vypočítané daně odečítáte slevy na dani (na poplatníka, na vyživovanou manželku, na studium, daňové zvýhodnění na vyživované ratolesti....),  podle toho, jaký vám v příslušném roce vznikl na slevy nárok (sleva na poplatníka se nekrátí, jiné slevy jsou podle počtu měsíců, ve kterých jste splňoval podmínky uplatnění nároku na slevu). Vykázal jste tedy hrubé příjmy ke zdanění, ze kterých vylezla nějaká daň a z té daně jste odečetl slevy, na které jste měl nárok - žádná duplicita se nekonala a není důvod k pořizování dalšího ŽL jen kvůli slevám na dani. Na konci daňového přiznání vyčíslíte daň (částka po uplatnění všech slev), kterou byste měl za příslušný rok zaplatit. Zaměstnavatel vám ale už v průběhu roku strhával zálohy na daň, takže část daně už máte zaplacenou. Úhrn sražených záloh podle potvrzení od zaměstnavatele odečtete v oddílu Placení daně a zjistíte, kolik vám zbývá doplatit.

Offline

 

#3 2010-01-03 20:03:02

wendy
Člen/ka

Re: uplatňování slev

Dobrý den,mám dotaz....syn v červnu 2009 odmaturoval a neprinesl mi potvrzení o studiu.Mohu uplatnit slevu na dani bez tohoto potvrzení? Děkuji

Offline

 

#4 2010-01-03 21:08:45

Zdena
Moderátorka

Re: uplatňování slev

Bez potvrzení lze uplatnit slevu jen u dětí do 18 let věku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB