Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-15 14:07:16

Holus
Člen/ka

OSVČ auto není v OM - paušál, kniha jízd, plátce DPH

Dobrý den,

jsem OSVČ, plátce DPH a k podnikání používám auto, které mám v osobním vlastnictví a není zařazeno do OM. Doposud jsem uplatňoval cestovní náhrady paušálně podle počtu ujetých kilometrů (3,90 kč + náhrada za pohonné hmoty). Samozřejmě vedu knihu jízd. Paušální výdaj by mi více vyhovoval a proto má několik otázek.

1. Mohu využívat paušálního výdaje 4000,- Kč?
2. Musím v případě paušálního výdaje 4000,- Kč vést knihu jízd?
3. Případě přechodu na paušál, mohu ho využít i za celý rok 2009?
4. Funguje to v daňové evidenci pak tak, že si každý měsíc mohu vystavit výdajový doklad na 4000,- Kč např. jako provozní režie?
5. Někde jsem četl, že je možné uplatnit výdaj 4000,- a ještě 3,90 Kč za ujetý kilometr. Je to pravda?

Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2010-01-18 18:29:27

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ auto není v OM - paušál, kniha jízd, plátce DPH

1. Ano.
2. Ne.
3. Ano.
4. V DE je celkem jedno, jakým způsobem uplatníte daňově uznatelný výdaj.
5. Ano, ale musíte k tomu vést evidenci pracovních jízd.

Offline

 

#3 2010-02-14 14:13:45

Ecinazuz
Člen/ka

Re: OSVČ auto není v OM - paušál, kniha jízd, plátce DPH

dobrý den, tak přesně tento dotaz jsem chtěla zadat....odpověď jsem našla- super!
jen se chci ještě ujistit- jestli tomu dobře rozumím:

Naše rodinné auto potřebuji k podnikání/dovoz zboží, cesta za klientem, apod/- to možné je...
V TP je zapsán manžel a TEN si půjde podat SD - ale já jako OSVČ si platbu za SD dám do nákladů...
Zálohu můžu rovněž uhradit i na celý rok dopředu...
auto nemusím dávat do OM, protože ho užíváme i k soukromým účelům...

doposud jsem možnost auta k podnikání nevyužila/do daní/, přesto, že ho využívám - ale tento rok to chci už udělat. Když půjdu zítra na FÚ- už si mohu začít vše vyřizovat- nebo stačí až při dalším daňovém přiznání doplatit silniční daň  za rok 2010?

Děkuji

Offline

 

#4 2010-02-14 23:53:38

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ auto není v OM - paušál, kniha jízd, plátce DPH

Manžel se zítra může zaregistrovat jako plátce daně silniční se zpětnou platností od ledna 2010. První záloha je splatná 15.4.2010, v tomto termínu si můžete zaplatit daň na celý rok. V lednu 2011 manžel podá přiznání k dani silniční.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB