Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-16 00:57:06

Kamilka
Člen/ka

Nové auto na přelomu 2008/2009

Dobrý den, paní Zdeno.
Přečetla jsem si Vaši odpověď na jednu otázku a zjistila jsem, že jsem si asi špatně vyložila krizové odepisování majetku/auta/.
Prosím Vás,jak to mám udělat ? Auto jsme zaplatili na úvěr 19.12.2008. Protože techničák jsme dostali až 11.1.2010, auto jsme mohli přihlásit na DI až 12.1.2010 a tím ho zařadit jako HIM do podnikání. Chtěla jsem na něj udělat krizové odpisy/na 2 roky/. Ale teď nevím ta věta = pořízené k 1.1.2009 = to by jsme ho museli zaplatit až v roce 2009 abych mohla tyto odpisy uplatnit viďte? Nebo to půjde ?

Offline

 

#2 2010-03-16 17:03:29

Zdena
Moderátorka

Re: Nové auto na přelomu 2008/2009

Dobrý den, paní Kamilko, půjde to:-)
Majetek nabytý před 1. 1. 2009, ale uvedený do užívání až v období do 1. 1. 2009 do 30. 6. 2010, splní podmínky pro uplatnění mimořádných odpisů.

Touto problematikou se zabýval KOV KDP, zápis z 21.10.2009 najdete na strákách MF ČR:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA … 102009.pdf

V zájmu všeobecné osvěty kopíruji návrh předkladatele příspěvku a stanovisko MF ČR:

1.2. Shrnutí a závěr
Klíčový pro správnou aplikaci ustanovení § 30a ZDP je pojem pořízení, který účetní ani
daňové předpisy jednoznačně nedefinují. Existují dva základní možné výklady, a to výklad
jazykový a výklad založený na používání pojmu v účetních a daňových předpisech.
Výklad ztotožňující pořízení s prvotním nabytím vede při přihlédnutí k dalším interpretačním
prostředkům k logičtějšímu výsledku, zároveň ale otvírá velký okruh dalších interpretačních
problémů.
Naopak výklad pojmu ztotožňující pořízení s uvedením majetku do užívání vede
k objektivnějšímu výsledku, který zvyšuje právní jistotu poplatníka a z pohledu následné
kontroly splnění podmínek je spravovatelnější i z hlediska správců daně.
Navrhujeme proto přijmout závěr, že pojem pořízení je nutné vykládat ve světle účetních a
daňových předpisů pouze jako okamžik uvedení majetku do stavu způsobilého k užívání.

Stanovisko Ministerstva financí:
Souhlas se závěrem předkladatele. Jednoznačným záměrem úpravy bylo umožnit mimořádné
odpisy pouze u hmotného majetku, který ve vymezeném období splňuje definici § 26 odst. 10
ZDP.

Offline

 

#3 2010-03-18 01:30:16

Kamilka
Člen/ka

Re: Nové auto na přelomu 2008/2009

Dobrý den, paní Zdeno.
Velice Vám děkuji za perfektní a rychlou odpověď, která  pomohla určitě nejen mně ale i podnikatelům, kteří budou kupovat HIM v červnu 2010 !!!  Vždyť u odpisů se jedná o nemalé částky a myslím, že většina lidí pod názvem ,,Pořízení " předpokládá nákup. Ale chtít po našich zákonodárcích srozumitelný zákon kdy bílá je bílá a černá je černá je jen podnikatelský sen. Ještě jednou moc děkuji !!!

Editoval Kamilka (2010-03-18 01:32:16)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB