Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-14 13:56:23

Paplub
Člen/ka

Hostinská činnost ještě jednou

Chtěla jsem Vás poprosit paní Zdeno, jeeště jednou o odpověď na hostinskou činnost, viz.níže

Děkuji za odpověď, to , že je to řemeslná živnost jsem našla, jenže jsem pak studovala,  co to vlastně je řemeslná činnost - hostinská činnost  a ten můj OSVČ pouze nakupuje a prodává pivo, cigarety, ale hlavně má  automaty. proto si nejsem vůbec jistá. V roce 2009 obdržel od Pivovaru bonus v dost velké výši za to, že bude odebírat 5 let  pivo.Tohle určitě taky musí danit a proto si těmi 80 % nejsem jistá.
Děkuji ještě jednou

Offline

 

#2 2010-03-14 22:32:26

Zdena
Moderátorka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Má vlastní, nebo najatou provozovnu, kde prodává pivo a cigarety a ve které má umístěné výherní automaty? Bonus od pivovaru určitě do příjmů, je možno uplatnit výdaje ve výši 80%.
Předpokládám, že není vlastníkem automatů. Zřejmě má provize podle smlouvy o spolupráci, nebo nájemné za pronájem místa (části nebytového prostoru). Pozor, smlouvy na pronájem místa jsou nebezpečné z hlediska DPH. V obou případech se ale jedná o příjmy z hostinské činnosti, neboť je získává v souvislosti s provozováním této činnosti.

Offline

 

#3 2010-03-15 07:24:10

Paplub
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Děkuji za odpověď,  hospodu má pronajatou a  automaty nejsou jeho. Tak jako ve většině případů, dostává za provoz automatů provizi.
Co se týče DPH, zatím plátcem není, jelikož má hospodu 3 měsíce a obrat je zatím v pořádku, včetně zámečnictví.  Někde jsem se dočetla, že DPH se odvádí pak i z provize, ale to s ním budu řešit až dosáhne obratu, nebo až se dobrovolně  bude chtít zaregistrovat.
Takže děkuji, dám 80 % .

Offline

 

#4 2010-03-15 10:24:42

Lidka1
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Prosím Paplub : Jak vedete sklad v hospodě, musí se vést a jak na to prakticky. Máme pouze výčep bez jídla. Předem děkuji.

Offline

 

#5 2010-03-17 18:53:59

Paplub
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Omlouvám se pozdní odpověď, Lidce, ale hospodu měl teprve 3 měsíce v loňském roce a myslím si, že při uplatňování výdajů % nemusím vést skladovou evidenci. I když inventuru jsme na konci roku udělali, ale to byl opravdu malý obrat za ty tři měsíce.Teď nevím, jak dál. Zboží moc není, ale máme tzv.sešit, kde se zaznamenává každý nákup a výdej. Jednou za týden píšu tržby, jelikož je na to sám, s nikým se nestřídá. Jestli to tak je dobře, nevím.

Offline

 

#6 2010-03-17 19:57:35

dagis
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

udělejte si nějaký systém :  nejjednodušší systém  evidence zásob je kontrola korunou. : tento princip spočívá v oceňovaní zásob prodejní cenou.jakýkoliv přírůstek zásob se pak ocení prodejní cenou a v této hodnotě se přičte k celkovému  zůstatku zásob. Úbytek zásob se pak bude zapisovat na základě vykázaných tržeb.(doporučuji vést evidenci tržeb denně, s tím, že do DE můžete jednou položkou 1 x měsíčně- ) Veškeré takto evidované zásoby je vhodné vést na samostatné kartě.( může být i nějaký sešit nebo tabulka v excelu, záleží na vás) Nesmíte zapomenout na to, že pokud se Vám prodejní cena změní, musíte provést přecenění  zásob (zjistit fyzický stav přeceńovaných zásob na  skladě a upravit  jejich hodnotu o přeceńovací rozdíl. Při celkové kontrole tj. k poslednímu dni zd. obd. se na základě skutečného stavu zásob vypočte jejich hodnota jednak v pořizovacích cenách( na základě faktur nebo dod. listů) a také v prodejnívh cenáchk. Celkova prodejní cena(fyzický stav se pak provná s hodnotou na kartě záísob(DE) a na základě takto zjioštěného rozdílu se vyčíslí případné rozdíly,. Stav zásob v pořizovacích cenách pak bude uveden v přehledu o majetku a závazcích. 
doporučuji:  vést samostatnou  evidenci   na obaly ( přepravky, sudy typ.láhve...), pokud má majitel zaměstance- vést tk. zvané zrcadlo

Offline

 

#7 2010-03-17 21:47:51

Lidka1
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Děkuju za cenné rady.

Offline

 

#8 2010-06-21 18:40:03

Kansas
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Manžel provozuje hostinskou činnost, má v pronájmu prostory a za automaty dostává provize. Můžu být jeho spolupracující osobou?? Jak by to bylo s obratem pro plátce DPH? Nesmíme překročit každý 1.mil. nebo dohromady 1.milion? Můžu manželovi dávat pivo něco jako do komise a za prodej mu dát provize? Můžou být výherní automaty napsané na mě? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#9 2010-11-10 09:59:13

simkra
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Manžel provozuje hostinskou činnost, má v pronájmu prostory a za automaty dostává provize. Můžu být jeho spolupracující osobou?? Jak by to bylo s obratem pro plátce DPH? Nesmíme překročit každý 1.mil. nebo dohromady 1.milion? Můžu manželovi dávat pivo něco jako do komise a za prodej mu dát provize? Můžou být výherní automaty napsané na mě? Děkuji za odpověď.
Simona

Offline

 

#10 2010-11-11 15:44:42

Zdena
Moderátorka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Můžete být manželovou spolupracující osobou. Zahájení spolupráce se oznamuje na OSSZ a na zdravotní pojišťovně. Správně byste do 30 dnů měla oznámit i na FÚ.
Obrat bude sledovat jen manžel, takže dohromady 1 mil. Kč.
Spolupracující osoba nedává nic do komise, ani neinkasuje provize. Veškerou činnost vykonává svým jménem manžel, vy pouze spolupracujete (vypomáháte).

Offline

 

#11 2012-06-22 08:14:10

ellie
Člen/ka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Dobrý den,chtěla bych vás seznámit s novou zkušeností,kerou jsem dostala letos od našeho FÚ.Pokud má podnikatel pouze živnostenský list na hostinskou činnost,musí provize z automatů dávat do § 10 se skutečnými výdaji.Tak je nutné zřídit další živnostenký list na služby,aby byl odečet na procenta.Hezký den všem

Offline

 

#12 2012-06-22 21:43:56

Zdena
Moderátorka

Re: Hostinská činnost ještě jednou

Dobrý večer. Jménem svým a zajisté i ostatních členů diskuse děkuji za zajímavou informaci.   Zdena

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB