Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-08-07 22:01:33

silvie
Člen/ka

Daň darovací

Dobrý den, můj otec mi chce darovat pozemek, který je momentálně jako orná půda (dobudoucna by jsme zde rádi postavili domek). Potřebuji poradit zda při darování musíme udělat odhad ceny pozemku a jestli ve vztahu otec a dcera musíme platit daň darovací. Popřípadě kdo z nás?
Pokud víte nějakou lepší variantu např. prodej, poraďte mi prosím.

Děkuji

Silvie

Offline

 

#2 2010-08-14 00:05:19

Zdena
Moderátorka

Re: Daň darovací

Darování mezi příbuznými v řadě přímé (otec_dcera) je osvobozeno od daně darovací. Nebudete platit ani daň z převodu nemovitosti. Odhad ceny pozemku tedy nepotřebujete.
Cenu pozemku ke dni nabytí (darování) byste potřebovala znát v případě, že byste v následujících 5 letech pozemek prodala. Příjem z prodeje by podléhal dani z příjmů a jako výdaj byste si mohla uplatnit nabývací cenu pozemku, ale ta se dá zjistit i zpětně.

Offline

 

#3 2010-10-21 01:47:44

petra32
Člen/ka

Re: Daň darovací

Dobrý den, mám dotaz daň z převodu nemovitosti se neplatí kdy?
jedná se nám také o ornou půdu, darovala by jí matka dceři, bude se platit daň z převodu nemovitosti při vkladu do katastru?
děkuji

Editoval petra32 (2010-10-21 02:05:27)

Offline

 

#4 2010-10-21 23:36:38

Zdena
Moderátorka

Re: Daň darovací

Daň z převodu se platí při úplatném převodu nemovitosti. Darování je bezúplatné, proto nebudete platit daň, jenom poplatky za zápis v katastru.

Offline

 

#5 2011-01-06 13:04:14

BM
Člen/ka

Re: Daň darovací

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaká povinnost vzniká pro obdarovaného po obdržení finančního daru na odstraňování následků povodní.
Děkuji, B.M.

Offline

 

#6 2011-01-10 01:11:24

Zdena
Moderátorka

Re: Daň darovací

Podle mého názoru nevzniká obdarovanému žádná povinnost. Bezúplatné nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely je osvobozeno od daně darovací podle § 20 odst. 14 zákona č. 357/1992 Sb. Daňové přiznání se podle ustanovení § 21/5 uvedeného zákona nepodává.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson