Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-07-31 19:15:16

Forum
Člen/ka

Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Dobrý den paní Zdeno,

v roce 2007 jsem na úvěr zakoupil auto, které mám vloženo do majetku a odepisuji jej. Nyní přemýšlím o předčasném splacení úvěru a poskytnutím automobilu jako protiúčet u stejné značky pro nákup nového vozu. Moje dotazy tedy jsou:
- vůz ještě není odepsaný úplně (byl by příští rok)
- pokud splatím cenu předčasně, jak to promítnout do účetnictví?
- musím dát do účetnictví příjem z prodeje, i když bych tyto prostředky vrátil zpět do nového auta?
- mohu si i za tento rok uplatnit odpis, i když bych jej neměl do konce kalendářního roku?

Nejsem plátce DPH.

Děkuji za Vaše odpovědi a přeji hezký den.

Offline

 

#2 2010-08-01 21:34:08

Zdena
Moderátorka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Dobrý večer

- bez problémů můžete prodat, případně vyřadit z obchodního majetku do osobního užívání majetek, který ještě není zcela odepsaný. Pokud auto prodáte, nebo vyřadíte do osobního užívání během roku, tak si za příslušný rok můžete uplatnit ve výdajích jen polovinu ročního odpisu

-  předčasné splacení úvěru promítnete do účetnictví (daňové evidence) stejným způsobem, jakým promítáte splátky úvěru, půjde o nedaňový výdaj

- pokud dáte auto na protiúčet, tak budete realizovat nepeněžní příjem, který je třeba přiznat ke zdanění. Skutečnost, že prostředky vložíte do dalšího auta, nehraje roli. Nové auto budete odpisovat z pořizovací ceny, která bude uvedena na faktuře, nikoliv z částky, kterou jste zaplatil

Myslím, že částka, kterou prodejce ocení starší vůz, bude vyšší, než jeho zůstatková cena. V tom případě by bylo vhodné auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku, abyste příjem nezdaňoval jako příjem z podnikání podle § 7 ZDP (tento příjem zvyšuje vyměřovací základy pro odvod zdravotního a sociálního pojištění), ale jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. V obou případech si jako výdaj uplatníte zůstatkovou cenu auta.

Offline

 

#3 2010-08-01 22:13:26

Forum
Člen/ka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Nikdy jsem nevyřazoval nic z OM (je to moje první auto zařazené do OM), mohla byste mi, prosím, popsat, jak to provést? Musím sepsat nějaký protokol nebo stačí jen vozidlo vyřadit z odpisování? Pokud budu vyřazovat, vyřadím jeho účetní hodnotu (a z ní pak také 15% jako z příjmů)? Pro převod do osobního majetku musím vytvořit sám pro sebe kupní smlouvu?
Díky moc.

Offline

 

#4 2010-08-01 22:35:06

Zdena
Moderátorka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Vedete podvojné účetnictví, nebo daňovou evidenci?

Offline

 

#5 2010-08-02 06:06:44

Forum
Člen/ka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Daňovou evidenci.

Offline

 

#6 2010-08-02 15:42:12

Zdena
Moderátorka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Na kartu majetku zapište datum vyřazení, důvod: do osobního užívání a to je všechno. Od tohoto data si přestaňte uplatňovat výdaje na auto (pohonné hmoty, opravy atd.). Nemusíte vypisovat žádný vyřazovací protokol a už vůbec ne kupní smlouvu, stejně by byla neplatná:-)

Zdanění budete řešit až při vyplňování daňového přiznání. Do výdajů na podnikání si můžete zahrnout 50% ročního odpisu auta. Po odečtení odpisu zjistíte zůstatkovou cenu vozidla. Příjem z "prodeje" (částku, kterou vám prodejce nového auta započítá na protiúčet) zapíšete do přílohy č. 2 daňového přiznání do oddílu 2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů. Druh příjmů C _ prodej vyřazeného obchodního majetku. Jako výdaj k tomuto příjmu si uplatníte zůstatkovou cenu auta.  Výdaje je možné uplatnit maximálně do výše příjmů.

Offline

 

#7 2010-08-03 08:29:11

Forum
Člen/ka

Re: Co s autem zakoupeného na IČ s úvěrem

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď a teaké za Váš čas věnovaný radám nám, nezkušeným.
Hezké léto!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB